Antoni Gaudi a jeho nadčasové budovy

Pri všetkej úprimnosti, čo vám napadne, keď sa povie Barcelona? Je to meno génia španielskej architektúry Antoniho Gaudího alebo si myslíte o La Sagrada Familia? Možno ste už mali možnosť navštíviť hlavné mesto Katalánska a spoznať budovy a umelecké diela Antonia Gaudiho zblízka. Alebo sa tam plánujete vydať a obdivovať tieto architektonické zázraky na mieste? V každom prípade môžu byť niektoré dodatočné informácie o najslávnejšom španielskom architektovi a jeho geniálnych stavbách iba užitočné. Dnes vám chceme predstaviť ikonu španielskej architektúry. Antoni Gaudi je celosvetovo uznávaný ako revolučný predstaviteľ Modernisme Catala a je známy ako anarchista architektúry. Pre kritikov umenia a turistov je však zrejmé, že jeho diela majú silný a trvalý vplyv na architektúru Barcelony.

Antoni Gaudi (1852-1926) je génius modernistickej architektúry.

Antoni Gaudi brilantný architekt neogotickej katalánskej moderny

 

  • Antoni Gaudi a jeho život zasvätený architektúre

Antonio Gaudi sa narodil v katalánskom Reuse v roku 1852. Ako dieťa trávil veľa času v otcovej dielni, kotolník bol rovnaký ako jeho starý otec a pradedko. Tam si na začiatku vyvinul dobré porozumenie priestoru a objemu, ktoré slúžilo ako základ pre jeho neskoršiu prácu.

Bohužiaľ, Antoni Gaudi bol invalidný kvôli reumatickému ochoreniu, a preto sa nemohol hrať so svojimi súrodencami a inými deťmi. Z tohto dôvodu sa viac pozeral na prírodu a dobre porozumel jej kráse a harmónii. To sa neskôr odrazilo aj na jeho budovách.

Vo veku 21 rokov Gaudi začal študovať na architektonickej škole v Barcelone, ktorú ukončil v roku 1878. Už počas štúdií zaujal svojou vynaliezavosťou a obzvlášť zaujímavými návrhmi. Riaditeľ školy architektúry svoj diplom okomentoval týmito slovami: „Neviem, či sme dali titul šialencovi alebo géniovi, čas ukáže“.

Režisér mal úplnú pravdu! Gaudiho diela dnes jasne hovoria o jeho genialite.

Antoni Gaudi zakrivený tvorí biskupský palác v Astorge

Už ako študent pracoval ako génius pre rôzne architektonické firmy v Barcelone. Ale po skončení štúdia sa jeho mimoriadna kariéra skutočne rozbehla a vedel sa presadiť ako architekt. V roku 1878 sa stretol s priemyselníkom Eusebi Güellom, ktorý sa stal jeho patrónom a mecenášom. Talentovaný architekt od neho dostal početné provízie, ktoré vykonal bravúrne. To bol čas veľkých budov. Antoni Gaudi s finančnou podporou Güella vytvoril dôležité umelecké diela, ktoré dnes nepatria len medzi najzaujímavejšie pamiatky katalánskej metropoly. Patria do svetového kultúrneho dedičstva. Napríklad Park Güell a šesť ďalších Gaudiho diel bolo v roku 1984 zaradených na zoznam svetového dedičstva UNESCO a každoročne do Barcelony priláka milióny turistov. Pretože každý chce vidieť a obdivovať Gaudiho architektonický odkaz.

Gaudi preukázal svoj umelecký talent v každej budove.

Antoni Gaudi má veľký umelecký talent v kláštornej škole tereziánskych žien

  • Gaudiho architektonický štýl a jeho najdôležitejšie diela

Antoni Gaudi sa ako mladý architekt inšpiroval neogotikou, ktorá bola v tej dobe dominantným architektonickým štýlom. Jeho originalita a neobmedzená predstavivosť ho však rýchlo dostali z tejto fázy. Obrátil sa k modernizmu, kde sa cítil vo svojom živle. Rôzne farby z prírody a geometrické tvary Gaudiho veľmi oslovili. Vo svojich dielach vyjadril krásu prírody a fascináciu ňou. Ako sa často stáva u mnohých brilantných umelcov, Gaudiho jeho súčasníci úplne nepochopili a často ho kritizovali. Až po jeho smrti v roku 1926 bolo objavené zvláštne čaro jeho budov a Antoni Gaudi bol vyhlásený za nesporného génia španielskej architektúry. Nižšie uvádzame niektoré z jeho známych štruktúr:

