O stavbe pevných domov a kráse brutality

Dejiny architektúry sú veľmi dôležité pre pochopenie súčasnej architektúry. Jeden zo štýlov, ktoré stále zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, je brutalizmus. Je zodpovedný za mnoho budov v našich mestách, ktoré majú veľmi hrubý a triezvy vzhľad.

Sme na ich prítomnosť zvyknutí. Často ide o veľmi reprezentatívne budovy a my ako obyčajní ľudia si preto netrúfame pýtať sa, prečo boli postavené s touto konkrétnou estetikou.

Ale v skutočnosti je naším právom pochopiť, prečo je toľko masívnych budov postavených v takom drsnom, až brutálnom štýle. Súvisí to s vývojom našej spoločnosti a so spôsobom, akým uvažujeme.

Ako presne brutalizmus súvisí s našou históriou a moderným životom, pokúšame sa vám sprostredkovať jednoduchým spôsobom.

Stavba pevných domov – Cité Radieuse od Le Corbusiera

masívny dom budova brutalizmus architektúra le corbusier citovať radieuse panelák fasáda pestrofarebný

Prečo si architekti vyberajú „škaredú“ stránku života?

Rozhodnutie pre škaredú stavbu bolo akýmsi rozhodnutím pre otvorenosť a čestnosť. Jemné fasády a ornamentika sú v tejto súvislosti vnímané ako druh líčenia, od ktorého sa teraz upúšťa.

Architekti sa takpovediac sústreďujú na podstatné veci a prostredníctvom svojich budov učia spoločnosť správať sa rovnako.

Tento postoj však nesmie byť chápaný tak, že brutalizmus je len konkrétny a nič iné. Je za tým komplexnejší pohľad na svet.

Brutalistická architektúra z betónu – Citrohan od Le Corbusiera

pevný dom budova brutalizmus architektúra moderná betónová fasáda le corbusier citrohan

Southbank Center, Londýn

Pokúsme sa brutalizmus objasniť na príkladoch. Dôležitým príkladom je budova Southbank Center v Londýne. Bol postavený ako ilustrácia sily, ktorú Británia potrebovala na prekonanie strašných následkov druhej svetovej vojny.

Architektmi tejto budovy boli Robert Matthew a Leslie Martin. Bol postavený v roku 1951.

Budova vyjadruje silu a trvanlivosť, ale zároveň ukazuje rozčarovanie po brutálnej vojne, ktorá vtedy ešte formovala spoločnosť..

Southbank Center v Londýne

masívna stavba domu londýnske centrum južného brehu brutalizmus architektúra

budova solídneho domu londýnske centrum Southbank festival lásky

Pevná budova domu londýnske centrum Southbank vymaľovaná žltou modernou architektúrou

Budova solídneho domu v londýnskom centre Southbank, náčrt plánu

Národné divadlo, Londýn

O dvadsať rokov neskôr bola postavená ďalšia brutalistická budova. V roku 1976 postavil Národné divadlo Sir Denys Lasdun.

Tento silne kritizovaný projekt bol ovplyvnený dielom architektov Le Corbusiera a Miesa van der Rohe. Architekti vyprovokovaní škaredým vzhľadom sa zamerali na vnútorné hodnoty, v tomto prípade na krásu kultúry a umenia.

Interiérový dizajn budovy je akousi odmenou pre tých, ktorí sa rozhodli pozrieť sa za hranice exteriéru. Vnútri objavíte hravú a živú atmosféru vďaka zložitej štruktúre schodísk, miestností a chodieb.

Fasáda Národného divadla v Londýne

budova masívny dom londýn southbank národné divadlo brutalizmus moderná architektúra

pevná stavba domu londýnske národné divadlo betónová fasáda brutizmus architektúra

pevná stavba domu Londýn národné divadlo brutalizmus architektúra moderný betón

Centrum Brunswick v Bloomsbury

Ďalším typickým príkladom je centrum Brunswick v Bloomsbury. Za brutalistickou fasádou sa skrývajú luxusné vysnené byty. Takýto architektonický štýl vyjadruje životný postoj, že skutočne vysoká životná úroveň sa zrieka akejkoľvek ukážky navonok.

Brutalizmus je naďalej veľmi ceneným štýlom pri stavbe masívnych domov. Zostáva ikonickým vo svojej histórii a so svojimi správami. Napriek kritike je stále vnímaný ako originálny a príjemný. Je to hlavne kvôli tomu, že jeho charakter ponúka obyvateľom a návštevníkom skutočne príjemný zážitok za neutrálnou škrupinou. V mnohých prípadoch je to pravdepodobne oveľa lepšie ako atraktívne vyzerajúce domy, ktoré nás vo vnútri sklamali …

Centrum Brunswick v Bloomsbury

pevná stavba domu londýn bloomsbury brunswick centrum fasáda terasy architektúra brutalizmus

budova solídny dom Londýn Bloomsbury centrum Brunswick pešia zóna voľný čas

solídny dom budova londýn bloomsbury brunswick centrum terasa byt