Klimaticky neutrálna dovolenka – je to možné?

Stopa CO2, domy s nulovými emisiami, zdieľanie automobilov – princíp trvalej udržateľnosti je teraz integrovaný do všetkých našich životov. Aj napriek tomu roky nakupujeme v bio supermarketoch, recyklujeme a triedime odpadky. Dbáme na spotrebu vody, recyklujeme a konzervujeme suroviny. A dokonca aj v najkrajšom období roka prikladáme veľký význam kompatibilite so životným prostredím. Klimaticky neutrálna dovolenka – existuje?

Náhrada za lietanie

Môže sa to stať, ak letíme do vysnívaných destinácií po celom svete a súčasne spaľujeme petrolej? Z tohto pohľadu je klimaticky neutrálna dovolenka len ťažko možná, aj keď vždy existuje možnosť robiť ekologicky nevhodné činy. Ak by sme napríklad leteli na Kanárske ostrovy, malo by zmysel urobiť niečo pre vlastnú „kompenzáciu CO2“. Poskytovatelia ako Atmosféra vypočítajte spotrebu CO2, vypočítajte kompenzáciu a vypočítanú čiastku venujte projektom na ochranu klímy.

klimaticky neutrálna dovolenka lacné lietadlo

Malý príklad výpočtu:

  1. Jedna osoba letí na trase Frankfurt-Lanzarote-Frankfurt.
  2. To vytvára škodlivý klimatický efekt 1 582 kg CO2.
  3. Na kompenzáciu tejto škody bude darovaných 37 eur.

Casas Bioclimáticas na Tenerife

Okrem toho však existujú aj zaujímavé projekty, ktoré sa zaväzujú po prvé umožniť klimaticky neutrálne sviatky a po druhé ich neustále optimalizovať. A nemusí to stáť ani toľko. Predpokladajme, že si zabezpečíte lacný let na Tenerife pomocou nízkonákladovej leteckej spoločnosti SunExpress a potom strávte svoju dovolenku v udržateľnom a stále cenovo dostupnom projekte ekologického bývania. Môžete ich nájsť na Tenerife. Je to viditeľné a čo je najlepšie, môžete tam prežiť fantastickú dovolenku. Jeho meno: Casas Bioclimáticas s umiestnením vo vedeckom zariadení Instituto Tecnológico y de Energías Renovables.

klimaticky neutrálna dovolenka obnoviteľné energie

V tomto stavebnom projekte financovanom vládou ostrova môžete stráviť svoju dovolenku v jednom z 25 pasívnych prázdninových domov, ktoré navrhli rôzni architekti. Klimaticky neutrálny, CO2 neutrálny, s plážou vzdialenou len pár minút chôdze a s exkluzívnou architektúrou, vďaka ktorej sa vám niekedy vybavia sci-fi filmy, Bauhaus alebo v jednom prípade dokonca „Pán prsteňov“. Celý obytný komplex je sebestačný prostredníctvom blízkych veterných turbín a solárnych článkov, ktoré dokonca poháňajú vlastnú, energeticky náročnú odsoľovaciu stanicu na výrobu slanej vody..

klimaticky neutrálna dovolenka lietanie slnečných systémov fotovoltaika

Výskum a realita – keď sa rekreanti stretnú s vedcami

Napriek horúcemu podnebiu sa od hlučných klimatizačných systémov dôsledne upúšťa a namiesto toho sa používa inteligentné chladenie domov. V jednom z pasívnych domov potom obývačkou preteká potok, zatiaľ čo ostatné z. B. majú podzemné vzduchové komory a šachty. Denný nájom za prázdninový dom sa v letnej sezóne pohybuje okolo 130 až 180 eur v hlavnej sezóne. Počas pobytu je prostredníctvom senzorov zaznamenávané správanie dovolenkárov v dome a tak sú zbierané údaje o spotrebe energie.

Všetko je optimalizované pre optimálnu kompatibilitu s klímou. Vedci si ale za tie roky všimli, že dovolenkové stredisko funguje, čomu sa ich predstavy, priania a požiadavky dovolenkových hostí niekedy protivia. Mnohí sú z času na čas zvyknutí nechať si otvorené okno – aj keď z vedeckého hľadiska je to nadbytočné alebo dokonca škodlivé pre energetickú bilanciu.

klimaticky neutrálna dovolenka casas bioclimaticas teneriffe

Zlé pre podnebie, ale dovolenka musí: požičovňa áut

Pretože je komplex v porovnaní s bežnými turistickými hotelmi a prázdninovými domami trochu vzdialený, veľa turistov používa požičané auto. Denne je potrebné nakupovať, vykonávať výlety na ostrov. Pre tých prvých existuje špeciálna služba, ale vy to poznáte: Tradične to robíte najradšej sami – ak nemáte komorníka. Napriek tomu sú hodnotenia Casas Bioclimáticas vo vedeckej komunite dobré.

Projekt je považovaný za prelomový vo vývoji klimaticky neutrálnych prázdninových komplexov – okrem dovolenkárov existujú aj vývojári z celého sveta, ktorí chcú byť informovaní a inšpirovaní na mieste na Tenerife. Hovorkyňa ústavu Miren Iriarte sa teší na týchto návštevníkov, ako aj na prázdninových hostí, pretože koniec koncov, obe tieto rozdielne skupiny prispievajú ako multiplikátory k prenosu myšlienky klimatickej neutrality do sveta. Zároveň prinášajú nové nápady a iba cez prázdniny poskytujú rôzne nové údaje, ktoré umožňujú ďalšiu optimalizáciu stopy CO2 v prázdninovom komplexe..

    klimaticky neutrálna dovolenka tenerife casa bioclimatica rodriguez gil

klimaticky neutrálna dovolenka teneriffe casas bioclimaticas