Slávni architekti – život a dielo Zahy Hadid

Slávni architekti: Tvorivý proces Zahy Hadid vo svojich obrazoch

Zaha Hadid by mala 31. októbra 2016 66 rokov. Slávny architekt nás bohužiaľ opustil dosť skoro. Ale prostredníctvom svojej práce zostáva dlhší čas s nami a tiež s ľuďmi nasledujúcich generácií.

Má pri príležitosti svojich narodenín Archidejsky publikoval skvelý článok o tom, ako sa tvorivý proces Zahy Hadid odráža v jej obrazoch a kresbách. Napriek zdržaniu by sme vám radi predstavili aj tento skvelý materiál.

Mimoriadne tvary a futuristické koncepty boli uvedené do praxe vďaka genialite Zahy Hadid

zaha hadid veľký architekt

Zaha Hadid sa preslávila na medzinárodnej úrovni predovšetkým vďaka svojmu úsiliu o realizáciu originálnych a avantgardných architektonických konceptov. V týchto dokázala reflektovať moderný životný štýl. Jej práca je založená na mnohých topografických štúdiách, ktoré boli zase ilustrované plynulými, flexibilnými a expresívnymi maliarskymi dielami..

Dokážu reprodukovať dynamiku moderného života a prácu Zahy Hadid.

Geniálna architektka si stanovila ambiciózne ciele a užila si pomerne veľký úspech

slávny architekt zaha hadid

Na pamiatku týchto slávnych architektov Archidaily urobil výber z ich obrazov. Vďaka tomu získa jasnejší obraz o procese ich tvorby. Majú tiež zásadný umeleckohistorický význam. To sa pravdepodobne časom zvýši a mnohým kritikom a zainteresovaným stranám pomôže lepšie porozumieť filozofii architektúry 20. a 21. storočia..

Slávni architekti – cvičenia v abstrakcii

slávni architekti a ich architektonické zázraky

Fantázia slávneho architekta jednoducho nemala hraníc

obrázky zaha hadida sú úžasné

Obrázky Zahy Hadid sú architektonické štúdie a cvičenia v abstrakcii, ktoré sa týkajú všetkých troch dimenzií. Jej umelecký prístup predstavuje inovatívny pohľad na svet. Fyzické obmedzenia dizajnu sú spochybnené a kreatívne základy jej práce sú zrejmé..

Slávni architekti – rané inšpirácie od Zahy Hadid

Zaha Hadid bola vo svojej predchádzajúcej kariére silne ovplyvnená výtvarníkom Kazimirom Malevičom. Motivoval ich k používaniu farby ako nástroja pri architektonickom výskume. Zara Hadid realizovala svoje prvé projekty v 80. rokoch. Vychádzali už z mnohých plodných rokov teoretickej diskusie na tému „architektonický návrh“.

Niektoré z maliarskych štúdií na tému architektúry, ktoré vznikli v tomto desaťročí, boli neskôr prakticky implementované v kontexte väčších stavebných projektov..

Štúdie mestskej krajiny

Prvé obrazy Zahy Hadid sú eseje z oblasti mestského mestského výskumu. Tieto načrtli väčšie plány rozsiahlych spojení v rámci rôznych miest a medzi nimi.

Slávnym príkladom z tohto obdobia je obraz „The Peak“. V tomto slávny architekt namaľuje umelú horu vedľa Hongkongu, ktorá by obyvateľom ponúkla únik a relaxáciu z veľkomesta.

„The Peak“ nám pripomína náš sociálny záväzok k ochrane prírody a zachovaniu zelene

jeden z najznámejších fotografií slávneho architekta

V článku „Svet (89 stupňov)“ Hadid skúma rozmanité možnosti nových technológií a ich vplyv na architektonický návrh. Dielo je abstraktnou kompozíciou, ktorá veľmi pripomína satelitný pohľad na Zem. Perspektíva bola braná iba z ostrých uhlov, čo dodávalo pohľadu silnú dynamiku. Dispozíciou prechádza široký zakrivený horizont. Jeho pohyb má odrážať neustále zmeny súčasného životného štýlu.

Slávni architekti – „Svet (89 stupňov)“

Zem z iného uhla pohľadu

Tieto grafické štúdie sú zároveň novou verziou existujúcej mestskej krajiny. Je to tak aj v diele „Grand Buildings Trafalgar Square“..

