Hobití dom – jedinečný príklad organickej architektúry uprostred veľkej prírody

Chcete stráviť ďalšiu dovolenku v prírode? Môžete tam každý deň skúmať okolie a byť tak niekoľko dní ďaleko od hluku a špiny veľkomesta. Neznie to ako sen? Pre milióny mestských detí určite áno, ale v hobitom dome sa tento sen môže čoskoro stať skutočnosťou. V nasledujúcom texte uvedieme iba jeden príklad, ktorý je dostatočne výrazný a ktorý vyzdvihuje špeciálne vlastnosti organickej architektúry. Je tiež v zásade považovaný za model Hobitieho domu. Na prekvapenie ľahko splynie s prírodou, takže ju z diaľky takmer nevidieť. Zostaňte naladení a nechajte sa prekvapiť tiež!

Vyzerá architektúra budúcnosti nejako takto??

Organická architektúra Hobitieho domu s futuristickými prvkami

  • Kto sú hobiti??

Najprv prvé veci! Predtým, ako pôjdeme do Hobitieho domu, vysvetlime si, kto sú hobiti. Stručne povedané, sú to mýtické tvory podobné ľuďom, ktoré žijú verne životu v nedotknutej krajine. Stále sa im hovorí polovičky, pretože ich rast sa pohybuje medzi 60 cm a 120 cm.

Pôvodne boli známe prostredníctvom románov J.R.R. Tolkiena, kde obývajú fantasy svet Stredozeme. Hobita a Pána prsteňov napísal novozélandský scenárista a režisér v rokoch 2001-2003. Peter Jackson úspešne sfilmovaný. Jeho trilógia Pán prsteňov bola ocenená celkom 17 oscarovými titulmi, z toho tri získali režisér. Od prvej filmovej premiéry sa obyvatelia jaskýň tešia stále väčšej obľube. Obrovský úspech filmov o hobitoch a ich spôsobe života bol skutočným dôvodom vzniku nového filmového žánru, konkrétne fantasy.

 Ľudská predstavivosť nepozná hraníc.

Organická architektúra Hobbit House neobmedzuje predstavivosť

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že hobiti hovoria jazykom, ktorý v skutočnosti nikdy neexistoval. Verí sa, že ich názov je odvodený od slova kuduk alebo kûd-dûkan a znamená obyvateľa nory. Domovom hobitov je kopcovitá Shire, kde obývajú jaskynné domy. Hobití dom má okrúhle dvere a okná a organicky zapadá do krajiny bez toho, aby ju akokoľvek zaťažoval. Hobitovým životným mottom je byť mierumilovný a nerušený vonkajším svetom. Jej jedinečná samota a vyvážený spôsob života si našli množstvo fanúšikov po celom svete. Preto sú uprostred nádhernej a osamelej krajiny postavené prázdninové komplexy, ktoré napodobňujú pôvodný dom, Hobbitov dom..

Tento domček Hobbit je ideálnym miestom na dovolenku pre každého, kto hľadá blízky kontakt s vonku.

Organická architektúra Hobbit House je ideálnym miestom na dovolenku pre milovníkov prírody

 Vďaka zelenej tráve je Hobití dom takmer neviditeľný.

Organický porast zelenej trávy Hobbit House ho robí neviditeľným

  • Hobití dom je jedinečná organická stavebná štruktúra uprostred prírody

Naše obrázky vám ukazujú hobití dom, ktorý je typickým príkladom jaskynného domu. Je perfektne integrovaný do okolitého priestoru, a preto zostáva pre okoloidúcich takmer neviditeľný. 1985 od renomovaného mexického architekta Javier Senosiain  navrhnutý dom je typickým príkladom organickej architektúry, ktorá má svoj tvar z prírody a čo najmenej znečisťuje životné prostredie. Okolitá zeleň vás pozýva na príjemné prechádzky alebo sa dlhší čas zdržte na čerstvom vzduchu.

Futuristické a úplne prírodné tvary tu idú ruka v ruke.

Hobití dom organická architektúra futuristické a prírodné tvary

„Chodiť po záhrade znamená prechádzať sa po streche domu bez toho, aby ste si to uvedomovali,“ povedal Senosiain. Mexický architekt je známy svojou organickou architektúrou. Postavil domy, ktoré boli inšpirované tvarom hada, žraloka a kvetu a sú unikátnymi kúskami tejto architektúry. Jeho cieľom vždy bolo vytvoriť jedinečnú stavebnú štruktúru, ktorá vyzerá ako jaskyne prehistorických ľudí a bez problémov sa vpíše do prírodného prostredia..

