3 z najznámejších architektiek modernej histórie

Slávne architektky modernej histórie: Sophia Hayden Bennett, Marion Mahony Griffin, Eileen Gray

Väčšina kníh o histórii architektúry zanecháva dojem, že architektúru 20. storočia formovali najmä muži. V skutočnosti je to dosť diskriminačný prístup k tejto téme. Okrem Le Corbusiera, Miesa, Wrighta a Kahna by ste mali oveľa lepšie spoznať mená niektorých žien, ktoré majú tiež veľký význam pre modernú a súčasnú architektúru.

Chceme vás upozorniť na niektoré z nich a odporúčame vám, aby ste sa ich držali: všetky navrhli niektoré zo svojich pozoruhodných štruktúr.

Sophia Hayden Bennett

Sophia Hayden Bennett sa narodila v Santiagu de Chile v roku 1869. Jej otec bol miestny obyvateľ a matka – Američanka. Bola jednou z prvých žien svojej doby, ktoré získali diplom z architektúry. To sa stalo v So školou architektúry.

Sophia Hayden Bennett promovala v roku 1890 a v roku 1891 bola pozvaná na svetovú kolumbijskú výstavu do Chicaga. Mala by sa zúčastniť súťaže o návrh Woman’sBuilding. Jej návrh bol zároveň jej diplomovou prácou a predstavoval trojposchodovú budovu v štýle talianskej renesancie. Získala prvú cenu spomedzi všetkých 13 návrhov.

Sophia Hayden Bennett

slávne architektky ženy sophia hayden bennett

Sophia Hayden Bennett mala vtedy 21 rokov a za svoj projekt dostala odmenu 1 000 dolárov. V tom čase by muž za rovnaký výkon dostal desaťkrát viac. Počas stavby bol vystavený silnému tlaku a musela urobiť veľa zmien. V dôsledku toho ochorela a musela sa zotaviť v sanatóriu.

Potom už nikdy nepracovala ako architektka a v spoločnosti to bolo prijaté ako dôkaz, že žena by skutočne nemala pracovať ako architektka..

Marion Mahony Griffin

Marion Mahony Griffin je tiež jednou z najodvážnejších žien medzi známymi architektmi poslednej doby. Bola zamestnankyňou Franka Lloyda Wrighta. Griffin sa narodil v roku 1871 a tiež v ňom študoval So školou architektúry.

V roku 1894 začala pracovať pre svojho bratranca a stretla tam mnoho známych architektov. Jedným z nich bol Frank Lloyd Wright a bola prvou osobou, ktorú najal. Griffin vytvoril výrazné akvarelové omietky, ktoré sa objavujú v jeho domoch v štýle Prairie.

Marion Mahony Griffin

slávne architektky ženy marion mahony griffin

Ich spolupráca sa skončila v roku 1909, keď Frank Lloyd Wright odišiel do Európy. Chcel ju nechať pracovať v štúdiu, ale ona to zrušila. Najal ju jeho nástupca. V skutočnosti dostala priezvisko Griffin, pod ktorým je dnes známa, až v roku 1911, keď sa vydala za Waltera Burleyho Griffina, ktorý tiež pracoval pre Wrighta.

Eileen Gray

Eileen Gray sa narodila v bohatej aristokratickej rodine v írskom Enniscorthy v roku 1878. V Londýne študovala dejiny umenia a potom sa presťahovala do Paríža. V roku 1902 tam pokračovala v štúdiu. Jej technické znalosti o práci s lakom jej umožnili otvoriť si spoločné štúdio s japonským remeselníkom SeizoSugawarom. Nielenže zdokonalila svoje schopnosti, ale bohatí klienti ju tiež radi najali na tvorbu interiérových návrhov.

Eileen Gray

Berenice Abbott Fotografia Eileen Gray, 1927, NMIEG: 2003.569, Eileen Gray Collection II

Na základe svojich skúseností s ňou postavila dom E-1027 pre seba a svojho milenca Jeana Badoviciho.

Dom E-1027

známi-architekti-ženy-moderná-architektúra

Dom sa nachádza na juhu Francúzska a jeho dizajn ju priviedol k veľmi odvážnym experimentom s nábytkom. Boli silne ovplyvnení architektúrou a zostali dodnes jedným z najvýraznejších kúskov interiérového dizajnu.

známi-architekti-ženy-eileen-sivé-kreslo

eileen-grey-style-bibendum-replica-kreslo-slávne-architektky-ženy

známi-architekti-ženy-nábytok-dizajn

Potom, čo sa Eileen Gray rozišla so svojim milencom, nechcela tak často navštevovať dom E-1027. Ale Le Corbusier bol tým posadnutý. Presťahoval sa do neďalekého domu a dokonca raz vstúpil, aby dom rozmazal svojimi vlastnými obrazmi.

Ženy hrali zásadnú úlohu vo vývoji interiérového dizajnu a architektúry. Tieto tri dámy sú príkladom toho, prečo stojí za to ich post preskúmať.