5 najvyšších mrakodrapov na svete – impozantné a nápadito navrhnuté

     Obrovský technický rozvoj a najmodernejšie inovácie vo všetkých oblastiach vedy viedli k tomu, že sa náš každodenný život v posledných rokoch veľmi zmenil. Okrem toho sa mení aj myslenie kreatívnych ľudí, pričom ľudská myseľ stále častejšie stúpa. Najvyššie mrakodrapy na svete, ktoré vám dnes chceme predstaviť, sú nepochybne dôkazom toho. Vzhľadom na nedostatok pôdy viedla expanzia miest a obcí k tomu, že sa po celom svete stavali takéto domy do oblakov. Medzi mestami, regiónmi a krajinami dokonca existuje tvrdá konkurencia v tom, ktorá budova je považovaná za najvyššiu na svete. Boduje tu samozrejme nielen výška budovy, ale aj jej komplexná architektúra a geometria. Chceme o chvíľu vidieť, ktoré mrakodrapy sú na najnovšom zozname najvyšších budov na svete!

Vysoká, vyššia …. Burdž ChalífaNajvyšší mrakodrap Burdž Chalífa na svete

        Rada pre vysoké budovy a mestské biotopy sa nachádza v Chicagu (USA). Patrí Illinois Institute for Technology a zaoberá sa hodnotením najvyšších mrakodrapov na svete a stanovuje im pravidlá. Organizácia meria iba najvyššie body týchto budov bez ohľadu na ich architektonické prvky.

Výška budovy nesmie brániť leteckej doprave. V Severnej Amerike bolo pred 20 rokmi asi 75 percent najvyšších budov sveta. To sa však medzitým zmenilo. Tu možno zaznamenať zaujímavý trend: umiestnenie mrakodrapov, stavebné funkcie a materiály použité na ich stavbu sa časom tiež menia.

Najvyššie mrakodrapy sú v súčasnosti v Ázii a na Blízkom východe. Náklady na stavbu týchto budov sa tiež zvýšili v dôsledku zložitosti technického vybavenia potrebného na ich výstavbu vyššie a vyššie. Tu je 5 najvyšších mrakodrapov na svete:

 Burdž Chalífa je so svojou výškou 828 m bezkonkurenčne najvyšším mrakodrapom na svete

Burj Khalifa Dubai, najvyšší mrakodrap na svete, bezkonkurenčný

1. Burj Khalifa, Spojené arabské emiráty – 828 m vysoký

     Burj Khalifa, pôvodne známa ako Burdž Dubaj, sa týči nad neustále sa rozširujúcou panorámou Dubaja. Má 163 poschodí a výšku 828 m, čo z neho robí suverénne najvyššiu budovu na svete. Budova pôvodne vyrobená z ocele a betónu vďačí za svoj jedinečný vzhľad a luxusný dizajn chicagskej architektonickej kancelárii Owings, Skidmore a Merrill. Jeho architekti navrhli aj ďalšie slávne mrakodrapy ako Willis Tower (známy ako Sears Tower, Chicago) a One World Trade Center (New York). Juhokórejská spoločnosť Samsung C & T vykonal návrh a stavbu budovy, ktorá bola dokončená v roku 2010.

Navrhol americký architekt a postavil juhokórejská spoločnosťNajvyšší mrakodrap na svete Burj Khalifa Americkí architekti Juhokórejská stavebná spoločnosť

    Budova bola projektom vlády Spojených arabských emirátov. Malo to nasmerovať ekonomiku krajiny iným smerom. Cieľom bolo presunúť dôraz z all-ropného hospodárstva SAE na turizmus. Impozantná stavba má 30 000 bytov, 19 obytných veží, umelé jazero, množstvo parkovacích miest, deväť hotelov a nákupné centrum. Tento mrakodrap si za svoje elegantné prevedenie vyslúžil medzinárodné uznanie Spojených arabských emirátov a ďalšie uznanie kritikov a priaznivcov..

 Šanghajská veža sa týči do výšky 632 m

Mrakodrap Šanghajská veža sa týči k oblohe

2. Šanghajská veža, Čína – 632 m vysoká

      Šanghajská veža je so svojimi 121 poschodiami a výškou 632 m druhou najvyššou budovou na svete. Výstavba šanghajskej veže sa začala v roku 2006 a trvala osem rokov, kým bola dokončená v marci 2014. Tu sa nachádza najvyššia vyhliadková platforma na svete. Celkové náklady na stavbu boli 4,2 miliardy dolárov. Veža sa nachádza vo finančnej štvrti Luijiazui v Šanghaji. Táto impozantná budova sa dokonca týči nad ďalšími dvoma svetoznámymi mrakodrapmi v Šanghaji: vežou Jin Mao a svetovým finančným centrom v Šanghaji. Táto budova má celkom 1 100 parkovacích miest a 320 hotelových izieb. Jeho jedinečná štruktúra vynikne na jedinečnej panoráme Šanghaja. Pohľad na to je skutočne fascinujúci.

