7 opustených divov architektúry – nostalgická elegancia

div architektúry duchársky dom kolmanskop namíbia ošarpané veľké okná

Architektonický zázrak

Veľkolepé hrady, normálne prímestské domy, byty mrakodrapov a vertikálne slumy opustili ich obyvatelia a stoja v ruinách. Či už to boli kedysi opulentné svätyne bohatých alebo niektoré z najšokujúcejších podmienok obrovskej chudoby na svete, týchto 7 strašidelných opustených divadiel bytovej architektúry je lahodne strašidelných a podivne pekných, aj keď trochu smutných..

Chateau de Noisy, Belgicko

opustený div architektúry a očaril ušľachtilý zámok de hlučný

Staré veľké schodisko vyzerá úplne zničene

div architektúry opustený a vznešený zámok de hlučné schodisko

 Strašidelná atmosféra v čiernej a bielej

div architektúry opustený a vznešený zámok de hlučný čiernobiely

div architektúry opustený a vznešený zámok de hlučný

Tento neogotický hrad, oficiálny názov Chateau Miranda, postavil v roku 1866 anglický architekt, ktorý zomrel pred maturitou..

Pred druhou svetovou vojnou slúžil ako letné sídlo bohatej rodiny, potom ho zrekvírovali nacisti. Nasledujúcich niekoľko desaťročí bol zámok Miranda využívaný ako hotel a ubytovanie pre deti belgickými pouličnými robotníkmi, ale v roku 1991 požiar viedol k opusteniu. Odvtedy je stále bližšie k svojmu rozpadu.

Prehliadka zničeného hradu je veľmi nebezpečná, pretože väčšina horných poschodí sa rozpadla. Je hanba vidieť niečo tak pekne zničené. Mestskí prieskumníci robia krásne fotografie interiéru TalkUrbex.com na.

Unikátny mrakodrap Sathorn, Thajsko

div architektúry sthorn mrakodrap v Thajsku zdola zázrak architektúry mocný a veľkolepý

47-poschodová Sathorn, jedinečná veža, bola navrhnutá ako dobre vybavené a moderné sídlo pre bohatých občanov thajského Bangkoku. Teraz je to veža duchov, ktorá stojí neskutočne prázdna a stále pred horizontom mesta a ktorej betónové povrchy sú už špinavé a hrdzavé.

Podnikatelia vytvorili tento a mnoho ďalších mrakodrapov v Bangkoku počas ekonomického rozmachu, ale majetok klesol, podnikatelia skrachovali a budovy zostali prázdne. V búrke padá na ulicu suť. Vnútri je takmer čierna tma a otvorené kovové rúrky a rámy nútia vedcov zaujímať sa, kedy boli naposledy očkovaní proti tetanu. Na začiatku je však veľmi ľahké pochopiť, prečo sa to môže stať jednou z najprestížnejších adries v meste.

Opustený princov dom, Rusko

architektúra divný dom princeznej v Rusku zvonku  architektonický zázrak dom princeznej v Rusku, chodník s nádhernými stĺpmi

Opustené sídla, hrady a zámky sú možno také fascinujúce, pretože pre mnohých z nás je ťažké pochopiť, prečo sa drahé aktíva nechávajú chátrať. Niekto sa stretol so všetkými ťažkosťami pri navrhovaní domu, výbere dekoratívnych prvkov a nákupe jemného kovania, aby sa všetko príliš skoro zmenilo na ruiny. Tento ruský kniežací dom, ktorý sa nachádza pri Čiernom mori v Abcházsku, je toho príkladom. Pokiaľ ide o to, čo vyššia vrstva Rusov nazývala „Ruská riviéra“, tento hrad má takmer 200 rokov.

Dom, ako mnoho ďalších vecí, stratil v sovietskych časoch svoju nádheru. Na príkaz Stalina bol prerobený na Hotel Seemöwe, letné sídlo mužských vládnych úradníkov z Moskvy. Po rozpade Sovietskeho zväzu bolo opustené. Gruzínsko je tak často vo vojne, že obnova nemôže byť prioritou.

Kolmanskop, Namíbia

zázrak architektúry opustený v púšti kolmanskop v Namíbii

Smaragdovú zeleň múrov je možné obdivovať aj dnes 

zázrak architektúry dom duchov kolmanskop namíbia ošarpané veľké okná

Stará koloniálna dáma

zázrak architektúry dom duchov kolmanskop Namíbia

Jednou z najreálnejších uzávierok je staré mesto na ťažbu diamantov Kolmanskop v Namíbii. Toto mesto duchov bolo kedysi malou, ale veľmi bohatou dedinou plnou nemeckých baníkov, ktorých lákal potenciál rýchleho a jednoduchého bohatstva. Je postavený v nemeckom architektonickom štýle. Po prvej svetovej vojne mesto upadlo a v roku 1954 bolo úplne opustené.