Tu sú dve obzvlášť dôležité inovatívne myšlienky. Na jednej strane bolo zahrnuté verejné pódium, ktoré vyzývalo k oživeniu tradície verejných stretnutí na ulici. Na obraze sú navyše vidieť budovy s verejnými terasami, ktoré z výšky zodpovedajú mnohým mestským dominantám.

Pôvodné nápady Zahy Hadid nám dávajú príležitosť preskúmať urbanistický koncept veľkých metropol z iného uhla pohľadu

budovy na Trafalgarskom námestí

Súťaž o rozšírenie Západného Berlína

Zaha Hadid sa zúčastnila aj súťaže na rozšírenie Západného Berlína. Váš projekt sa volal „Victoria City Aerial“ a zaoberá sa mestským kontextom, ktorý bol organizovaný v rôznych výškach. Architekt chcel v tejto oblasti reprezentovať niekoľko obchodov a kultúrnych pamiatok.

Moderný a inovatívny projekt pre Západný Berlín zahŕňal najobľúbenejšiu nákupnú ulicu v hlavnom meste Nemecka – Kurfürstendamm

oživiť a prepracovať západný Berlín

Hadidove projekty vychádzajú z netradičných tvarov a neobvyklého dizajnu

projekt kurtfuerstendamm v Berlíne

V inom projekte namaľovala svoju myšlienku rozšírenia Hafenstrasse v Hamburgu. Išlo o vytváranie priestorov v mestskej oblasti, ktorá sa vyznačuje vertikálnou hierarchiou domov. Jej grafické eseje ponúkajú sériu súvislých stavieb s terasami, ktoré vedú k Labe.

Zaha Hadid vyvinula úplne nový štýl architektúry

hamburgský prístavný projekt slúži ako spojenie s riekou

Zaha Hadid bola tiež poverená vytvorením série maliarskych esejí pre výstavu o ruskej avantgarde „Veľká utópia“ v Guggenheimovom múzeu v New Yorku. Realizovala interpretáciu Tatlinskej veže, pamätníka Vladimíra Tatlina, vytvoreného pre Tretiu komunistickú internacionálu (1919 – 1920).

Tvary sa spájajú a v divákovi vytvárajú ohromujúci pocit

obraz od známeho architekta Hamburga

Experimentovala tiež s rekreáciami ruských maliarov, akými boli Kazimir Malevič a ďalší. Od študentských čias až po niekoľko posledných rokov svojej tvorby používala Zara Hadid maľbu ako prípravu na prácu architektky. Ukázala tým, že by sme nikdy nemali prestať experimentovať. Napriek tomu, že celý život maľovala a zúčastňovala sa mnohých výstav, odmietla byť považovaná za maliarku. Vždy zdôrazňovala, že táto práca je len súčasťou jej výskumných a plánovacích procesov ako architekta.

Slávni architekti – Zaha Hadid prekračuje hranice všedných

koncept požiarnej stanice vitra

Ich jedinečné obrázky položili základ pre vytváranie nových úchvatných architektonických štýlov

projekty sa uvádzajú do života

Abstraktné nápady už dostávajú podobu – Kultúrne centrum Heydara Alijeva v azerbajdžanskom Baku

impozantné budovy v baku

Budova ohromuje flexibilnými tvarmi, ktoré pôsobia ladneben a pripomínajú elegantné vodné vlny

zaha hadid a jej majstrovské diela architektúry

zaha hadid a jej inovatívne architektonické nápady baku

azerbajdžanské kultúrne centrum vo vnútri

V Pekingu stále nájdeme geniálne majstrovské dielo architekta

pekingské centrum ohromené

úžasné tvary a postavy vyrobené v Číne

úchvatné flexibilné formy sa navzájom spájajú

Slávni architekti – sídlo BMW v Lipsku

sídlo bmw v Lipsku

V tejto veži v Hongkongu sa zdá, že sú na sebe podlahy „namazané“

zaha hadid a jej známe projekty

hongkong a da nádherná zázračná veža

úžasná architektúra, ktorá priťahuje turistov

Slávni architekti – Ďalší projekt Zahy Hadid bol realizovaný v Šanghaji

Sky SOHO

shanhai sky soho

budovy žijú ulicami

ambiciózny, ale nie nemožný projekt

Dongdaemun Design Plaza v Soule v Južnej Kórei

 Soul a impozantné budovy

zázraky architektúry nového sveta

architektúra zaha hadida v soule