15 veľkolepých návrhov budov, v ktorých sa origami stretáva s modernou architektúrou

veľkolepé návrhy budov umenie v štýle origami

15 veľkolepých budov, kde sa umenie origami stretáva s architektúrou

Origami, staré japonské umenie, je kreatívna metóda, pomocou ktorej sa skladaním papiera vytvárajú krásne tvary a štruktúry. Po popularizácii mimo Japonska v polovici 20. storočia sa origami stalo modernou formou umenia, ktorá inšpirovala umelcov z celého sveta a z niekoľkých žánrov vrátane architektúry..

Pokusy o vytvorenie architektonických návrhov založených na koncepte tvarov origami siahajú od obytných budov, cez hotely a zábavné centrá, až po kancelárie a iné budovy. Táto tendencia je dnes veľmi aktuálna, pretože origami sa stalo súčasným trendom v architektúre.

Na podporu tejto myšlienky ukazujeme 15 nádherných budov z celého sveta, ktoré vynikajúcim spôsobom spájajú umenie origami, architektúru a dizajn..

Festspielhaus z tirolského festivalu – Erl, Rakúsko (prvý obrázok – hore)

Túto hranatú čiernu koncertnú sálu navrhli architekti Delugan Meissl Associated Architects potom, čo v roku 2007 vyhrali súťaž na projekt. Nová festivalová sála bola zamýšľaná ako protipól klenutej bielej herne v rakúskom Erle, ale svojim tvarom a polohou odkazovala aj na pôsobivú krajinu, ktorú určujú skalné útvary v pozadí, a na prítomnosť susednej historickej budovy. náprotivok.

Tel Aviv Art Museum – Tel Aviv, Izrael – 15 veľkolepých stavebných návrhov

veľkolepé návrhy budov štýl origami umenie moderné

Projekt sa nachádza v strede mestského kultúrneho komplexu a stojí pred výzvou uvoľniť napätie v úzkej trojuholníkovej strane a poskytnúť vhodnú odpoveď na potrebu širokých, neutrálnych, obdĺžnikových galérií v múzeu. Výsledkom bolo nasledujúce riešenie: mierne skrútené geometrické povrchy, ktoré spájali vzdialené rohy medzi galériami a rámami a zároveň poskytovali prirodzené svetlo do výklenkov polopodzemnej budovy..

Múzeum umenia v Tel Avive, ktoré navrhol Preston Scott Cohen, Inc, bolo prvým víťazom medzinárodnej súťaže Herta a Paul Amirovcov.

Múzeum čokolády Nestlé – Mexico City, Mexiko

veľkolepé návrhy budov červené fasádne sklo v štýle origami

Koncept Rojkind Archutektor pre návrh tejto budovy siaha do hravo poskladanej štruktúry vtáka alebo vesmírnej lode v tvare origami, ktorú je možné veľmi jednoducho vyrobiť. Tvar, ako keby náhodou, je v skutočnosti výsledkom starostlivých štúdií dizajnu a intuície, čo musí toto miesto vyjadrovať. Tento veľkolepý výsledok je rovnako pevný ako fazetové tvary, z ktorých sa skladá.

Panteón Nube – Murcia, Španielsko

veľkolepé návrhy budov origami stromov

Panteón Nube sa nachádza v španielskej Murcii a postavilo ho štúdio Clavel Arquitectos. Je to moderná hrobka, ktorá má asymetrický dizajn a ambientné osvetlenie z karneolového kameňa. Hrobka Panteón Nube sa nachádza vo fazetovej miske, ktorá sa odhalí, keď sú brány otvorené. Cik-cak dvere mauzulea sa však dajú otvoriť iba vtedy, ak sa budete držať určitého poriadku, ktorý pozná iba majiteľ. Prostredníctvom tohto prístupu chcel človek navrhnúť odkaz na tajomstvo spojené so smrťou.

