Mestský termálny kúpeľ navrhnutý spoločnosťou Smolenicky & Partner Architecture

mestský termálny kúpeľ dizajn partner architekti fasáda

Mestský termálny kúpeľ od Smolenického & Navrhnutá partnerská architektúra

Termálne kúpele Tamina, navrhnuté Smolenicky & Partnerská architektúra Architekti zo spoločnosti Smolenicky & Partneri so sídlom v Zurüchu navrhli termálne kúpele Tamina pre rezort Grand Resort v Bad Ragaz vo Švajčiarsku.

Popis projektu „Termálne kúpele Tamina“ od Josepha Smolenického:

Projekt termálnych kúpeľov Tamina je výsledkom dvojstupňovej súťaže v roku 2003.

Cieľom prvej fázy výberového procesu bola koordinácia architektonických zásahov, ktoré s ohľadom na urbanistické plánovanie už nejaký čas prebiehajú. Kde by mal byť nový päťhviezdičkový hotel, kde by malo byť vybudované rozšírenie zdravotného strediska a ako by mali byť nové verejné termálne kúpele prístupné zboku? Plán predpokladal celkom 160 miliónov SFr. investovať do nových návrhov a štrukturálnych zmien a riadiť projekt.

Oválne tvary a línie – fasáda

mestský termálny kúpeľ dizajn partner architekti vodný systém

Druhá časť súťaže zahŕňala návrh dvoch veľkých nových štruktúr – hotela a termálnych kúpeľov. Architektonická firma Smolenický & Partnerom projektu termálnych kúpeľov Tamina je spoločnosť Hilmer & Sattler a Albrecht Architects získali jeden za nový hotel.

Ako vyzerá krajina – priechod von

Mestské termálne kúpele Design partnerských architektov pasáž

Mapovému charakteru rekreačného strediska dominujú majestátne reprezentatívne budovy, ktoré sa nachádzajú v rozsiahlej parkovej krajine. V tomto ohľade stredisko jasne vyčnieva z identity obce Bad Ragaz. V čase Belle Époque bol tento stavebný princíp výstavby monumentálnych hotelových budov v blízkosti dedín úspešne implementovaný vo veľkom počte miest vo švajčiarskych Alpách. Najdôležitejšími príkladmi sú Interlaken, St. Moritz a Gstaad. V Bad Ragazu hlavná cesta, ktorá vedie golfovým ihriskom a spája stredisko s Maienfeldom, rozdvojuje dve slepé uličky alebo takzvané slepé ulice. V novom projekte boli termálne kúpalisko úmyselne premiestnené do slepej ulice s prístupom k verejným zariadeniam rezortu, ako je konferenčné centrum v zrekonštruovanej Spa Spring Hall, kasíno a golfová klubovňa. Druhá slepá ulica, ktorá prebieha pozdĺž parku, bola ponechaná voľne prístupná do troch nádherných hotelových komplexov a vyžaruje z nej komornejšia a tichšia atmosféra..

Silueta objemnej budovy namiesto toho, aby bola voľne stojaca, vystupuje z uzavretých vonkajších priestorov.

urban spa navrhuje partnerských vonkajších architektov

TVAROVÉ A VONKAJŠIE PRIESTORY

 Napríklad v areáli kúpalísk pod holým nebom sa zmenšuje veľkosť budovy a otvára sa priestor na opaľovanie až k zalesneným svahom pohoria. Pohľad sa rozširuje na existujúce budovy, zatienené čerstvo vysadenými skupinami stromov. Hoteloví hostia zažijú parkovú krajinu, ktorá splýva v lesy a horské svahy.

Integrovaný bazén na dvore

Mestské termálne kúpele Architekti partnerského dizajnu klamú

Prevažne malebná atmosféra podobná parku zostáva napriek kompaktnému dizajnu nedotknutá. Stredisko je teda aj naďalej charakteristické svojim parkom. Hlavný vstup do termálnych kúpeľov, kúpeľná jarná sieň, je položený na vizuálnej osi slepej uličky, aby slúžil ako charakteristický znak skutočnosti, že je verejným zariadením svojou prítomnosťou z hlavnej ulica.

