56. bienále v Benátkach, réžia Okwui Enwezor

bienále v Benátkach 2015 pavilóny

Benátske bienále, réžia Okwui Enwezor

Dramatické zobrazenie umenia, architektúry a dizajnu, ale nie také, aké by človek bežne očakával na fóre umenia – to našiel kritik Aaron Betsky na Benátskom bienále umenia. Podľa jeho vlastných slov tam dizajnéri a architekti ponúkli z technického hľadiska relatívne málo.

Čo to však znamená??

Benátske bienále 2015

bienále Benátky 2015 návrh loga

Na základe hodnotenia Betsky usudzujeme, že Benátske bienále Tento rok je predovšetkým veľmi silne ilustrované prepojenie stavby, moderného a súčasného úžitkového umenia s politikou a svetovým rozvojom. Honba za krásnymi obrázkami a štruktúrami ustúpila do pozadia. Oveľa viac závisí od politických odkazov, ktoré objekty vyjadrujú.

Umenie na ulici v romantickom talianskom meste

bienále v Benátkach 2015 pouličné umenie

Súčasné umenie

Benátske bienále umeleckej architektúry a dizajnu

Politické posolstvá a moderná architektúra

Umenie a architektúra sú vyjadreniami politických odkazov po stáročia. Musíte to mať v poriadku, aby ste im mohli dobre porozumieť. Architektúra a dizajnérske práce posledných dvoch Benátskych bienále sa nás pokúšajú zvýšiť ostražitosť a oddanosť globálnym problémom. Okwui Enwezor je vedúcim tohtoročného vydania. Pozrime sa, ako splnil toto tvrdenie.

V centrálnej galérii Bienále

bienále v Benátkach 2015

Umenie a architektúra ako výraz politických posolstiev

bienále v Benátkach 2015 fotografie zaujímavosti

Ideologické centrum

Najprv sa pozrime na to, čo kritik Aaron Betsky nazýva ideologickým centrom. Ide o centrálnu galériu Benátskeho bienále. Na javisku v nesmierne vysokej miestnosti predstavili rôzni herci prácu Karla Marxa „Kritika politickej ekonómie“.

Umelecké výstavy a predstavenia

Benátske bienále 2015 Umenie, architektúra a dizajn

Na prvý pohľad sa tento výkon zdá byť celkom neformálny a zdá sa, že má len málo spoločného s budovaním a dizajnom. Pri bližšom skúmaní táto myšlienka funguje dobre, iba ak technici a stavební odborníci dokonale spolupracujú. Počas predstavenia dokonale odhalili výhody okolitej architektúry.

Pavilóny a výstava umenia

Benátske bienále pavilóny výstava umenia

Fiona Hall Australia Pavilion Venice Biennale 2015

Všetko – od konštrukcie pódia cez osvetlenie až po akustiku – zohralo dôležitú úlohu vo vnímaní hereckého výkonu..

Pódium postavil architekt David Adjaye. Predstavenie je dielom filmového režiséra Isaaca Juliena.

Pohybujúce sa stromy sú súčasťou umeleckej inštalácie

Benátske bienále 2015 Výstava výtvarnej architektúry

Thomas Hirshhorn

Aaron Betsky vo svojom článku venuje osobitnú pozornosť vystavovateľovi Thomasovi Hirshhornovi. Vytvoril miestnosť „Root Off“, v ktorej divákovi otvoril rôzne časti stavebnej konštrukcie. Tam môžete okrem iného vidieť plastové šnúrky a vzduchové kanály. Architekt ukazuje, že budovu možno chápať nielen ako konečný výsledok, ale aj ako prechod.

Prostredníctvom miestnosti „Root Off“ zaujíma Thomas Hirshhorn jasný postoj k tomu, ako by sa mala spoločnosť pozerať na súčasnú realitu. Výstava symbolizuje postoj, ktorý by sme mali mať, aby sme mohli správne hodnotiť svet okolo nás.

Mali by sme pochopiť jemný rozdiel medzi „divokým“ a „bujným“. Prvý nám dáva slobodu a druhý je povrchný. Mali by sme tiež prijať chaos a nebyť posadnutí honbou za poriadkom.

Dramatická ukážka umenia, architektúry a dizajnu

Bienále Heri Dono Voyage Trokomod Benátky 2015

Chiharu Shiota

Japonský pavilón vzbudzuje mimoriadny rešpekt aj od Aarona Betskyho. Hovorí mu „Kľúč v ruke“. Pavilón ukazuje inštaláciu s rybárskou loďou. Je zabalený v niečom ako červený mrak, na ktorom visí veľa kľúčov.

Japonský pavilón Chiharu Shiota 

Japonský pavilón Chiharu Shiota, Benátske bienále 2015

Benátske bienále Japonský pavilón Chiharu Shiota

Ako sám Aaron Betsky píše, Benátske bienále ukazuje nasledovné: Dobré moderné umenie môže úspešne a krásne transformovať priestor, v ktorom sa nachádza.