10 odolných balkónových rastlín, ktoré nás očarujú aj v chladnom období

Váš balkón vyzerá v teplom období tak priateľsky a farebne. Musí byť teraz na jeseň a v zime plešatý a bezútešný? V žiadnom prípade! Pretože na to existuje dobré riešenie – vytrvalé balkónové rastliny. To znamená, že vaša malá balkónová oáza zostane plná života aj v mrazivých dňoch. V týchto robustných rastlinách je bohatá čerstvá zelenina, bobule, červené listy a dokonca aj purpurové a ružové kvety. Nasleduje zoznam 10 báječných rastlín, ktoré odolávajú mrazom a zároveň sa o ne ľahko stará. Darí sa im to v záhrade aj vo vani. Väčšina z nich sa dá navzájom perfektne kombinovať a spoločne, ako aj samostatne, poskytujú v zime nádherné pútače pozornosti.

Skutočný krík korenia (Calycanthus floridus)

vytrvalé balkónové rastliny calycanthus floridus ker korenia

Táto nádherná rastlina pôvodne pochádza z východných oblastí Severnej Ameriky a už ako korenie a liek bola veľmi obľúbená u indiánov Cherokee. Jeho zvláštne, červenohnedé kvety očarujú sladkou, korenistou vôňou klinčekov a jahôd od mája do konca leta. Nebeský zápach je dokonca cítiť aj na širokých zelených listoch a tmavých stonkách.

O skutočný korenistý krík je veľmi jednoduchá starostlivosť a vydrží veľmi nízke teploty. Je však vhodné umiestniť ho na chránené miesto. Tiež by ste mali byť opatrní a chrániť pred priamym slnkom, inak jemné kvety rastliny ohrozuje dehydratácia.

Snehový vres (Erica Carnea)

vytrvalé balkónové rastliny vres snežný erica carnea

Tento druh vresu je obzvlášť odolný a bez problémov odoláva teplotám okolo -30 stupňov Celzia. Schneeheide si svoje meno úplne zaslúžila. V závislosti od odrody nás od decembra do apríla poteší jemnými kvetmi v bielej, purpurovej alebo ružovej farbe a mnohými je preferovaná ako zimná rastlina a živá dekorácia. Aj po období kvitnutia vyzerá vres snežný so zelenými, špicatými listami pekne a sviežo. Vynikajúca voľba pre záhradné a balkónové výsadby pre všetky ročné obdobia.

 Ostrica japonská (Carex morrowii)

japonská zlatá ostrica Carex morrowii odolné balkónové rastliny

Táto vždyzelená okrasná tráva pochádza, ako naznačuje názov, z Japonska a zvyčajne rastie na vlhkých a svetlých miestach. V tejto krajine môžete často vidieť rastlinu v prírodných a japonských záhradách, ako aj na balkónoch. Zlatá ostrica vyzerá vďaka úzkemu tvaru listov veľmi jemne a elegantne a tiež veľmi dobre vyzerá v kombinácii s inými balkónovými rastlinami. Kvitne od konca mája do júna ťažko viditeľnými malými kvetmi v žltej a hnedej farbe a má rád tienisté a čiastočne zatienené škvrny. Rastlinu by ste mali mierne zalievať a poskytnúť jej humóznu pôdu.

Himalájsky žeriav (Geranium himalayense)

Geranium himalayense cranesbill odolné balkónové rastliny

Teplé, fialovomodré kvetinové misky tejto rastliny môžete obdivovať od mája do júla. Tento druh cranesbill je extrémne mrazuvzdorný a nevadia mu ani teploty pod -35 stupňov Celzia. Rastie v mnohých ázijských vysočinách (Nepál, Tibet, Pakistan, Afganistan atď.) Vo výške viac ako 3000-4000 m. Tu v Nemecku je vhodný ako viacročná rastlina v záhrade aj ako robustná kontajnerová rastlina balkón.

Čalúnený phlox (Phlox subulata)

odolné balkónové rastliny čalúnené phlox phlox subulata

Táto kráska, kvitnúca vo fialovej, ružovej alebo bielej farbe, tiež pochádza zo Severnej Ameriky – čalúnený phlox. Rastlina rastie na chudobných, piesočnatých a dokonca kamenistých pôdach, a preto je dosť robustná a nenáročná na starostlivosť. Kvitne na jar až v júni a predvádza svoje nádherné kvety v tvare hviezdy. Slnečné a čiastočne zatienené miesta na balkóne alebo v záhrade sú ideálne pre prosperitu čalúneného floxu.