Komplex termálnych kúpeľov Tamina je výslovne určený ako súčasť kultúry veľkého hotela.

urban spa navrhuje partner architekti nádvorie

STAVEBNÉ KRITÉRIÁ

 Kultúrna a estetická identita projektu hľadá podobnosť so švajčiarskou tradíciou aj s veľkými luxusnými hotelmi na pobreží Baltského mora, ako je napríklad Heiligendamm..

Z tohto dôvodu je obvod budovy monumentálny, hlavne aby komplex vynikal ako zariadenie v súlade so zvyškom budov rezortu. Komplex termálnych kúpeľov zároveň podľa svojej koncepcie plní aj úlohu relativizovať takmer mestský murovaný charakter kúpeľnej jarnej siene. To vysvetľuje snehobiely drevený dizajn termálnych kúpeľov, ktorý dáva architektúre komplexu pavilónové kúzlo historického prázdninového komplexu.

Oválne zdobené okno budovy

urban spa navrhuje partnerských architektov akcenty

Stratégiu využívania prvkov z architektúry špeciálne navrhnutej pre rezorty podčiarkujú oválne okná budovy, na okrajoch bohato zdobené. Pri pohľade zvnútra tieto okná vytvárajú efekt príliš veľkých rámov obrazu. Oválne maliarske rámy boli vo viktoriánskej ére rozšírené v krajinných zobrazeniach a na základe toho je zámer moderného projektu spojený so snahou poskytnúť pohľadom na relatívne neutrálnu krajinu špecifický výraz gestom rámu..

Štruktúrou sa dá stavba viac -menej porovnať s lesom zo stĺpov namiesto stromov

Mestské termálne kúpele Design partner architects windows

INTERIÉR RIEŠENIE LESA

Na metaforickej úrovni existuje rozsiahla analógia medzi návrhom vnútorného priestoru v projekte a uvoľnením holín vo vzore lesa vyrúbaním jednotlivých stromov. Toto je opak tradičného procesu navrhovania. Vonkajšie priestory boli vytvorené podobným spôsobom „spustením“ podpier v okrajových oblastiach obvodu budovy. – celkom 115 nosných pilierov vyrobených z dreva 2 200 jedlí (prostredníctvom výskumu sa toto množstvo dreva vo Švajčiarsku regeneruje dve a pol hodiny).

Veľký krytý bazén

Mestské termálne kúpele V súčasnej dobe sú partnermi architekti

VÝRAZ A MATERIÁL

Pokiaľ ide o materiály, hotový projekt má vo vnútri rovnaký vzhľad ako zvonku. Lamely zo snehovo bieleho lakovaného dreva pokrývajú vnútornú aj vonkajšiu fasádu. V tomto zmysle nemožno v skutočnosti hovoriť o interiérovom dizajne budovy, ale skôr o jednotnej architektúre celého systému.

Oveľa väčší dôraz bol v tejto budove kladený na priestorové javy

Mestské termálne kúpele Design partner architekti sídlo

Drevená konštrukcia budovy nie je určená iba šírkou stĺpov. Namiesto hlavného zamerania na definovanie funkcie nosných pilierov a vystuženie konštrukcie sa oveľa väčší dôraz kládol na priestorové javy, ktoré vytvárajú krásu a vytvárajú slávnostnú atmosféru. Kúpanie sa oslavuje ako kultivovaná činnosť.

Užitočné informácie získate na recepcii

urban spa designy partner architekti recepcia

Bližšie informácie v budove

urban spa navrhuje partnerských architektov     Mestské termálne kúpele Design partner architekti strop urban spa navrhuje detaily partnerských architektov   ´   Mestské termálne kúpele Design partner architekti interiér    urban spa navrhuje partner architekti priestor  Mestské termálne kúpalisko Design partner architekti bazén  urban spa navrhuje partner architekti voda

Mestské termálne kúpele Projektový partner architekti plán