Klein Bottle House – Rye, Victoria, Austrália

veľkolepé návrhy budov origami štýl umenie uhlové

Tento dovolenkový dom navrhol McBride Charles Ryan a nachádza sa v rozvetvenej sieti piesočných dún hneď za šestnástou plážou na polostrove Mornington, iba dve hodiny od Melbourne. Budova je založená na origami verzii Klein Bottle, ktorá dokonale zodpovedala hraniciam lokality. Výsledkom je jedinečný a veľkolepý dizajn. Tieto materiály pozostávajú prevažne z oceľových foriem a sú plátované červeným cementom a vrstvami kovu, sú neoddeliteľné a ľahké, a spĺňajú prísne protipožiarne predpisy..

Park Pavilion – Cuenca, Španielsko

veľkolepé návrhy budov originálna architektúra origami

Tento uzavretý pavilón navrhol ateliér Moneo Brock Studio a park, ktorý ho obklopuje, sa rozprestiera na 35 hektároch a je ohraničený bočnými hranicami Flüén Júcar a Moscasand a historického mesta Cuenca. Pozostáva z 23 päťuholníkových modulov, ktoré spolu tvoria štruktúrovanú sieť, koncept budovy sa zaoberá vzťahom medzi prírodnou krásou krajiny a priľahlou mestskou továrňou.

Komplex múzea Karuizawa – Nagano, Japonsko

veľkolepé návrhy budov tmavá štruktúra budovy origami

Komplex múzea Karuizawa Nagano-Ken, Japonsko, navrhol ateliér so sídlom v Tokiu a pokúša sa kontrastovať s klenutým interiérom pomocou myšlienok z remesla origami. Nízko postavená jednopodlažná budova ukazuje vo svojom celkovom prevedení sériu záhybov a zvlnení. Fazetový povrch vytvára vlastnú topografiu odkazujúcu na okolité zvlnené kopce pohoria Yatsugatake, zatiaľ čo trojuholníkové okná, ktoré boli nahromadené na južnej fasáde, umožňujú väčšiu transparentnosť budovy, a tým harmonizujú pevnú povahu titánskeho exteriéru..

Vložený projekt – Šanghaj, Čína

veľkolepé návrhy budov origami originálna biela fasáda

Táto súčasná, interaktívna inštalácia, navrhnutá spoločnosťou HHD_FUN, je založená na koncepte komplexného systému, ktorý pozoruje, zaznamenáva a skúma náš svet, spoločnosť a biológiu. Opúšťajúc tradičnú metodiku architektonického navrhovania a využívajúcu počítačový algoritmus sa umelci pokúšajú posunúť hranice možností metódy návrhu zhora nadol. Kombináciou logiky algoritmu a procesu jeho realizácie s fyzickou architektúrou možno dosiahnuť neuveriteľné výsledky. Generované digitálne údaje boli za účelom vizualizácie výsledku integrované do projekcie aplikácie Google Earth.

Centrum pre technológie udržateľnej energie – Ningbo, Čína

veľkolepé návrhy budov osvetlenie origami sklo

Nottinghamská univerzita otvorila nový kampus v čínskom Ningbo: Centrum pre technológie udržateľnej energie (CSET). Budovu navrhol Mario Cucinella Architects spôsobom, ktorý umožnil znížiť vplyv na životné prostredie popularizáciou energetickej účinnosti, získavaním vlastnej energie z obnoviteľných zdrojov, ako aj skladovaním dažďovej a sivej vody tam, kde je to možné znova použiť. . Zámerom je zabezpečiť, aby táto budova nepotrebovala dodatočný vykurovací alebo chladiaci systém a aby energetické potreby obyvateľov boli uspokojované obnoviteľnými zdrojmi. Budova bola navrhnutá ako maják, ktorý je v kampuse vidieť zo všetkých strán. Veža je zabalená do vytlačených zákrut a skreslení vyrobených zo skla, podobne ako čínska lampa, v ktorej niekoľko rôznych fasád vytvára jednotnú škrupinu. Cez deň sa trbliece a v noci sa niektoré penelery vyrobené výlučne zo skla stanú transparentnými.

Origami House – Barcelona, ​​Španielsko

veľkolepé návrhy budov origami tmavá futuristická architektúra

Tento úžasný dom v Barcelone v Španielsku dostal názov AA House. Bol navrhnutý OAB, ktorý sa inšpiroval geometriou a jednoduchým dizajnom japonského domu origami. Stropy a pavilóny sú hranaté a otvorené v rôznych smeroch. Tento dom bol vymaľovaný iba v bielych tónoch a vytvára určité priestorové ilúzie domáceho vzhľadu.

