To je dôvod, prečo mohyly nie sú vo voľnej prírode dobrým nápadom

Trendové mohyly na plážach a horských útesoch už asi poznáte, nie? Možno ste dokonca niektoré naskladali sami na dovolenke na Kanárskych ostrovoch alebo na Malorke? Nie sú to len horúci instagramový trend, ale aj obľúbená zábava pre mnohých turistov po celom svete. Kto by to bol povedal, že táto aktivita, ktorú niektorí vnímajú ako meditáciu alebo umenie, môže byť pre miestnych obyvateľov a ochrancov prírody taká nepríjemná. A vlastne! Nejaký čas však nespokojnosť rastie a je vyjadrená rôznymi akciami dobrovoľníkov a environmentálnych organizácií. Ozývajú sa a žiadajú dovolenkárov, aby zastavili nezmyselný čin, aby už viac neubližovali zvieratám a prírode. V júli tohto roku sa uskutočnila väčšia dobrovoľná akcia, ktorá konečne ukončila hromadu kameňov na Tenerife vedľa pláže Playa Jardin v Puerto de la Cruz a za hradom Castillo San Felipe.

Pozrite sa na ne vo videu nižšie a zistite viac o pôvodnom význame stohovania kameňov, ako aj o škodách, ktoré módny trend spôsobuje.

Ako mohyly ničia prírodnú krajinu

mohyla na tenerife moru

Čo vlastne znamenajú mohyly??

V minulosti boli kamenné hromady používané ako životne dôležité ukazovatele v mnohých horských oblastiach. Aj dnes tieto slúžia presne na tento účel na mnohých odľahlých miestach po celom svete. Ľudia sa tak môžu pri turistike zorientovať a nájsť správnu cestu. V niektorých kultúrach, ako sú severoamerickí indiáni, sa mohyly používali hlavne ako miesta modlitby.

Pre juhoamerických domorodcov to boli skôr mystické ochranné symboly, ktoré by mali chrániť pred zlými duchmi a dodať vám silu. Aj Škandinávci postavili v horách a v lese mohyly, aby mohli z diaľky odháňať bežných trollov.

V dnešnej dobe sú mohyly úplne vytrhnuté z kontextu

mohylové kamene stoh pláž

Je to celkom iné so súčasným významom skladania kameňa, ktorý v ňom vidia moderní turisti. V skutočnosti tým, že postavia mohyly na obľúbenom mieste v prírode, chcú ukázať, ako dobre sa cítia a chcú sa vrátiť. V zásade to nie je zlé úsilie. Prečo je to však v poslednej dobe tak silne kritizované?

Kamenní muži sú na niektorých miestach nepríjemnosťou

skladanie kameňov tenerife škodí prírode

Ako skladanie kameňov škodí prírode?

Ako už bolo spomenuté, hromady umelého kameňa na Tenerife a všeobecne na Kanárskych ostrovoch sú skutočným tŕňom v oku mnohých obyvateľov a ochrancov životného prostredia. Mohyly sú tiež skutočným dôvodom na obavy na mnohých ďalších miestach, ako je napríklad ostrov Skye v Škótsku alebo severovýchod Austrálie. Aktivisti a biológovia na ochranu zvierat podnikajú opatrenia a opakovane varujú pred škodlivými následkami týchto trendových kamenných výtvorov.

Medzitým len ťažko rozoznáte starodávne a súčasné mohyly

Skladanie kameňov škodí prírode

Okrem toho, že náhodne poukladané kamenné hromady zavádzajú niektorých turistov a môžu dokonca uškodiť ľuďom, škodia predovšetkým zvieratám a prírode. Pretože môžu trvalo zmeniť citlivé ekosystémy a dokonca ich zničiť. Morské vtáky sú často počas chovu vyrušované alebo malé plazy a hmyz sú zbavené bezpečného prístavu. Mnoho rastlín tiež príde o korene a pri skladaní kameňov sa zraní. Ďalšie dodatočné poškodenie životného prostredia: erózia je podporovaná rýchlejšie odstraňovanie piesku alebo pôdy, ak nie sú žiadne kamene. V niektorých prípadoch turisti dokonca vytiahnutím kameňov poškodili archeologické pamiatky a ďalšie objekty kultúrneho dedičstva, ako sú historické kamenné múry. Kamenní muži sa zdajú byť niečo ako nové grafity a v mnohých prípadoch sú už v prírode považovaní za druh vandalizmu.

Sledovatelia na Instagrame nie sú dôležitejší ako životné prostredie

škody na mohyle príroda tenerife

Prosím, povedzte „Nie!“ Na skladanie kameňov a zdržte sa takýchto trendových nezmyselných akcií, ktoré škodia zvieratám a prírode. Nezabudnite, že nedotknutú prírodu je lepšie nechať len tak, aj po vašej návšteve. Akékoľvek úmyselné znaky ľudskými rukami sú tu úplne nadbytočné a môžu enormne narušiť ich originalitu.

Cairn, zbohom!

Príroda je najlepší umelec!

divoká pláž bez mohylov