Geniálny dizajn od mexického architekta Javiera Senosiaina.

Hobbit House organická architektúra dômyselný dizajn od mexického architekta Javiera Senosiaina

Senosiain premýšľal o vplyvoch bioklimatických podmienok na fyzickú a psychickú pohodu obyvateľov a pri stavbe používal stromy a kríky. Vytvárajú zelené bariéry, ktoré filtrujú silné slnečné svetlo, chladia vnútorné priestory a chránia dom pred prachom a hlukom. Napríklad strecha je pokrytá trávou a chráni Hobití dom pred teplom a chladom. To tiež zaisťuje príjemnú vnútornú teplotu.

 Prechod medzi vnútorným a vonkajším priestorom je plynulý.

Hobbit House organická architektúra sklenená stena plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom

Sklenená stena prepúšťa do interiéru domu veľa slnečného svetla, vďaka čomu je svetlo a teplo.

Hobbit House organická architektúra sklenená stena interiér jasný a teplý

  • Ako vyzerá Hobití dom vo vnútri?

Napriek tomu, že interiér tohto Hobitieho domu vyzerá ako podzemná jaskyňa, s vonkajším priestorom je spojený veľkou presklenou stenou. Steny, stropy a vstavaný nábytok vo vnútri sú vyrobené zo železného cementu, ktorý bol ďalej spracovaný a pokrytý vrstvou mramorového prášku a bieleho cementu.

V obývacej izbe sú dve stoličky, ktoré vynikajú svojim jedinečným dizajnom. Jeden je ručne vyrobený mexickým umelcom Pedrom Friedebergom a druhý je dielom Eera Aarnia.

V tomto Hobbitovom dome sa nemusíte zaobísť bez pohodlia.

Interiér organickej architektúry Hobbit House

Tento napoly zakopaný dom je zvláštne, že je slnečnejší a jasnejší ako tradičné domy. V hobitom dome môžu byť okná kdekoľvek a dobre tvarované kupoly umožňujú vstup slnečného svetla zhora. Vetranie je uľahčené aerodynamickým tvarom domu, ktorý umožňuje voľný obeh vzduchu.

Dom pripomína arašidovú škrupinu a pozostáva z dvoch miestností spojených úzkym priechodom. Prvá oválna komora je veľký vnútorný priestor, v ktorom sa nachádza obývacia izba, jedáleň a spálňa. Odtiaľto vedie ďalší tunel do druhej komory, v ktorej sa nachádzajú spiace výklenky.

 Oblé tvary, klenuté stropy ….

Hobití dom v organickej architektúre s oblými tvarmi klenutých stropov vo vnútri

… charakterizujte túto futuristickú architektúru.

Architektúra Hobitieho domu s futuristickými prvkami

Príroda je tu tým najväčším vzorom!

Organická architektúra Hobbit House sa pozerá dovnútra

Ide o miestnosti, ktorých meniace sa svetelné podmienky a tvary sú prispôsobené prirodzenému rytmu ľudí. V tomto Hobbitovom dome je nábytok dokonale integrovaný do prostredia. Prístup z jednej miestnosti do druhej nemá žiadne prahy, čo uľahčuje komunikáciu medzi obyvateľmi. To je presne to, čo moderný človek potrebuje, aby našiel cestu späť k svojim koreňom. Ak chcete žiť verne, v Hobbitovom dome by ste sa cítili ako na správnom mieste. Každému sa však oplatí skúsiť stráviť aspoň jednu dovolenku uprostred prírody, príp?

 Každý môže v tomto Hobbitovom dome stráviť jedinečnú a nezabudnuteľnú dovolenku.

Hobbit House miesto organickej architektúry pre jedinečnú dovolenku

Hobbit House spálne v organickej architektúre

 Takto vyzerá kúpeľňa v jaskynnom dome.

Hobbit House organická architektúra svetlá slnečná kúpeľňa

Knižnica je zabudovaná v stene.

Vstavaná knižnica z organickej architektúry Hobbit House veľa kníh

 Vo dne i v noci môžete pozorovať prírodu.

Hobbit House organická architektúra vo dne v noci sledovaním prírody

 Alebo to skúmajte sami.

Organická architektúra Hobbit House preskúmajte prírodu sami

Organická architektúra Hobbit House je dobre integrovaná s prírodou

Hobití dom organická architektúra veľmi navštevovaná turistami