Kaplnka pre diakoniu St. Loup – Hôpital de St -Loup, Švajčiarsko

veľkolepé návrhy budov kríž osvetlenia origami

Miestna komunita a architekt Danilo Mondada boli v roku 2007 odmenení zmluvou na obnovu materského domu komunity diakonov sv. Loupa. Nová kaplnka, postavená pod zemou, jemne a jemne splynie s krajinou. Interpretujúc tradičný pôdorys kaplnky, dizajnéri vytvárajú priestor, ktorého horizontálne a vertikálne rozmery sa líšia v sérii záhybov origami, ktoré vnášajú do interiéru a exteriéru rytmus..

Estacao Oriente – Lisabon, Portugalsko

veľkolepé návrhy budov osvetlenie origami zaujímavé

Lisabonská stanica Orient, jedna z centrálnych uzlov verejnej dopravy v portugalskom Lisabone a najväčšia stanica na svete, bola postavená pre výstavisko Expo 98 v Parque das Nações, kde sa v súčasnosti nachádza. Stanica navrhnutá architektom Calatravom, známym pre koncepty, ktoré sú často založené na prírodných rámoch a tvaroch, najmä tých, ktoré sú typické pre morský život a vtáky, sa na tieto tvary podobá, podobne ako predchádzajúce dielo rovnakého architekta Allena. Lambert na torontskom Brookfield Place.

Sídlo Barclaya – Paríž, Francúzsko

Sídlo Barclays Paríž Francúzsko

Dizajn tejto budovy bol do značnej miery ovplyvnený jej neobvyklým umiestnením (na dvadsať metrov širokom páse avenue a na predĺžení vzadu medzi dvoma dvorovými záhradami!), Ktoré viedlo architektov z Manuelle Gautrand Architecture, aby prišli spolu s projektom na rozvoj, ktorý zahŕňa pohľad a ťaží z neho súčasne a ktorý je ponorený do prirodzeného svetla. Fasáda je symbolickým prvkom celej budovy. Obvykle pozostáva zo skla, ktoré je čiastočne pokryté druhou vrstvou pozostávajúcou z mramorových vzorov lisovaných do sita. Všeobecným efektom je obrovské origami a pohľad na tento jemne skladaný mramor je možný zvnútra aj zvonku budovy.

Helios House – Los Angeles, USA

veľkolepé návrhy budov origami diamantové tvary

Helios House je čerpacia stanica v Los Angeles, ktorá sa stala symbolom mesta krátko po tom, ako bola v roku 2007 postavená. Navrhli ho Office dA v Bostone a Johnston Marklee Architects v Los Angeles s myšlienkou nanovo definovať štandardný dizajn čerpacej stanice. Vyznačuje sa niektorými typickými „zelenými“ vlastnosťami: strecha, ktorá bola navrhnutá tak, aby bola tolerantná a zachytáva vodu z dažďa, pozostáva z trojuholníkov vyrobených z obrábanej nehrdzavejúcej ocele a obsahuje kaktusy a 90 solárnych panelov, čo znamená spotrebu energie stanica znížená o 16 %.

Budova ministerstva zdravotníctva – Bilbao, Španielsko

veľkolepé návrhy budov origami sklo atraktívne

Pútavý zasklený exteriér budovy ministerstva zdravotníctva v španielskom Bilbau je odpoveďou dizajnérov Coll-Barreau Arquitectos o reštriktívnych stavebných obmedzeniach v meste, ktoré si vyžadujú odľahčené podlažia pre všetky výškové budovy pozdĺž hlavných ulíc. Výsledkom je hybrid pútajúci pozornosť, ktorý zvyšuje energetickú účinnosť štruktúry budovy. Tento návrh tiež poskytuje dve hlavné praktické výhody: hluk z rušného bulváru sa výrazne znižuje a zisk zo slnečnej teploty sa dosahuje znížením žiarenia. a utlmené systémom priedušných stien.