15 unikátnych príkladov bioniky v architektúre

Učiť sa od matky prírody v každom aspekte nášho života? Funkčnosť a estetika prírody vždy fascinovala a inšpirovala ľudstvo. Najmä pokiaľ ide o stavbu a dopravu, môžete nájsť množstvo príkladov bioniky. Niektoré z nich pochádzajú z dávnych čias alebo renesancie. Za praotca bioniky je považovaný napríklad Leonardo da Vinci so svojimi geniálnymi prototypmi lietajúcich strojov. Princíp pre to prijal z vtáčích krídel. Nižšie sa môžete dozvedieť, čo presne znamená pojem bionika. Môžete sa tiež pozrieť na ich skvelé príklady v oblasti architektúry a stavebníctva.

Bionický strop veľtrhu Fiera Milano Rho

bionika príklady architektúra fiera milano rho jarmok

Čo je to bionika?

Jednoducho povedané, bionika je symbióza biológie a technológie. V zásade ide o technické optimálne uplatnenie génia prírody a jeho využitie v rôznych oblastiach ľudského života. Samotný termín sa etabloval v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Za jeho vynálezcu sa považuje major amerického letectva Jack E.

Steele. Okrem imitácie zohráva v bionike rozhodujúcu úlohu optimálna funkčnosť, stabilita, energetická účinnosť a životnosť. Nie je preto dôležité len napodobňovať biologické javy, ale predovšetkým nájsť na to správny stavebný materiál alebo ho radšej vymyslieť. Od samotného poznania k hotovému produktu je dlhá cesta. Prechádza abstraktnými počítačovými modelmi, prvými prototypmi a mnohými praktickými experimentmi a spoločne ho robia biológovia, fyzici, stavební inžinieri a architekti. Na začiatku vedci často používajú veľmi dôležitý proces – generovanie rozšírených modelov.

Voštiny patria medzi najobľúbenejšie príklady bioniky v stavebníctve a dizajne

príklady bioniky v architektúre

Princíp ľahkej konštrukcie zo stavebnej bioniky

Ako už bolo spomenuté, existuje niekoľko príkladov bioniky v architektúre. Niektoré z nich sú dokonca celkom slávne, napríklad Eiffelova veža v Paríži. Napriek tomu, že je pomerne veľký a vyzerá veľmi ťažko, bol postavený výlučne podľa princípu ľahkej konštrukcie, ktorý je založený na konštrukčnej bionike. Veža napodobňuje presne štruktúru ľudských kostí a je v skutočnosti vyrobená z malého materiálu. Jeho optimálna stabilita a vzdušnosť zároveň očarí každého dnešného pozorovateľa.

S vytvorením najnovších inovatívnych kompozitov a polymérov je už možné napodobniť najjemnejšie stavby a mechanizmy z flóry a fauny. Reagujú na svetlo, vlhkosť vzduchu a teplotu a týmto spôsobom ušetria veľa energie, ktorá by inak bola potrebná na zodpovedajúcu činnosť rôznych prvkov. Jedným z mnohých príkladov bioniky z architektúry je „dýchajúci“ záhradný pavilón od architekta Achima Mengesa.

Tematický pavilón pre Expo 2012 v Kórei bol inšpirovaný kvetom raja (Strelizie)

expo 2012 kórejská pavilónová ukážka bioniky

Dom Nautila Javiera Senosiaina v Mexiku pripomína škrupinu slimáka

bionika príklady nautilus house javier senosiain

15 vynikajúcich bionických príkladov architektúry

Niekedy sa medzi architektonickými kreáciami nájdu čierne ovce, ktoré vyzerajú ako bionika, napríklad olympijský štadión v Pekingu. Vyzerá ako vtáčie hniezdo a aj sa mu tak hovorí. Štadión len pripomína stavbu hniezd a nie ich funkčnosť a udržateľnosť. Tu je niekoľko futuristických budov, ktoré fascinujú svojou bionickou architektúrou. Niektoré sú už realitou a iné sú ešte v projekte. Tak či onak, je vždy neuveriteľné, ako sa organické formy transformujú do architektonických foriem a stelesňujú rovnakú ľahkosť a úplnú stabilitu..

Veža lávy v Abú Zabí

bioinik príklady lávová veža Abú Zabí

Mesto umení a vied vo Valencii

bioinika príklady valencia vedecký park stavba bionika

Šupinatá veža v Zhuhai, Čína

bioinik príklady architektúra šupinatá veža zhuhai Čína

Projekt Zaha Hadid – Národný štadión v Tokiu

príklady bioiniky projekt zaha hadid národný štadión v Tokiu

Zakrivená budova z radnice v Londýne

bionika príklady architektúra radnica Londýn

Metropol Parasol v španielskej Seville

metropol slnečník sevilla bionika príklady architektúra

Park Turia vo Valencii

bionika príklady architektúra stavba bionika

     Domy Xanadu na Floride

xanadu dom florida bionika príklady architektúra

La Saine Musicale v Paríži

la saine musicale paris bionika príklady

Bullet Le Palais vo Francúzsku

le palais bulles francúzsko bublinkový dom bionika príklady architektúra

Projekt – Nekonečné mesto v Londýne

bioink príklady nekonečného mesta Londýn

Lagúny sa týčia v Dubaji

dubajské veže lagúny bionika príklady architektúra