Dejiny architektúry ako téma cestovania po svete: Päť skvelých tipov

História architektúry je pre mnoho svetových cestovateľov veľkou vášňou. Rôzne stavebné objekty predstavujú hlavné kritérium pri výbere určitých destinácií a trás. Možných rád je samozrejme neuveriteľné množstvo.

V dnešnom príspevku pre vás máme päť skvelých nápadov a dúfame, že v určitom okamihu z nich urobíte súčasť svojich európskych alebo svetových výletov.

Z Lisabonu môžete začať skvelú prehliadku architektúry

lisabonská loď

Téma cestovania po Európe alebo svete: Plavba z Lisabonu do Londýna

V rámci svojho svetového alebo európskeho turné môžete podniknúť plavbu, ktorá začína v Lisabone a končí v Londýne. Počas tejto plavby zažijete veľkú časť kultúrneho a architektonického dedičstva niektorých z krásnych európskych pobrežných miest.

Bez konkrétneho cieľa sa kráčajte po spletitých uličkách malých miest Portugalska a obdivujte veľkú katedrálu na pobreží Španielska. Na tejto plavbe budete ďalej objavovať posvätné kopce Normandie v severnom Francúzsku a nakoniec ikonický Tower Bridge v Londýne.

Breisach na Rýne

breisach am rhine

Pozdĺž Rýna

Môžete sa tiež vydať na skvelé výlety za architektúrou v rámci Nemecka. Stačí sa len prejsť po rieke Rýn. Trasa zahŕňa mnoho historických miest, ako napríklad Breisach a Freiburg. Tiež sa dostanete do Štrasburgu a Amsterdamu. K pozoruhodným architektonickým dielam, ktoré na tejto ceste zažijete, patrí katedrála Notre Dame, Augustinerplatz, ako aj múzeá v Palais Rohan a Kostole sv. Tomáša.

Nové múzeum Bauhaus vo Weimare

nové múzeum bauhausu vo Weimare

Architektúra Bauhausu

Bauhaus o dva roky oslávi 100. výročie. Škola bola otvorená vo Weimare v roku 1919, jej sídlo sa presťahovalo do Dessau a nakoniec bolo zatvorené v Berlíne. Počas prvých 14 rokov od založenia sa škola stala natoľko vplyvnou, že rôzne budovy z 20. storočia vykazujú charakteristické črty architektúry Bauhaus. Naplánujte si trasu, na ktorej navštívite pozoruhodné budovy a výstavy venované danej téme. Tu je niekoľko tipov: Gropiova miestnosť, múzeum Bauhaus vo Weimare, budova Bauhausu v Dessau a tiež mesto Gera, na budovy ktorého mala stavebná škola veľký vplyv. V Berlíne mohli navštíviť lesnú osadu Zehlendorf. Za návštevu stojí aj osada Siemensstadt Ring, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Miami: Art deco štvrť na južnej pláži

Miami art deco štvrť na južnej pláži

Miami

Ak chcete zažiť nádherné architektonické pamiatky, zaraďte Miami na svoju cestu po svete. Začiatok novej prehliadky mesta bol naplánovaný na rok 2018. Bol nazvaný „Miami – architektonické klenoty pod tropickou oblohou“ a budete sa v ňom prechádzať po uliciach pozoruhodnej štvrte Art Deco na South Beach. Uvidíte tam krásne príklady súčasnej architektúry a rozšíříte si znalosti o historickom dedičstve južnej Floridy.

New Orleans: Udržateľná architektúra podľa Katriny

udržateľné bývanie od Katriny New Orleans

New Orleans

Pre milovníkov architektonickej histórie sa tiež oplatí navštíviť New Orleans. Chaty a mestské domy vo Francúzskej štvrti sú obzvlášť obľúbené, rovnako ako veľkolepé budovy v takzvanej záhradnej štvrti. Nenechajte si ujsť návštevu udržateľných osád vo štvrtiach zničených hurikánom Katrina.

Na to, aby ste získali hlboké znalosti o architektonickej histórii, nemusíte navštevovať príliš veľa štruktúr. Skôr by bolo dôležité, aby ste vybrali pozoruhodné príklady a dozvedeli sa viac o ich historickom pozadí. Nielenže lepšie porozumiete histórii ľudstva a kultúrnemu dedičstvu na celom svete. Takýmto spôsobom si môžete zaistiť aj neskutočne vzrušujúci zážitok počas vašich svetových ciest.

Ciudad de la Cultura de Galicia, Santiago de Compostela

Mesto kultúry Santiago de Compostela

Freiburg

Výhľad na mesto Freiburg

Gropiova izba

gropiova izba

Londýn, Tower Bridge

Londýnsky most

Vzrušujúca architektúra v New Orleans

vzrušujúca historická architektúra z New Orleans