Najzaujímavejšou vecou na Kolmanskop je skutočnosť, že jeho domy, nemocnica, tanečná sála, škola a ďalšie budovy sú teraz plné piesku, takže sa zdá, že čoskoro zmiznú v piesku. To znamená, že veterné púštne podnebie vháňa piesok cez všetky okná a dvere.

Opustené sídlo Steva Jobsa v Kalifornii

zázrak architektúry Steve Jobs obývačka v Kalifornii

V noci – mexická romantika

div architektúry Steve Jobs zvonku v noci

Krásne farebné dlaždice stále vyzerajú ako nové

architektonický zázrak Steve Jobs opustený dom v Kalifornii

Život Steva Jobsa je už legendou, ale tu je príbeh, ktorý nepozná veľa ľudí: príbeh Jobsovho opusteného sídla vo Woodside v Kalifornii. Zámok Jackling bol postavený v roku 1925 ako sídlo pre ťažbu medi baróna Daniela Cowana Jacklinga a jeho rodiny a podľa návrhu architekta Georga Washingtona Smitha v španielskom neokoloniálnom štýle. Steve Jobs kúpil 153 metrov štvorcový dom v roku 1984 a žil tam asi 10 rokov, než si ho prenajal. V roku 2000 Steve Jobs údajne prestal vykonávať údržbu budovy a chátrala. Netrvalo dlho a historická štruktúra sa začala rúcať, jej impozantné prvky – napríklad mohutný orgán – hnili.

Jobs plánoval zbúrať pôvodný kaštieľ a postaviť tam nový, skupina miestnych ochrancov prírody však namietala, čo viedlo k právnej bitke, ktorá trvala do roku 2011. Jobs nakoniec získal právo na zbúranie domu a ten bol zbúraný len niekoľko mesiacov pred jeho smrťou. Našťastie fotograf mohol Jonathan Haeber urobte tieto obrázky v relatívne stabilnom stave budovy.

45 000 opustených domov v Detroite

architektúra zázrak opustené domy v detroitských červených tehlách  Stále môžete vidieť štýlovú architektúru architektonický zázrak opustené domy v detroitskej bývalej elegancii architektonický zázrak opustené domy v detroite

Ruiny Detroitu sú úžasné. Mesto sa stalo silným symbolom hospodárskeho a sociálneho kolapsu, pričom tisíce obyvateľov utekajú pred úpadkom automobilového priemyslu, ktorý viedol k najťažšej a najdramatickejšej chudobe a sociálnym konfliktom. Odhaduje sa, že v Detroite je 45 000 opustených domov, pričom celkový počet opustených nehnuteľností dosahuje státisíce. Zatvorené sú dokonca aj jeho verejné parky.

Výsledkom je strašidelná mestská krajina plná hnijúcich pozostatkov ľudského obydlia. Mnohé z domov predbehla príroda, zamaskované v zarastenej zeleni okolo nich.

Edificio Sao Vito, Brazília

zázrak architektúry opustený a obrovský v sao vito s graffiti

Pohľad zdola

zázrak architektúry opustený a obrovský v celej fasáde sao vito

Fasáda vyzerá takmer apokalypticky

zázrak architektúry opustený a obrovský v sao vito

Počas svojej existencie v rokoch 1959 až 2004 bol Edificio São Vito známy ako najväčšie vertikálne chudobné susedstvo v São Paule. Miestni obyvatelia to nazývali Treme-Treme (chvenie-chvenie), 27-poschodová, 110 m vysoká budova, bola navrhnutá ako riešenie obľúbeného bývania a je zameraná na nezávislých pracovníkov, migrantov, cestovateľov a presídlencov z iných miest. Pôvodne malo 624 bytov, každý 27 metrov štvorcových. V roku 1985 ho obývalo tri tisíc ľudí, väčšinou s nízkymi príjmami, a byty sa začali rozdeľovať na niekoľko jednotiek. Nedostatok služieb spojených s odpadom znamenal, že odpadky a špinavú vodu jednoducho vyhodili von oknom. V roku 2002 bol v prevádzke iba jeden z troch výťahov, čo trvalo pol hodiny čakania. Budova sa stala mimoriadne nebezpečnou – v prípade požiaru neodvratnou smrťou. V priebehu rokov obyvatelia kvôli vysokej kriminalite začali budovu opúšťať, až kým nebola konečne opustená. V roku 2004 bola evakuovaná a v roku 2011 bola zbúraná.