Cena Miesa Van der Rohe 2015 – 5 finalistov

Finalisti Ceny Miesa Van der Rohe 2015

Cena Miesa Van der Rohe za rok 2015 – nominovaní

Cena Mies van der Rohe je termín, ktorý každého, kto miluje modernú architektúru, veľmi zaujíma. 25. februára 2015 bolo opäť oznámené, kto sú finalisti. Spolu ich bolo päť a boli vybraní z užšieho zoznamu 40 projektov.

Cena Miesa Van der Rohe za rok 2015

Cena Miesa Van der Rohe

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 8. mája tohto roku a bude sa konať v barcelonskom pavilóne Miesa van der Rohe. Deň vopred uchádzači predstavia svoje projekty porote. Pozrime sa však, aké sú nominácie. Každý z vás by určite chcel trochu špekulovať o tom, kto môže mať najväčšie šance. Medzitým porota neurobí nič iné. Všetko však uvidíte zblízka. Choďte do všetkých objektov, aby ste ich osobne skontrolovali na potrebné vlastnosti.

Toto je 5 finalistov

finalisti Mies Van der Rohe Award 2015

Zdôvodnenie

Cena Mies Van der Rohe bola udelená v roku 2007. Je to iniciatíva Európskej únie, Európskej komisie, Európskeho parlamentu a nadácie Mies van der Rohe. Je považovaná za jednu z najdôležitejších cien za architektúru na našom kontinente. Profitovať z toho môžu najmä projekty, ktoré boli vytvorené za posledné dva roky. Skoršími projektmi, ktoré získali toto ocenenie, sú Koncertná sála Harpa a Konferenčné centrum v Reykjavíku od dánskej architektonickej firmy Henning Larsen v spolupráci s islandskou praxou Batteríið a výtvarníkom OlafurElíasson, ako aj Neues Museum v Berlíne, ktoré navrhol David Chipperfield Architects a Julian Harrap.

Tohtoročné projekty

Finalisti Ceny Miesa Van der Rohe 2015

Múzeum umenia Ravensburg od Lederera Ragnarsdóttira Oei je prvá nominácia. Tento projekt, postavený v historickom meste Ravensburg, predstavuje symbiózu starých a nových prvkov. Dokonale zapadá do historického prostredia mesta. Súčasne však ponúka moderným ľuďom všetko možné pohodlie.

Múzeum umenia Ravensburg

Cena Miesa Van der Rohe Múzeum umenia v Ravensburgu od Lederera Ragnarsdóttir Oei

Dánske námorné múzeum od skupiny BIG-Bjarke Ingels v Helsinkách je ďalším finalistom. V posledných rokoch sa vyvinul do nového kultúrneho centra mesta. Bol integrovaný do mestského prístavného zariadenia. Vyzerá to ako rozdelená cesta, ktorá sa tiahne pozdĺž stien. Návrh taktiež obsahuje tri mosty, každý na dvoch úrovniach.

Dánske námorné múzeum

Cena Mies Van der Rohe Dánske námorné múzeum

Integrovaný do mestského prístavného zariadenia

Námorné múzeum BIG Bjarke Ingels Group Helsinki Mies Van der Rohe Award

Je tiež nominovaný Vinárstvo Antinori od Archea Associati (San Casciano Val di Pesa, Florencia, Taliansko). Táto nehnuteľnosť sa nachádza medzi Florenciou a Sienou, na kopcoch Chianti. Cieľom bolo bezproblémovo integrovať túto veľmi modernú nehnuteľnosť do vidieckeho prostredia.

Vinárstvo Antinori

Cena Miesa Van der Rohe Vinárstvo Antinori Archea Associati

Niekde medzi Florenciou a Sienou

Cena Mies Van der Rohe Vinárstvo Antinori San Casciano Val di Pesa Florencia

Skladujte vínne sudy

vinárstvo antinori Cenu Miesa Van der Rohe

Inovatívna vínna pivnica

Finalisti vinárstva martini antinori Award Mies Van der Rohe Award

Ďalší príklad pochádza zo strednej Európy. Ide o Štetínska filharmónia (Poľsky: Szczecin) v Poľsku. Zdá sa, že aj tu, rovnako ako u ostatných nominovaných, zohral dôležitú úlohu úspešný odkaz na architektúru v tejto oblasti. Existuje mnoho zdobených neogotických prvkov. Nachádza sa tu aj množstvo objemných klasických budov. Veľké stropné svetlá v hornej časti naďalej obohacujú vzhľad budovy.

Štetínska filharmónia v Poľsku

Cena Miesa Van der Rohe, filharmónia Štetín, Poľsko

Moderná architektúra

Cena Miesa Van der Rohe Štetínska filharmónia Štetín

Úplne v bielej a mierne priehľadnej farbe

Cena Miesa Van der Rohe Štetínska filharmónia Štetín Poľsko

Študentské centrum Saw Swee Hock od spoločnosti O’Donnell + Tuomey po London Business School je piatym objektom, ktorý sa dostal do nominácie. Architektúra musí symbolizovať túžbu premeniť toto miesto na centrum vedeckej výmeny. Pohyb zvnútra aj zvonka je vizuálne zvarený do jedného celku. Funguje to okrem iného vďaka vidlicovitej štruktúre tehlového usporiadania. Takto necháte viac svetla. V noci má budova fascinujúci rastúci účinok.

Študentské centrum Saw Swee Hock

Cena Miesa Van der Rohe Saw Swee Hock Student Center

Mimický pohyb

Cena Miesa Van der Rohe Saw Swee Hock

Vidlicová štruktúra tehlového usporiadania

Cena Mies Van der Rohe Saw Swee Hock

Pustite viac svetla

Ocenenie Mies Van der Rohe Saw Swee Hock terasa