Organická architektúra: Učenie Franka Lloyda Wrighta

organická architektúra Frank Lloyd Wright

Učenie Franka Lloyda Wrighta o organickej architektúre

Písanie článku o ľuďoch ako Frank Lloyd Wright je veľká výzva. Zo samotného popisu jedného z jeho diel môže ľahko vzniknúť samostatná kniha. Preto ľuďom ako on pravidelne venujeme pozornosť tým, že ich mená spájame s konkrétnejšou otázkou.

Frank Lloyd Wright

portrét Franka Lloyda Wrighta

Veľký architekt vo svojom ateliéri

organická architektúra Frank Lloyd Wright v štúdiu

Dnes si z jeho práce preberáme niekoľko konkrétnych aspektov. Ide o učenie a postoje, o ktorých sa domnievame, že silne ovplyvnili vývoj organickej architektúry. Zaoberáme sa teda týmto pojmom trochu ďalej. Je to pravdepodobne nevyhnutné, pretože organická architektúra stále zohráva zásadnú úlohu. Je nepravdepodobné, že by to bolo v nasledujúcich desaťročiach menej dôležité.

Evolúcia organickej architektúry

architekt Frank Lloyd Wright

Architekt volaním

veľký architekt Frank Lloyd Wright

Prairie štýl

Začnime malým vysvetlením. Frank Lloyd Wright nemá nič spoločné s pojmom „organická architektúra“. Vytvoril štýl prérie. Nasledoval prirodzené línie a ukázal sa ako protipól k výstavbe viktoriánskej éry. Organická architektúra sa vyvinula zo štýlu prérie. Z tohto dôvodu je na tento štýl aplikovateľné mnoho z učenia Franka Lloyda Wrighta o stavbe a dizajne.

Ako ťažisko článku použijeme niektoré z učení Franka Lloyda Wrighta. Citáty k tomu nájdete v nasledujúcom článku.

Organická architektúra sa vyvinula zo štýlu prérie

diela organickej architektúry od Franka Lloyda Wrightaorganická architektúra Frank Lloyd Wright pracuje

Architekt sa musí vedieť pozrieť desať rokov dopredu

Podľa Franka Lloyda Wrighta musí byť architekt akýmsi prorokom. Musí sa vedieť pozrieť aspoň niekoľko rokov dopredu. Organická architektúra spĺňa túto požiadavku. Jasné, prirodzené línie umožňujú mnohé zmeny a transformácie.

Dobrá budova nesmie poškodzovať krajinu

klasickej architektúry Frank Lloyd Wright

dom Fallingwater uprostred prírody

organická architektúra Frank Lloyd Wright dom padajúca voda

Pôvodný výklad

Mohli by ste jasne a jednoducho odpovedať na otázku, prečo sú niektorí architekti vyhlásení za úžasných a iní nie? Každý by bol schopný porozumieť, opísať, reprodukovať štýl. V istom zmysle to robíme aj my. Ale vytvoriť budovu tak originálnu, že budete mať pocit, že má dušu – to je niečo iné. Toto je geniálne.

Frank Lloyd Wright obhajuje vlastnú interpretáciu štýlov. Organická architektúra je v tomto ohľade jedinečne úspešná. Spolieha sa len na napodobňovanie prirodzene existujúcich foriem. Vždy majú jedinečný účinok!

Dom v New Jersey

organická architektúra Dom Franka Lloyda Wrighta v New Jersey

Interiérová dekorácia

Bachman Wilson House organická architektúra Frank Lloyd Wright

Zdá sa, že budova vo svojom okolí prirodzene vyrástla

Túto tézu Franka Lloyda Wrighta je možné do určitej miery použiť na definíciu organickej architektúry. To isté platí pre nasledujúce:

  • Dobrá budova nesmie poškodzovať krajinu. Musí ich urobiť krajšími.
  • Architektúra je život alebo animovaná forma.

Ak by sme si prečítali tieto tézy Franka Lloyda Wrighta, mysleli by sme si, že jeho budovy sú úplne synonymom organickej architektúry. Nenechajte sa zmiasť Niektoré z jeho učení boli skutočne kontroverzné. Mnohí by odporovali našej predstave o organickej architektúre alebo by získali niečo mimo jej spektrum. Korene tohto štýlu však možno nájsť v jeho budovách a v budovách jeho súčasníkov.

Ďalšie budovy od Franka Lloyda Wrighta

organická architektúra od architekta Franka Lloyda Wrightaorganická architektúra Frank Lloyd Wright taliesin západné ranné svetlo penfield house organická architektúra Frank Lloyd Wright