 Navštívili ste niekedy historické mesto Mekka??

Mekka Kráľovská hodinová veža historické mesto Mekky Saudská Arábia

3. Mekka Kráľovská hodinová veža, Saudská Arábia – 601 m

      Kráľovská hodinová veža v Mekke je známa aj ako Abraj Al Baitis. 601 m vysoká zvonica sa týči nad veľkoryso postavenou skupinou budov a je tretím najvyšším mrakodrapom na svete. Nachádza sa v historickom meste Mekka v Saudskej Arábii a je vo vlastníctve štátu. Komplex budov má hotel so 120 poschodiami a bol postavený spoločnosťou Saudi Binladin Group, najväčšou stavebnou spoločnosťou v Saudskej Arábii. Hlavná budova bola dokončená v roku 2012, potom nemecká architektonická firma SL Rasch GmbH navrhla hotelovú vežu v ​​spolupráci so spoločnosťou Mahmoud.

Toto je tretí najvyšší mrakodrap na svete!

Kráľovská hodinová veža v Mekke je tretím najvyšším mrakodrapom na svete Mekka v Saudskej Arábii

       Celú budovu korunujú veľké hodiny. Jeho číselníky sú namontované na všetkých štyroch stranách veže a majú priemer 43 m a čas, ktorý je na nich zobrazený, je možné odčítať zo vzdialenosti až 8 km. Okrem hotelových izieb má veža nákupné centrum na piatich poschodiach, konferenčné centrum, islamské múzeum, modlitebňu, ktorú môže využiť 10 000 ľudí, lunárne pozorovacie centrum na pozorovanie mesiaca počas svätého mesiaca. Nad hodinami je 21 000 zelených a bielych svetiel, ktoré blikajú päťkrát denne v islamských modlitebných časoch a je ich vidieť zďaleka.

 Aj v noci môžete zďaleka vidieť vysokú budovu medzinárodného finančného centra Pingan.

Medzinárodné finančné centrum Pingan Čína v noci z diaľky

4. Medzinárodné finančné centrum Pingan, Čína – nadmorská výška 599 m

       Pingan International Finance Center sa nachádza v čínskom meste Shenzhen a je na štvrtom mieste v zozname najvyšších mrakodrapov na svete. Napriek tomu, že 599 m vysoká budova bola oficiálne postavená v roku 2015, výstavba stále pokračuje. Plánovaný komplex budov bude zahŕňať dva mrakodrapy. Budova má konferenčné centrum, hotel a obchodné priestory vo vyvýšenom nákupnom stredisku. Budova má celkovo 115 poschodí. Pôvodne bola do návrhu zahrnutá anténa, aj keď tento plán bol nakoniec stiahnutý kvôli obavám z narušenia leteckej dopravy.

 Pohľad na vežu Lotte World v Soule v Južnej Kórei

Romantický výhľad Lotte World Tower Soul Južná Kórea

5. Lotte World Tower, Južná Kórea – 555 m

      Lotte World Tower sa nachádza v Soule, hlavnom meste Južnej Kórey. Jeho stavba bola dokončená v marci 2016 a mrakodrap okamžite obsadil piate miesto v zozname najvyšších budov na svete. Lotte World Tower je však so svojou výškou 555 m najvyššou stavbou v krajine. Projekčné práce a príprava stavby trvali 13 rokov, kým sa v marci 2011 začala skutočná stavba mrakodrapu. Budova má 123 poschodí, z toho šesť je podzemných. Strecha je navrhnutá tak, aby odolala zemetraseniam až do 9 stupňa Richterovej stupnice.

Je Soul vašim ďalším cieľom cesty?

Lotte World Tower Soul Južná Kórea ďalší cieľ cesty

     Informácie, ktoré sú tu prezentované o najvyšších mrakodrapoch na svete, na vás určite zapôsobia. Teraz môžete stále vidieť fascinujúce obrázky a získať ďalšiu inšpiráciu pre špeciálne stavebné projekty. Pretože budúcnosť patrí odvážnym!

Veža Lotte World, Soul

Mrakodrap Lotte World Tower, Soul

Svetová veža Lotte

Mrakodrap Burdž Chalífa, Dubaj

Impozantné a pozoruhodné – Kráľovská hodinová veža v Mekke

Historické mesto mrakodrapov v Mekke

 Pohľad na mesto Mekka a mrakodrap v strede

Kráľovská hodinová veža v Mekke

Medzinárodné finančné centrum Pingan, Čína

Medzinárodné finančné centrum Mrakodrap Pingan, Čína

Pinganský mrakodrap

Mrakodrap Medzinárodné finančné centrum Pingan

Medzinárodný mrakodrap Pingan

Shanghai Tower China – druhý najvyšší mrakodrap na svete

Čínsky mrakodrap Shanghai Tower

Pohľad zhora!

Mrakodrap Šanghajská veža

Šanghajský mrakodrap