Orgány z juhu – nádherná exotika vytvára nezameniteľný stredomorský nádych

Lilac na juhu – toto krásne, exotické meno si právom vyslúžilo túto nádhernú rastlinu. Jeho latinský názov je Lagerstroemia indica a inak sa mu tiež hovorí Lagerströmie alebo krepová myrta. Nie je tu žiadny vzťah s konvenčným orgovánom, aj keď kvetinové latky vyzerajú dosť podobne kvôli svojej sviežosti. Táto stredomorská kráska pôvodne pochádza z Ďalekého východu a vo väčšine regiónov tejto krajiny nie je odolná. V kýbli na terasách a balkónoch sa o ne ale môžete bez problémov postarať. Od júla do októbra si tak môžete užiť nezameniteľný prázdninový pocit vo svojom vlastnom dome. Nižšie nájdete všetky dôležité tipy pre starostlivosť o tok ložísk.

Stredomorská atmosféra s orgovánmi z juhu

orgovánové kvety na juhu

Lagerströmie je skutočným uctievačom slnka

Rastlina potrebuje veľa slnka a tepla, aby mohla rozvinúť svoje nádherné kvetinové laty a ukázať ich zo všetkých síl. Preto je ideálne umiestniť ich na chránené, slnečné miesto na balkón, terasu alebo do záhrady. Tu sa cíti najpohodlnejšie a prinesie vám veľa kvetov.

V miernych vinohradníckych oblastiach je možné južné orgovány vysádzať priamo do zeme a v zime je možné zaistiť vhodnú ochranu pred mrazom. V juhoeurópskych krajinách je trvalý ker považovaný za absolútne mrazuvzdorný, pretože odoláva nižším teplotám a nevadia mu ani miernejšie teploty v zime..

Keď je počasie miernejšie, táborový potok je možné zasadiť aj do záhrady

záhradný strom orgován na juhu

Ideálna pôda pre váš orgován by mala byť hlinitá, ale bohatá na humus a živiny. Dobrá priepustnosť je dosť dôležitá, pretože rastlina netoleruje premokrenie. Je však dôležité, aby bola pôda vždy dobre navlhčená, inak orgován predčasne odhodí kvety a bude tam stáť iba sotva.

Od apríla do septembra môže byť táborový tok obohatený tekutým hnojivom každých 14 dní, najmä keď rastie v kvetináči. To poskytuje dostatok živín a dáva rastline väčšiu silu optimálne rozvinúť svoje zelené listy a krásne kvety v červenej, ružovej alebo bielej farbe. Šeříky zvyčajne kvitnú od júla do októbra. Ak je počasie v lete chladnejšie, obdobie kvitnutia sa skracuje a často začína neskôr.

Jemné kvety v nádherných odtieňoch ružovej

rezané šeříky na juhu

Poriadne narezajte orgován na juhu

Pretože sa kvety objavujú hlavne na novších výhonkoch, táborový tok by sa mal raz ročne obmedziť. Najlepší čas je, keď rastlina úplne odhodí listy. Prerezávanie na začiatku marca je veľmi lacné. Potom môžu nové výhonky rásť a čoskoro ich ozdobiť kvetmi. Spravidla platí: odstrihnite asi dve tretiny dlhých výhonkov. To platí pre centrálne aj bočné výhonky. Nebojte sa, vyrastú dostatočne rýchlo, s novou silou a energiou.

Správne rezané výhonky prinášajú koncom leta veľa kvitnutia

krásne kvitnúce šeříky na juhu

Čo so zimovaním?

Ako už bolo spomenuté, táborové prúdy sú v južných krajinách považované za odolné. V tejto krajine je však na výsadbu do zeme vhodných len niekoľko regiónov. Rastlinu je preto vhodné zasadiť do vane a potom od mája do októbra-novembra umiestniť von na záhradu, na balkón alebo terasu. Zimné štvrte by mali mať okolo 5 až 10 stupňov Celzia a môžu byť aj o niečo tmavšie, pretože táborový tok zostáva vo fáze odpočinku úplne bez lístia. Hnojenie je úplne vypnuté a len zriedka môžete polievať, aby pôda vo vedre nevyschla.

Vysadené v kvetináčoch, južné šeříky zdobia vchody a terasy

Vchod do domu zdobiaci orgován na juhu

Zvyšovanie je s tokom tábora veľmi jednoduché

Najlepším spôsobom, ako šíriť orgován na juhu, sú odrezky. Na jar alebo v lete sa vložia do zeminy a umiestnia sa na teplé a vlhké miesto. Do pôdy môžete pridať trochu piesku, aby ste zaistili optimálne odvodnenie. Je tiež možné množenie semenami. Mali by ste sa len uistiť, že sú len čerstvé, inak neklíčia.

Nežné korene táborového potoka sa čoskoro vytvoria

množiť šeříky na juhu

Škodcovia a choroby šeříkov na juhu

Napriek tomu, že je rastlina odolná voči chorobám a škodcom, niektoré z nich sú problematické. Zvlášť nepríjemná múčnatka hubová choroba môže potopiť táborový prúd a spôsobiť škody. Aby ste tomu zabránili, je vhodné pri zalievaní, pokiaľ je to možné, vynechať listy rastliny. Dôležitú úlohu zohráva aj samotná poloha. Ak je slnečné a vzdušné, múčnatka by sa mala vyvíjať oveľa menej často. Vošky môžu pri nadmernom polievaní zaútočiť aj na južné orgován. Na druhej strane, ak zamorenie nie je príliš veľké, je možné postupovať veľmi ekologicky a ničiť škodcov prírodnými prostriedkami. Roztoče môžu byť niekedy problematické aj vtedy, keď prezimujú. Našťastie aj tie je možné odstrániť niekoľkými jednoduchými radami a trikami.

Starajte sa o svoj južný orgován láskyplne a trpezlivo!

orgován južného purpurového kvetu

Ak je starostlivosť správna a rastlina sa cíti dobre, každý rok od júla do konca októbra vám poskytne nádherné kvety a nebeskú vôňu. Cítite sa ako na dovolenke na balkóne alebo vo vlastnej záhrade.

Užite si exotickú krásu Lagerströmie!

fialové kvety orgován na juhu

Existujú aj odrody, ktoré sa pestujú ako stromčeky

šeříky južných stromov

Farbu kvetov si môžete vybrať podľa vlastného vkusu

šeříky južnej lagerstroemia indica

orgován južného bieleho kvetu

orgován južného červeného kvetu      záhradná rastlina orgován na juhu

lagerstroemia orgován južných ružových kvetov

Správne rezanie zaistí v lete čerstvé kvety

odstrihnúť muchy na juhu  lagerstroemia orgován na juhu