La Sagrada Familia je jednoducho najznámejšou stavbou vynikajúceho architekta

Antoni Gaudiho jeho celoživotné dielo La Sagrada Familia impozantná stavba zaujímavých tvarov a farieb Barcelonská turistická atrakcia bola veľmi navštevovaná

Unikátna budova sa týči v strede Barcelony a priťahuje pozornosť všetkých. To je ten grandiózny Sagrada Familia (Svätá rodina). Stavebné práce tu začali v roku 1882 a Antoni Gaudi prevzal vedenie stavby. Budova bola jeho stálym domovom a tomuto projektu zasvätil celý svoj život. Bazilika La Sagrada Familia je bezpochyby jeho životným dielom. Ich vystupujúce tvary najlepšie odzrkadľujú výtvarnú víziu architekta. Budova kombinuje niektoré architektonické štýly. Na jeho fasáde sú vidieť vretenovité veže až k oblohe, biblické príbehy bohaté na detaily. Po jeho smrti v roku 1926 bol dômyselný tvorca pochovaný v krypte La Sagrada Familia. Impozantná budova zostala dodnes nedokončená. Dokončenie by malo byť dokončené k 100. výročiu Gaudiho smrti.

Pamätník La Sagrada Familia je právom symbolom dnešnej Barcelony.

Antoni Gaudi La Sagrada Familia impozantná stavebná dominanta Barcelony

Casa Vicens bol poverený bohatým maklérom Manuelom Vicensom.

Antoni Gaudi Casa Vicens poveril prácou bohatého obchodníka s cennými papiermi

To bolo prvé veľké Gaudiho nezávislé dielo.

Antoni Gaudi Casa Vicens prvé veľké nezávislé dielo architekta

Casa Calvet bola postavená v rokoch 1898 až 1904. Obytná a komerčná budova je považovaná za najkonvenčnejšiu Gaudiho stavbu.

Antoni Gaudi Casa Calvet Bytová a komerčná budova je najkonvenčnejšou stavbou veľkého architekta

Je to však jediná budova Gaudiho, ktorá bola ocenená oficiálnym ocenením.

Turistická atrakcia Gaudi Casa Calvet

 Casa de los Botines je teraz múzeom. Na fasáde je možné vidieť postavu svätého Juraja, drakobijca.

Antoni Gaudi Casá de los Botines dnes múzeum fasády svätého Juraja

Svätý Juraj je patrónom Barcelony a Katalánska.

Antoni Gaudi postava svätého Juraja, patróna Barcelony a Katalánska

 Palau Güell – budovu zdobia početné nápadité tvary a motívy.

Antoni Gaudi Palau Güell početné nápadité tvary a motívy

Interiér je rovnako pôsobivý.

Antoni Gaudi Palau Güell vnútorný pohľad impozantný

Antoni Gaudi navrhol Biskupský palác v Astorge v neogotickom štýle.

Biskupský palác Antoniho Gaudího v Astorge v neogotickom štýle

Kláštorná škola tereziánskych žien – budova Antoniho Gaudího.

Kláštorná škola tereziánskych žien Antoni Gaudiho impozantná budova

 Casa Batlló bola postavená v rokoch 1904-1906 …

Zakrivené tvary Antoni Gaudi Casa Batlllo vytvárajú jasné farby

a je postavený v štýle Modernisme Catala (štýl katalánskej moderny).

Antoni Gaudi Casa Batlló postavený v štýle katalánskej moderny

Park Güell vytvoril Antoni Gaudi v rokoch 1900 až 1914.

Antoni Gaudi Park Güell dnes zadal prácu ako hlavnú atrakciu v Barcelone

Po kostole La Sagrada Familia je to druhá najväčšia atrakcia v Barcelone a každoročne ju navštívi približne 3 milióny turistov.

Antoni Gaudi Park Güell, druhú najväčšiu barcelonskú atrakciu, navštívia ročne 3 milióny turistov

 V Casa Mila je možné steny individuálne meniť.

Antoni Gaudi Casa Mila mení steny individuálne

 Budova bola v roku 1984 vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO ako prvá budova 20. storočia.

Gaudi Casa Mila prvá budova 20. storočia v zozname svetového dedičstva UBESCO