Domy na Mesiaci a na Marse by mohli byť vyrobené z húb

Budúce domy na Mesiaci a na Marse, ako aj časti ich zariadenia, by mohli pozostávať takmer výlučne z húb. To Projekt NASA pre Myko-Architektur v súčasnosti skúma možnosti húb ako udržateľnejšej alternatívy kovu, plastu a skla. Huby by mohli rásť okolo už vytvoreného lešenia jednoducho pridaním vody.

Domy na Mesiaci a Marse by mohli byť vyrobené z koreňov mycélia húb v skle

Mohli by byť budúce domy na Mesiaci a Marse vyrobené z húb??

Myšlienka a hlavný cieľ projektu sú založené na podzemných vláknach, ktoré tvoria hlavnú časť huby. Takzvané mycélium sa dokáže reprodukovať a opravovať samo. Preto je to potenciálne riešenie pre efektívnu výstavbu vesmíru.

„V súčasnej dobe sú tradičné koncepty biotopov pre Mars ako korytnačka – nosíme si domov na chrbte – spoľahlivý plán, ale s obrovskými nákladmi na energiu,“ uviedla v tlačovej správe vedúca projektu Lynn Rothschildová. “Namiesto toho môžeme použiť mycélium na pestovanie týchto biotopov sami, keď sa tam dostaneme.”

Biotop by vyzeral ako trojvrstvová kupola tvorená vonkajšou vrstvou ľadu. Druhá vrstva by bola tvorená sinicami. Na fotosyntézu by mohli využiť slnko presvitajúce cez ľad a vodu v ľade. Táto vrstva by potom generovala kyslík pre konečnú vrstvu, ktorú tvorí mycélium.

Mycelium stolica po dvoch týždňoch rastu. Ďalším krokom je proces pečenia, ktorého výsledkom je čistý a funkčný kus nábytku

Domy na Mesiaci a Marse mohli byť vyrobené z hríbov stoličky stoličky vyrobené z húb

Organické tienidlá vyrobené z húb

Domy na Mesiaci a na Marse mohli byť vyrobené z húb, tienidlá vyrobené z húb

NASA skúma spôsoby, ako využiť hubové domy na Zemi

Zatiaľ čo je projekt stále v počiatočných fázach a zameriava sa výlučne na vesmír, vedci v súčasnosti skúmajú, či by tieto hubárske domy mohli byť použité aj tu na Zemi..

„Keď navrhujeme niečo pre vesmír, môžeme experimentovať s novými myšlienkami a materiálmi oveľa slobodnejšie ako na Zemi,“ povedal Rothschild. “A potom, čo boli tieto prototypy navrhnuté pre iné svety, môžeme ich vrátiť späť do nášho.”

Vedci vyrobili tehly z mycélia, záhradného odpadu a drevnej štiepky. Tieto materiály by mohli znížiť obrovskú uhlíkovú stopu stavebného priemyslu, ak by sa používali namiesto tradičných materiálov.

Okrem použitia húb ako stavebných kameňov je podľa NASA aj možnosť použitia týchto mikroorganizmov na filtrovanie vody a reguláciu vlhkosti. Huby navyše môžu byť dokonca použité na výrobu elektriny bez použitia fosílnych palív.

Tehly vyrobené z mycélia, záhradného odpadu a drevnej štiepky

Domy na Mesiaci a Marse mohli byť vyrobené z tehál z húb vyrobených z dreva a húb

Tehly tejto 12 metrov vysokej veže sú celé vyrobené z kombinácie nakrájaných stoniek kukurice a mycélia

Domy na Mesiaci a Marse by mohli byť vyrobené z veží húb vyrobených z organických tehál