Štýl Bauhausu: prečo je taký dôležitý pre modernú architektúru?

Prečo je štýl Bauhaus stále taký dôležitý pre modernú architektúru

Každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o architektonickú históriu, pozná pojem Bauhaus. Je to o škole architektúry a dizajnu, ktorú založil Walter Gropius. Oficiálne pôsobila v rokoch 1919 až 1933. V skutočnosti však jej študenti naďalej pracujú. Mnoho moderných architektov a ich štruktúr možno považovať za nástupcov tejto školy.

Architektúra a dizajn v štýle Bauhaus

Architektúra v štýle Bauhaus Budova Bauhausu v Dessau

Bauhaus založil v roku 1919 Walter Gropius

Štýl Bauhaus pokrýva farby geometrických tvarov

Charakteristiky

Pre štýl Bauhaus je typické používanie základných farieb, tj. Červenej, modrej a žltej. Okrem toho štylisti z Bauhausu vždy používali veľmi jasné geometrické tvary. Tento prístup je možné vysvetliť filozofiou tejto školy. Umelci z Bauhausu sa všade snažili o jednoduché formy, ktoré vyhovujú sériovej výrobe.

„Menej je viac“ – motto Bauhaus

Dizajnové stoličky v štýle Bauhaus v rôznych farbách

Niektorí dizajnéri Bauhausu zašli tak ďaleko, že chceli štýl Bauhaus rozvinúť ďalej do takzvaného medzinárodného štýlu, ktorý by mal byť vhodný pre všetky národy a kultúry..

Praktický a pohodlný dizajn

Kancelárska obývacia izba v štýle Bauhaus

Jednoduché tvary a prírodné materiály

Stolička v štýle Bauhaus z oceľového ratanu

Významné osobnosti hnutia Bauhaus

Ak chcete mať jasnejšiu predstavu o štýle Bauhausu, je najlepšie sa pozrieť na prácu niektorých z popredných dizajnérov. Potom si určite čisto vizuálne všimnete, ako vyzerajú typické tvary. Potom môžete ľahko vidieť vplyv tohto štýlu na moderné budovy a dizajnérske práce, ktoré nás obklopujú.

Funkcia určuje formu

Návrhár barcelonských achairov v štýle Bauhaus Ludwig Mies van der Rohe

Walter Gropius

Začnime so spomínaným Walterom Gropiusom, ktorý je tiež zakladateľom školy Bauhaus. Teoreticky sformuloval ideológiu tohto architektonického štýlu a potom ho použil vo svojich dielach.

Johannes Itten

To je ďalšie meno, ktoré treba mať na pamäti, pokiaľ ide o Bauhaus. Tento umelec obhajoval používanie základných farieb. Tiež určil nuansy, ktoré sa potom stali typickými pre štýl Bauhaus.

Jeho práca bola pre štýl Bauhausu veľmi dôležitá. Musíme však tiež spomenúť, že v určitom okamihu išiel vlastnou cestou a odklonil sa od pôvodných myšlienok štýlu Bauhaus.

Laszlo Moholy-Nagy

Potom, čo Johannes Itten opustil Bauhaus, prevzal svoje povinnosti Laszlo Moholy-Nagy. Vďaka svojej angažovanej stavebnej činnosti možno v Maďarsku dnes nájsť niektoré z najkrajších architektonických diel tohto štýlu.

Barcelonská stolička a Osmanská

Stolička Mies Barcelona v štýle Bauhaus a pohovka

Štýl Bauhausu a moderná architektúra

Prečo je teda štýl Bauhaus taký dôležitý pre modernú architektúru a súčasný dizajn? Odpoveď nie je taká zložitá, ako by ste si mohli myslieť.

Pri moderných budovách máte malý priestor. Dnes sa vždy spoliehate na jasné línie a stabilnú štruktúru. Okrem toho je obzvlášť dôležitá intenzita svetla a prístup k svetlu v každej miestnosti.

Jasné línie a stabilná štruktúra v modernej architektúre

Bauhaus štýl Moderná architektúra Bauhaus

Aby také štruktúry pôsobili originálne, bolo by potrebné kreatívne využitie základných tvarov vopred naplánovať. Jedným z možných prístupov je použiť organické tvary, ako ich v skutočnosti používa mnoho moderných architektov.

Geometrické tvary hrajú v Bauhause dôležitú úlohu

Architektúra a umenie v štýle Bauhaus

Iní sú naopak kreatívni so skladbou geometrických tvarov. To je prípad dizajnérov, výtvarníkov a architektov, ktorí sa odvolávajú na školu Bauhaus.

Jednoduchý dizajn

Soskin dom v štýle Bauhaus

Bauhausova škola a organické formy

V modernej architektúre tiež v určitých bodoch pozorujeme fúziu Bauhausu a organických foriem. Najmä pri zaoblených tvaroch sa tieto dva niekedy zhodujú. Hranice medzi nimi sú úplne rozmazané, keď sú stále používané prírodné materiály. Vďaka moderným technológiám ich možno spracovať triezvo a moderne a zároveň vždy zaistia prirodzený vzhľad.

Organické tvary a výrazné farby

Plagát v štýle Bauhausu umenie modernej architektúry

Bauhaus štýl Dessau legenda dizajnový nábytok Grupius

Štýl Bauhaus v štýle Bauhaus strieborná

Dizajn štýlu Bauhaus vytvára farby a tvary Interiérový hotel v štýle Bauhaus Dizajn v štýle Bauhaus Optimalizované zariadenie izieb Dizajn v štýle Bauhaus Optimalizovaná posteľ do prvkov miestnosti Dizajn v štýle Bauhaus Optimalizované schodisko do miestnosti

Dizajnová nábytková skrinka v štýle Bauhaus v štýle Dessau Farby štýlu Bauhaus tvarujú architektúru dizajnu

Pantónová stolička v štýle Bauhaus červená Štýl Bauhausu Piet Mondrian červená žltá modrá

Šaty Yves Saint Laurent v štýle Bauhausu Mondrian Piet Mondrian Odysey v štýle Bauhaus Zimný dizajn Piet Mondrian v štýle Bauhaus

Dizajnový nábytok v štýle Bauhaus Retvield Stoličky Bauhaus