Komora (Gaultheria procumbens)

tipy na odolné balkónové rastliny

Táto odolná rastlina, známa aj ako bobule červeného koberca, je skutočným klenotom na balkóne a záhrade. Miluje kyslé, na vápno chudobné pôdy, ako je táto, v lese, ako aj čiastočne zatienené oblasti. Pseudo-bobule nevyzerá dobre len ako pôdny kryt, ale aj ako kontajnerová rastlina. Má svoje jemné ružové a biele kvety v lete od júla do augusta. Jasne červené bobule zdobia rastlinu na konci jesene a zimy. Tieto sú nejedlé, pretože obsahujú silné esenciálne oleje, ale magickú, živú dekoráciu, ktorá vytvára veselú náladu.

Okrasná kapusta (Brassica oleracea var. acephala)

Brassica oleracea var.acephala okrasná kapusta odolná balkónová rastlina

Ako elegantný príbuzný kelu je pestrá okrasná kapusta na kastról jednoducho príliš dobrá. Užitočnú rastlinu preto čoraz častejšie nájdete ako ozdobu na balkónoch, v záhradách a parkoch i v efektných kyticiach. Miluje slnečné miesta a hlinité pôdy bohaté na živiny. Okrasná kapusta získava na jeseň svoju nádhernú žltú alebo purpurovú farbu. Napriek tomu, že je rastlina veľmi robustná a nenáročná na starostlivosť, v chladnejších oblastiach by ste jej mali poskytnúť ľahkú zimnú ochranu.

Vianočná ruža (Helleborus niger)

odolné balkónové rastliny Helleborus niger Christrose

Táto nádherná rastlina v zime ukazuje všetku svoju nádheru v bielom, a preto sa jej hovorí aj snehová ruža. the Vianočná ruža sa cíti obzvlášť dobre na vápenatej, zásaditej pôde so strednou vlhkosťou. Ak existuje aj penumbra, podmienky by boli ideálne. Ako typickú trvalku je možné rastlinu kombinovať s inými odolnými rastlinami, ako sú snežienky, ostrice, zimné hrudky alebo skorý jarný cyklámen.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Levanduľa lavandula angustifolia vytrvalé balkónové rastliny

V júli a auguste sa krásna, voňavá levanduľa ukazuje v celej svojej purpurovej nádhere. Táto odolná liečivá rastlina je svetoznáma a tak všestranná, že ju pozná prakticky každý. Miluje slnečné lúče, uprednostňuje štrkové a piesočnaté pôdy, ktoré sú slabo zásadité a pomerne dobre znáša vápno. Napriek tomu, že rastlina vydrží mráz, pokiaľ je teplota nižšia, prikryte ju trochou kompostu, listov alebo jedľových vetvičiek. Aby boli kvety a listy v najlepšom stave, je vhodné levanduľu skrátiť asi o tretinu po období kvitnutia a o dve tretiny na jar.

Rozmarín (Rosmarinum officinalis)

odolné balónové rastliny rozmarín

Obľúbené korenie môže byť slnečné, kamenisté a hlinité. Čerstvo voňajúci rozmarín má zelené listy v tvare ihly a jemné purpurové kvety, ktoré sa prejavujú v marci a apríli. Rastlina je typickou stredomorskou rastlinou, a preto je iba čiastočne odolná. Poskytnite jej teda, podobne ako levanduľu, dostatočnú zimnú ochranu. Rozmarín je najlepšie dať v zime na parapet a vychutnávať si jeho kulinárske a liečivé vlastnosti častejšie v chutných jedlách a upokojujúcom čaji.

Ďalšie obľúbené odolné balkónové rastliny: Stále zelený kandyt, záhradný strieborný zvonček, írsky brečtan, dvojkvetý falošný harmanček, šarlátová fuchsie, levanduľový vres, maceška, stredomorská snehová guľa, purpurové zvončeky a niekoľko byliniek, ako je tymian a mäta pieporná.

Zimné mrazuvzdorné balkónové rastliny dodávajú balkónu viac farby a sviežosti aj v zime

mrazuvzdorné balkónové rastliny hruška Gaultheria procumbens