Unikátny dizajn domu – obytnú budovu delí átrium

Ak často prehliadate internet a radi hľadáte na našich webových stránkach, určite ste už narazili na zaujímavé články, ktoré predstavujú veľmi zvláštne tvary domov a neobvyklé prevedenie. Náš dnešný príspevok je súčasťou tejto série článkov. V nasledujúcom texte vám chceme predstaviť jedinečný dizajn domu slovom i obrazom. Môžete na neho len zapôsobiť a pokúsiť sa pochopiť, kam až ľudské myslenie zachádza, pokiaľ ide o modernú architektúru. Držte sa toho a nechajte sa prekvapiť!

 Tento jedinečný dom sa nazýva rázštep domu a je rozdelený na dve časti átriom.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Naí Dillí je fasáda domu rozdelená na dve časti átriom

  • Unikátny dizajn domu – čo je na ňom také zvláštne?

Z architektonického hľadiska ide o jedinečný dizajn domu, ktorý ste mohli vidieť len zriedka. Je to štvorposchodová budova a nazýva sa rázštep domu. Nachádza sa na rušnej ulici v hlavnom meste Indie v Dillí. Tento jedinečný dom bol navrhnutý a postavený spoločnosťou Anagram Architects pre veľkú rodinu.

Majitelia domov chceli priestranný a presvetlený dom, ktorý vo svojej stavebnej štruktúre skrýva aj átrium. Architekti toto prianie zvážili a teraz je rodinná budova hotová. Predstavuje jedinečný dizajn domu práve kvôli jeho fasáde a vstavanému átriu. Rozumie sa tiež, že zachovanie súkromia obyvateľov je tu vysokou prioritou. Preto bola postavená fasáda domu bez okien, ktorá chráni slnkom zaliate štvorposchodové átrium. Okolo tohto átria sú obývačky a pracovné štúdiá majiteľov domov.

Fasáda domu nemá okná do ulice.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí delená fasáda domu bez okien do ulice

 Fasáda je obložená bielymi a čiernymi mramorovými doskami. Odráža slnečné lúče a vďaka svojmu farebnému kontrastu je už z diaľky nápadný.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí delená fasáda domu je obložená bielymi a čiernymi mramorovými doskami

Fasáda Cleft House je monolitická a vyzerá presne tak, ako keby bola vyrobená z jedného kusu. Je obložený hlavne bielymi mramorovými doskami namontovanými na oceľovej konštrukcii. Mramor bol vybraný na fasádu domu spoločnosťou Anagram Architects kvôli dobrému „luminiscenčnému žiareniu“. To dáva unikátnej budove pocit luxusu. Tieto mramorové panely tiež pokračujú dovnútra štrbinou v strede fasády. Tento jedinečný dizajn domu vyzerá rozdelený na dve časti pred otvorením do svetlom zaplaveného átria.

Átrium, ktoré je vnútorným nádvorím tradičných indických domov, tvorí srdce rázštepu domu a spája všetky miestnosti na prízemí. Jeho veľkosť a tvar tiež umožňujú dostatok prirodzeného svetla do celého domu a na prízemie, pričom súčasne uľahčujú prirodzené vetranie všade. Je to skutočne vynikajúci nápad, ktorý len predvádza jedinečný dizajn domu. Nasledujúci obrázok by vás mal presvedčiť o šarme a dôležitosti átria v celom dizajne domu.

 Zasklené pasáže z čierneho mramoru spájajú pravú a ľavú budovu rázštepu.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí zasklené pasáže z čierneho mramoru spájajú obe strany budovy točitými schodmi

  • Interiér domu má správnu geometriu

Každý, kto vstúpi do átria prvýkrát, bude ohromený geometriou foriem, ktoré tam prevládajú. Pocit úžasu zvyšuje aj hra farieb medzi bielym a čiernym mramorom. Dokonalú geometriu v dizajne domu v skutočnosti zmierňuje točité schodisko, ktoré elegantne vedie nahor. To je tiež geniálny nápad architektov. Celé schodisko sa perfektne zapísalo do dizajnu domu. Navyše je dobre osvetlený a ozdobený zelenými rastlinami. Modernita tu nekončí, čo je typické pre zariadenie a dizajn interiérov. Napríklad jedálenský a kuchynský kút je opäť pokrytý bielymi mramorovými doskami a zariadený štýlovým nábytkom. Preto to vyzerá veľmi lákavo.

 Tento jedinečný dizajn domu vo vnútri charakterizuje otvorená kuchyňa a jedáleň.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí otvorená kuchyňa a jedáleň veľmi príjemné a moderné zariadenie

Všetky spálne sú na horných poschodiach domu a sú orientované do átria. Sú obklopené zasklenými balkónmi. Na jednej strane sú takto miestnosti opticky prepojené. Na druhej strane, z každého balkóna vidíte átrium a zároveň si užívate súkromie. Každá zo spální v dome je individuálne navrhnutá. Zariadenie je špeciálne prispôsobené vkusu obyvateľov. Interiéroví dizajnéri stavili na farebné kontrasty a pri výbere materiálov boli trochu opatrnejší. Napriek tomu, že tu bol na niektorých miestach opäť použitý čierny mramor, betón a drevo, ako v átriu a v spoločenských miestnostiach, vyzerá to veľmi harmonicky. Zámerom architektov bolo očividne vytvoriť jedinečný dizajn domu v interiéri aj exteriéri, ktorý by oslovil všetkých členov rodiny. A tento cieľ úspešne dosiahli!

V Gleft House je niekoľko úrovní. Rôzne spálne sa nachádzajú na horných poschodiach a každá je zariadená podľa vkusu svojho obyvateľa.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové poschodie, viacúrovňové spálne v horných poschodiach sú individuálne navrhnuté

Každá spálňa sa líši od ostatných spální svojim individuálnym zariadením.

Unikátny dizajn domu Rozštiepený dom India Spálňa v New Delhi individuálne navrhnutá podľa osobných preferencií majiteľa domu

Osobné preferencie majiteľov boli zohľadnené pri každom návrhu spální a týmto spôsobom bol vo vnútri vytvorený aj jedinečný dizajn domu.

Unikátny dizajn domu Rozštiepený dom v Indii Nápady na spálňu v Dillí

 Napadá vás niečo romantickejšie ako presklené balkóny otočené do dvora?

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí zasklené balkóny otvorené do dvora

Unikátny dizajn domu Cleft House India Spálne v Novom Dillí zasklené balkóny otvárané do dvora

 Vďaka tomuto modernému vybaveniu je prístup do vyšších poschodí veľmi elegantný Točité schodisko.

Jedinečný dizajn domu Cleft House India Elegantné točité schodisko v átriu uľahčuje prístup do vyšších poschodí

Unikátny dizajn domu Cleft House India Elegantné točité schodisko uľahčené v átriu

 Málokedy uvidíte niečo tak nápadité!

Unikátny dizajn domu Cleft House India Nové Dillí nápadité elegantné točité schodisko v átriu uľahčuje prístup do vyšších poschodí

 Každá kúpeľňa je štýlová a individuálne navrhnutá.

Unikátny dizajn domu Cleft House India Moderná kúpeľňa v Dillí štýlová a individuálne navrhnutá

 Spoločenské miestnosti sú tiež veľmi moderné.

Jedinečný dizajn domu Cleft House India Spoločenská miestnosť v Dillí moderná a štýlová

Unikátny dizajn domu Cleft House India New Delhi

Kam vedie točité schodisko? Je to budúcnosť modernej architektúry??

House India New Delhi Elegantné točité schodisko v átriu uľahčuje prístup do vyšších poschodí