Prejdite sa po Camino de Santiago a lepšie sa spoznajte!

jakobsweg púť camino de santiago krajiny polia hory

Jakubská cesta – nezabudnuteľná cesta, ktorá podporuje vytrvalosť a duchovnú silu

Jakubská cesta, nazývaná aj Camino de Santiago, je bezpochyby jednou z najznámejších pútnických trás zo všetkých. Minimálne od vydania knihy Hape Kerkelinga „Ich bin mal weg“ v roku 2006 sa stala ešte obľúbenejšou aj v Nemecku.

Čoraz viac tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a peších turistov, začína a absolvuje legendárnu cestu severným Španielskom do Santiaga de Compostela. Keď sa hovorí o Svätojakubskej ceste, myslí sa tým hlavne „Camino Francés“. Začína sa zo Saint-Jean-Pied-de-Port vo Francúzsku a prechádza severným Španielskom (Navarra, Rioja, Kastílie a Halič) smerom k Atlantickému oceánu.

Všetky cesty vedú do Santiaga

jakobsweg turistické trasy shell sign

Čo sa však skrýva za touto púťou? Prečo idete práve touto cestou? Co od toho ocakavas?

Hoci konečný cieľ Camino de Santiago je pre všetkých rovnaký – katedrála v Santiagu de Compostela – každý jednotlivec vníma cestu svojim osobitým spôsobom. Úlohou púte bolo okrem uctievania svätca vždy prejsť aj cestu k sebe. Útrapy a bolesť, ktoré musí človek znášať na ceste k cieľu, mu pomáhajú stať sa silnejšími a trpezlivejšími. Nie nadarmo si mnoho párov vyskúša svoj vzťah a spoločne vyrazia na výlet do Camino de Santiago. Keď sú konečne v Santiagu de Compostela, buď sa poznajú veľmi dobre a milujú sa ešte viac, alebo sa navždy rozchádzajú..

Dlhá cesta k sebapoznaniu

jakobsweg turistická púť španielsko santiago

Trochu histórie

Svätý Jakub starší bol jedným z dvanástich apoštolov Ježiša Krista a bolo mu oznámené, že bol misionárom na Pyrenejskom polostrove. Verí sa, že po jeho poprave v Jeruzaleme v roku 44 bol jeho hrob postavený v terajšom Santiagu de Compostela. Táto legenda spôsobila populárne hnutie už v stredoveku. Tak vznikli na trasách mnohé zariadenia, ako sú kostoly, kláštory, kláštory, hostince a hostely, ktoré existujú dodnes a ponúkajú ubytovanie pútnikom..

Snové dedinky a nostalgické ruiny

jakobsweg turistika cestovanie camino de santiago

Niektoré z najstarších a najkrajších kostolov na Camino de Santiago, ktoré rozhodne stoja za návštevu, sú San Martín in Fromista a San Isidoro in León, katedrála Jaca a hradná kaplnka Loarre.

Hrebenatka

Od začiatku slúžil ako pútnický odznak na Camino de Santiago. Kedysi sa verilo, že škrupiny, ktoré každý pútnik dostane vo všetkých pútnických destináciách, ho pri ceste domov ochránia pred zlými silami. Mušle boli zároveň dôkazom, že pútnik cestu skutočne vykonal. Neskôr v 13. storočí túto úlohu prevzal poverovací list. Dnes je to pútnický certifikát – Compostela. Hrebenatka, ktorá bola v stredoveku všeobecne považovaná za symbol pútnikov, je na Camino de Santiago stále prítomná všade. Ako sprievodcu ich môžete vidieť na mnohých miestach trasy.

Stačí sa teda riadiť škeble a zvládnete to!

jakobsweg turistický značkovací symbol škrupiny

O Camino de Santiago sa toho popísalo tak často a často, že sa vopred dá zistiť takmer všetko. Jedna vec je však istá. Nič nemôže nahradiť skutočný zážitok. Tu, rovnako ako v skutočnom živote, predovšetkým platí nasledujúce – cesta je cieľ. A nezabudnite! Aj najdlhšia cesta začína prvým krokom. Odvážte sa a objavte seba!

Všetko je jednoduchšie niesť so skutočnými priateľmi

   jakobsweg pútnická spoločnosť camino

Spoznajte kúzlo severného Španielska

james way púť camino de santiago severné španielsko provincie

Malebné krajiny a odľahlé osady

jakobsweg turistika vytrvalosť malé dediny mestá navarra

Staré kamenné mosty čakajú na prechod

jakobsweg turistika rieka kamenný most navarra

Nájdite si svoju špeciálnu cestu do Santiaga!

jakobsweg turistická ulita camino de santiago

Božské ticho a neobmedzená sloboda

jakobsweg turistika púť prírodné hory

Urobte si zaslúžený čas, ktorý potrebujete!

jakobsweg turistika púť prírodné Pyreneje

Mušle a horúce kamene

jakobsweg turistika pútnici slávka santiago

Majestátna katedrála v Santiagu de Compostela

jakobsweg turistická púť konečný cieľ katedrála Santiago de Compostela

Áno, konečne ste to urobili

james way púť katedrála Santiago de Compostela radosť

Zasvätený tip – choďte ešte ďalej k mysu Finisterre v Atlantickom oceáne

jakobsweg turistika mys finisterre španielsko