10 najvyšších nedokončených mrakodrapov na svete

Všetci vieme dosť o najvyšších štruktúrach na svete. Zároveň sa stali veľmi dôležitými pre panorámu mesta a sú uznávané ako symboly technických úspechov človeka. Existujú však také štruktúry modernej architektúry, vysoké mrakodrapy, ktoré neboli nikdy dokončené alebo neboli postavené podľa pôvodného návrhu. The Rada pre vysoké budovy a mestské biotopy (CTBUH) zverejnil ich zoznam. Na všetkých týchto prácach sa začali stavebné práce, ale potom boli prerušené. Predstavujeme vám desať týchto mrakodrapov.

panoráma mesta panoráma ny pohľad

Moderná architektúra druhého Svetového obchodného centra

V New Yorku bolo naplánované druhé Svetové obchodné centrum. Plánovaná budova by mala byť vysoká okolo 400 m. Moderný dizajn fasády by mal zodpovedať mestskému prostrediu. Projekt bol spustený v roku 2016 zastavil pod plánovanou výškou a dôvodom bolo, že hlavní investori už nechceli pôsobiť v tomto meste.

Veža Lam Tara 1. Postavená v Dubaji. Vysoký 454 metrov.

Ďalší príklad nedokončenej modernej architektúry pochádza z Dubaja. Plánovaná výška tu bola okolo 450 m. Budova by mala byť súčasťou komplexu Bin Manana Twin Towers a mala by mať 88 poschodí. Začalo sa to v roku 2008 a zostalo nedokončené do roku 2010.

Plánovaný mrakodrap v Moskve na poštovej známke

myšlienka mrakodrapu v Moskve

Palác sovietov. Plánované v Moskve so sochou Lenina.

Bol to projekt architektov Borisa Iofana a Vladimíra Ščuka a mal by sa z toho dostať necelých 500 m zvýšiť. Začalo sa to v roku 1937. Projekt bol prerušený kvôli začiatku druhej svetovej vojny. V hornej časti budovy mala byť umiestnená socha Vladimíra Lenina. Práve kvôli tomu by to bola vtedy najvyššia budova.

Burj Al Alam. Plánovaný mrakodrap v Dubaji

Ďalší príklad nedokončenej očarujúcej modernej architektúry pochádza opäť z Dubaja. Projekt mala realizovať skupina Engineering Consultants Group mesta Arup. Výška tohto Projekt má 510 metrov. V spodnej časti by mal byť priestor pre maloobchodné predajne. Nad ním sa malo zdvihnúť 74 ďalších poschodí. Po kríze v roku 2008 už budova v roku 2009 nestála. Dôvodom boli meškania platieb.

Veža Kongresového centra v Dauhe. Projekt mrakodrapu v katarskej Dauhe

Výstavba tejto modernej architektúry bola prerušená v roku 2007. Dôvodom bolo, že mohlo dôjsť k narušeniu lietadiel prichádzajúcich do Dauhá. Nakoniec sa však stavba tohto komplexu zaobišla bez veže, vďaka ktorej mala budova skutočnú výšku 551 metrov by mal dosiahnuť.

Projekt tohto mrakodrapu nie je dokončený

mrakodrap chicago nápad

Chicago Spire. Plánované v Chicagu, Illinois. Cca 609 metrov.

Bola by to najvyššia budova v USA. Po mnohých finančných problémoch bol projekt tohto pozoruhodného príkladu modernej architektúry ukončený. Teraz existuje veľa ponúk a nápadov na využitie pôvodnej budovy. Žiadny z navrhovaných projektov však doteraz nebol zrealizovaný.

612 vysoký mrakodrap – Ruská veža v Moskve

Ruská veža v Moskve by sa mala stať aj symbolom modernej architektúry. Projekt sa začal v roku 2006. Trvalo 12 rokov plánovania a zmien vopred. Uvažovalo sa o rôznych názoroch na dizajn a štýl. Projekt bol v dôsledku finančnej krízy dočasne pozastavený v roku 2008 a potom konečne v roku 2009.

India Tower v Bombaji v Indii. Takmer 700 metrov.

Náš ďalší príklad je z Bombaja v Indii. Ide o projekt známej spoločnosti Foster + Partners. Tento príklad modernej architektúry sa začal v roku 2010. V roku 2012 bol však prerušený. Dôvodom bol spor medzi developermi projektu a mestskými úradmi. V roku 2015 bola stavba úplne prerušená.

Tento mrakodrap je super moderný. Možno jeho čas vopred?

čínsky mrakodrap čengsha

Sky City, plánované pre Changsha, Čína. 838 metrov

Táto budova by mala byť vysoká približne 840 m a mala by byť postavená do 90 dní. Tu by sa mali použiť super účinné metódy na prefabrikáciu niektorých komponentov. Najmä vo fáze pred výstavbou bol projekt zastavený a to sa stalo v roku 2013. Pokračovanie projektu sa začalo opäť v roku 2016. Základňa tejto budovy je v súčasnosti využívaná ako hniezdisko rýb.

Nakheel Tower – ambiciózny príklad z Dubaja, 1000 metrov

Toto je najnáročnejší nedokončený projekt modernej architektúry v našom zozname. Malo by zahŕňať 200 poschodí. Výstavba by sa mala začať v roku 2009. Realizácia projektu sa zastavila kvôli finančnej kríze.

Tu je 10 porovnaných nedokončených mrakodrapov!

V porovnaní s tým je mrakodrap nedokončený