Točité schody: dokonalý elegantný pútač očí!

Na točitých schodoch je niečo romantické a dokonca mystické … nemyslíte? Niet divu, pretože tieto boli v dávnych dobách vytesané do hlbokých kamenných studní a neskôr boli použité v stredovekých vežiach a hradoch. Často boli používané ako tajné únikové cesty, ktoré boli tiež veľmi užitočné pri obrane pred útokmi ostatných. Neskôr sa točité schody presťahovali do jednoduchých bytových domov ako praktické prepojenie podlaží bytu. Najdôležitejším dôvodom v tom čase bola ich úspora miesta, pretože vzhľadom na svoj tvar a funkciu tieto zakrivené konštrukcie vyžadujú veľmi málo obytného priestoru. V dnešnej dobe sa točité schodiská stavajú čoraz viac z estetických a reprezentatívnych dôvodov, a to vo verejných budovách aj v súkromných domoch.

Elegantné schody často slúžia ako elegantný architektonický pútač pozornosti, najmä ak nie sú podopreté na stene, ale stoja voľne v miestnosti. Dokonca aj jednoduché varianty tohto schodiska dodávajú atmosfére veľmi špecifické kúzlo a vždy zaisťujú väčšiu dynamiku v miestnosti.

Ak si sám čoskoro Kúpte si točité schody alebo by ste sa o tom chceli dozvedieť viac, zhrnuli sme tu pre vás niekoľko užitočných informácií. Zostaňte s nami a dozviete sa viac o štruktúre, vlastnostiach a materiáloch, ktoré sú pre takéto schody typické.

točité schody točité schody drevené schody nerezové zábradlie

Točité schody alebo točité schody: aký je rozdiel?

Točité schodisko sa v každodennom jazyku často nazýva špirála. Oveľa presnejšie by však bolo pomenovať ich ako helikálne. Pretože na rozdiel od špirál sa polomer točitého schodiska nemení. Veľmi často si človek dokonca zamieňa pojmy točité schodisko a točité schodisko.

Je pravda, že oba typy schodov sú si vzhľadovo aj funkčne dosť podobné. Existuje však medzi nimi zásadný rozdiel – takzvané schodisko. Toto majú iba točité schodiská. Ide o centrálny vzdušný priestor, okolo ktorého sa mení schodisko.

Úplne iné so točitými schodiskami. Ústredným, nosným prvkom je takzvané vreteno-stabilný stĺp (tiež nazývaný nosný stĺp), väčšinou vyrobený z ocele alebo betónu, ku ktorému sú pripevnené schody. Vonkajšia strana schodiska je potom ohradená zábradlím. Točité schody nie sú nadarmo nazývané priestorovo úsporné schody, pretože sú oveľa kompaktnejšie, a preto zaberajú menej miesta.

točité schodisko drevo nerez obývacia izba spálňa

Vysoké bezpečnostné štandardy a dokonalá ergonómia

Rovnako ako pre všetky ostatné typy schodísk aj tu platia jasné pravidlá stavebných predpisov, ktoré slúžia na poskytnutie optimálnej ochrany pred rizikom pádu a poranenia. Rozhodujúcu úlohu v kvalite a ergonómii schodiska zohráva samozrejme aj pohodlie pri chôdzi. Všetky tieto aspekty sú vždy kontrolované a dodržiavané skúsenými odborníkmi. Preto by ste mali vždy vopred vyhľadať dobrú radu, keď ste tam, Prefabrikované schody online objednať. Uprednostňujte iba výrobcov a distribútorov, ktorí vyrábajú alebo ponúkajú vysoko kvalitné výrobky. Nerobte teda kompromisy!

Univerzálnosť materiálov

Dôležitú úlohu samozrejme zohrávajú aj správne materiály. V závislosti od oblasti použitia a funkcie je potrebné objednať točité a točité schodisko vyrobené z rôznych stavebných materiálov. Do vonkajších priestorov sú vhodnejšie schody z ocele alebo špeciálneho dreva. A pre interiér sa už osvedčili nielen tieto dva materiály, ale aj liatina, umelý kameň a sklo. Ten je už považovaný za veľmi populárny trend nielen v interiérovom dizajne verejných budov, ale aj v luxusných domoch všeobecne. Aj keď je sklo vnímané ako krehké, materiál je v tomto prípade mimoriadne odolný a má najlepšiu možnú nosnosť vďaka špeciálnej technike chemického spracovania a laminovania.

točité schodisko nerezové schody z ľahkého dreva točité schodisko

Našťastie v súčasnosti existuje obrovský výber točitých schodísk nielen na mieste, ale aj online. Môžete si listovať, koľko chcete, a hľadať dokonalé schodisko pre svoje štyri steny. A najlepšie na tom je, že každý si môže objednať aj svoje vlastné individuálne schodisko vyrobené na mieru. Pretože schody, zábradlia a zábradlia môžu byť vyrobené jednotlivo a dokonale prispôsobené vášmu vlastnému štýlu zariaďovania.

Počúvajte predovšetkým svoj vlastný vkus a osobné preferencie a zároveň ťažte z odborných rád poskytovateľa podľa vášho výberu. Doprajte svojmu domovu sofistikovaný, zakrivený nádych pomocou správneho točitého schodiska! Redakcia vám želá veľa úspechov!

    točité schodisko fialová súprava točitých schodísk klip na schodisko

točité schodisko edelstal biele točité schodisko