Moderná architektúra: Okenný dom vo Formezo

Tentoraz náš príklad vysnívaného domu a inšpirácie pre modernú architektúru pochádza z Kuala Lumpur v Malajzii. Budova má rozlohu 900 m². Zmluvu prevzala architektonická kancelária FORMZERO a oni na oplátku zverili projekt architektovi Cherng Yih Lee. Tento vysnívaný dom je úplne nový a bol postavený v roku 2017. V interiéri aj modernom exteriéri nachádzame množstvo typických znakov modernej architektúry. Budova sa vyznačuje priamymi líniami a bezšvovým fasádnym dizajnom. Zároveň však má veľmi individuálny charakter. To sa dosiahlo rozmermi každej jednotlivej vonkajšej steny a priestoru. Z veľmi originálneho zaobchádzania s dizajnom okna okamžite poznáte. Podobný vzťah medzi trendovými modernými charakteristikami a individuálnymi interpretáciami detailov je v každom aspekte stavby. Pozrime sa na to spoločne bližšie!

Túto modernú fasádu charakterizuje špeciálny dizajn okien

pohľad zospodu na modernú architektúru

Moderná architektúra na okraji lesnej rezervácie

Nároky na vysnívané domy v bezprostrednej blízkosti alebo uprostred lesných rezervácií sú dosť vysoké. Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú je potrebné dosiahnuť, je harmonický vonkajší vzhľad, ktorý musí harmonizovať s krásnym prírodným prostredím. To je zvyčajne aj prirodzenou túžbou mnohých obyvateľov domu, ktorí si chcú jednoducho užiť to najlepšie z okolitej prírody znova a znova.

Väčšina architektov rieši túto úlohu s malými rozmermi. Obvykle sú kombinované s dizajnom otvorenej fasády. V tomto prípade zažívame opak. Klient chcel väčšie rozmery a tienenie pred vonkajším prostredím. Architekti to však použili ako inšpiráciu.

Každá fasáda na tejto budove má svoj vlastný charakter

moderná architektúra vysoký pohľad z vtáčej perspektívy

Moderný dizajn fasády a okná

Okná sú veľmi prirodzeným spojením s vonkajším svetom. Sú kľúčovým prvkom individuálneho vzhľadu, ktorý táto moderná architektúra ukazuje. Môžete vidieť tri rôzne prístupy k návrhu okien. Všetky tieto sú o manipulácii s formou a funkciou tohto komponentu. Nakoniec máte prirodzené spojenie s okolím. Mohli ste si užívať prírodu a zároveň si ponechať vlastný súkromný priestor.

Rozmery a veľkosti okien zodpovedajú charakteru interiéru

moderná architektúra skvelá distribúcia okien

Regulácia teploty a zaujímavý dizajn fasády

Táto moderná architektúra ukazuje obzvlášť zaujímavé prvky z východnej strany fasády. Je tam uzavretá dodatočnou vrstvou perforovaného betónu. Na jednej strane dosiahnete veľmi dobré vetranie a navyše je chránené súkromie obyvateľov. Medzi vnútornou časťou domu a betónovou vrstvou je vertikálna konštrukcia na niekoľkých úrovniach. To dodáva tejto časti budovy domácky charakter. Betónová stena ukazuje teleskopický tvar. Dokonale zapadá do budovy a rozprestiera sa smerom k prírode a lesu. Tento komponent teda vyzerá ako obrovské okno. Rovnaká fasáda je otočená aj do ulice, čo možno tiež interpretovať ako otvorenosť miestnemu životu. Vnútorné kovanie je čitateľné z okenného rozvodu. Každá izba má vlastné okno. Tvary a veľkosti okien navyše harmonizujú s miestnosťami, do ktorých patria.

Zvlášť pozoruhodný je moderný dizajn fasády na východnej strane

pohľad na modernú architektúru do ulice

Ako tu chápete modernú architektúru??

V tomto prípade je moderná architektúra považovaná za druh provokácie! Napriek veľmi špecifickým moderným tvrdeniam sa pravidlá dodržujú. Toto je tiež potrebné interpretovať ako moderné, takže vlastne žiadny kompromis s modernými trendmi. Spojenie s prostredím – prírodným a obývaným – je zachované. Tento vysnívaný domov je teda zdrojom inšpirácie pre architektov a klientov v podobnej situácii. Zároveň dôkazom rozmanitých možností modernej architektúry. Získajte viac informácií o charaktere tejto budovy z nasledujúcich príkladov.

Zdroj textu a obrázku: https://www.archdaily.com/

Pohodlné vonkajšie priestory sú chránené pred zvedavými pohľadmi zvonku 

atraktívne zariadenie do kúpeľne moderná architektúra

Všetky vnútorné priestory sú chránené a zároveň prepojené s prostredím

dizajn chodby moderná architektúra

Pootvorená je aj strecha. To je typické pre všetky časti tohto domu snov.

moderná architektúra strecha

Vstup do tejto modernej architektúry nesie charakteristiky dediny

moderná architektúra vchod a číslo

Izby na prízemí majú väčšie okná. Z vonkajšieho pohľadu vás chráni záhradný plot. 

okno modernej architektúry s cestou do záhrady

návrh modernej architektúry z prízemia

Vo vnútri objavíme veľmi moderný, ale ekonomický dizajn interiéru

myšlienka modernej architektúry pre zariadenie obývačky

moderná architektúra obývacia izba otočená do záhrady

Tu vidíme moderný fasádny dizajn s niekoľkými úrovňami

moderná architektúra viacfarebný dizajn fasády

„Pootvorený“ charakter tohto moderného interiéru je zakomponovaný aj do dizajnu schodiska

schody v modernej architektúre

schodiskový interiér moderná architektúra

Na miestach objavujeme výrazne industriálne prvky

kovové schodisko modernej architektúry

konštrukcia modernej architektúry schodov

Pohľad do priestoru medzi nimi – medzi domom a „škrupinou“ na južnej strane

priestor modernej architektúry pred fasádou

stenový dizajn s oknami moderná architektúra