USA s rozdielom: turistické destinácie z úplne inej perspektívy

USA Tipy na cestovanie: Turistické destinácie v USA z úplne iného pohľadu

New York, Los Angeles, Florida: Pre mnohých Nemcov je počet amerických destinácií na cestách celkom zvládnuteľný a formuje ich klasický turizmus. Tento článok to chce urobiť úplne inak a ukazuje destinácie v krajine neobmedzených možností, ktoré cestujúci Európania zvyčajne nemajú na zozname úloh.

USA sú obľúbenou destináciou turistov z celého sveta. Ale ako turisti sú, spravidla ich to ťahá do klasických turistických destinácií. Selfie na budove Empire State Building v New Yorku urobí na tých, ktorí zostali doma, väčší dojem než jedna pred drogériou v Holcomb / Mississippi. USA sú tiež známe svojou rozľahlou krajinou, a preto je dovolenka vonku ďalším spôsobom, ako cestovať do Ameriky. Ale najmä ak sa nechcete prechádzať po vyšliapanom turistickom chodníku, v Štátoch nájdete množstvo mimoriadnych, strašidelných a vzrušujúcich vecí. Nasledujúci článok by chcel predstaviť niekoľko obzvlášť zaujímavých miest.

USA pre mnohých znamená nielen slobodu, ale aj veľa klišé medzi gigantizmom a svojráznosťou. Niektoré z nich sú také dobré, že sú dokonca vhodné ako destinácie na cestovanie ďaleko od tradičných turistických centier

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Vlajka

1) Viac ako pláž a surferi: západné pobrežie

Tento trochu odlišný výlet do USA začína tam, pretože väčšina ľudí v prvom rade myslí na hollywoodsku továreň na sny, nekonečné pláže a honosné vily: západné pobrežie.

1.1 Los Angeles 

1.

1.1 Zákaz tunelov

Od svojho vzniku boli pod Los Angeles tunel postavený. Napríklad na metro, ale aj na prepravu peňazí medzi bankami či prekladanie zločincov. Keď sa začala éra zákazu alkoholu, tieto tunely získali nový význam: návštevníci večierkov mohli prechádzať z jedného speakeasy (nelegálne krčmy) do druhého bez toho, aby ich videli. Pašeráci alkoholu prevážali svoj tovar nevídane a niekedy ho dokonca vyrábali pod zemou. Dnes je časť tunela stále prístupná, vchod je za „sieňou rekordov“ na Temple Street.

Tipy na cestovanie po USA USA s rozdielom Graf 1

1.1.2 Teslova cievka z Griffithovho observatória

Nikola Tesla bol vizionárom elektriny – ale počas svojho života bol tiež označovaný za „podivnú sovu“. Čiastočne preto, že pracoval na prenose elektriny vzduchom namiesto káblov. Jednou z jeho prác je Tesla cievka: dva metre vysoké zariadenie, ktoré do Faradayovej klietky strieľa blesky vysokého napätia. Mimoriadne veľkolepé predstavenie, ktoré si nemôžete nechať ujsť na East Observatory Road.

Vedec Nikola Tesla sa nepokúsil o nič menšie, ako ovládať elektrickú energiu bez fyzických drôtov. Jeho cievky stále ukazujú, ako to dnes vyzeralo: špekulatívna búrka v malom meradle

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Múzeum

1.1.3 Automobilový trezor Petersen

Aj bežné výstavné miestnosti Petersenského múzea sú skutočnou zlatou baňou pre nadšencov, pretože tu nenájdete nič iné ako históriu motorizácií, vyrozprávanú v originálnych kúskoch. V suteréne múzea na bulvári Wilshire sa to nazýva temnejšie Trezor: Čakajú tam exotické autá: napríklad už vzácny Jaguar XKSS, ktorý tiež patril Stevovi McQueenovi. Alebo obrnený Mercedes, ktorý vlastní iracký diktátor Saddám Husajn. Ak chcete tieto vozidlá vidieť, mali by ste sa zabaliť: Aby bol proces starnutia nízky, „Vault“ sa ochladí na takmer mrazivú teplotu.

1,2 San Diego

1.2.1 NAB Coronado

Ak zastavíte v najjužnejšom meste Kalifornie, mali by ste si urobiť výlet na polostrov Coronado v zálive San Diego, ktorý je zdieľaný priamo pri hoteloch Námorná obojživelná základňa Coronado pláž s turistami – oplotená, samozrejme. Môžete tam sledovať, ako budúcich vojakov legendárnej elitnej námornej pečate bijú ich inštruktori počas kurzu Basic UnderwaterDemolition (BUD / S) – a to takým spôsobom, že už aj jeho sledovanie spôsobuje boľavé svaly. Tu je prvá časť dokumentu, ktorý pôsobivo ukazuje brúsiareň.

Predtým, ako sa námorníci stanú elitnými vojakmi Seal, inštruktori preberú kandidátov v Coronado soft ako plienku cez tvrdý tréning – skutočný výcvik začínajú iba tí, ktorí prežijú tieto týždne

USA cestovanie tipy USA s rozdielom vojaci

1.2.2 Whaley House

Ak sa chcete báť, mali by ste prejsť ulicou San Diego a postavenou v roku 1857 Whaley House zastaviť sa. Dovnútra by však mali vstúpiť iba odvážni: Súčasné múzeum bolo postavené na cintoríne s popraviskom a je považované za dom, ktorý má najviac duchov na svete – údajne tam boli pozorovania ešte predtým, ako boli postavené. Hore je údajne najmenej šesť duchov.

1.3 Las Vegas

1.3.1 Testovacie miesto v Nevade / Trinity Site

Pre turistov z Las Vegas je iný druh hrôzy: je to len asi 100 kilometrov severozápadne od trblietavého mesta Testovacie miesto v Nevade – najväčšia oblasť jadrových skúšok v USA. Medzi 50. a 80. rokmi tam odpálilo 928 atómových bômb. Drvivá väčšina z nich je v podzemí. Žiarenie dnes už nie je nebezpečné, a tak sa ponúkajú prehliadky so sprievodcom cez túto oblasť, ktorú krížom-krážom prechádzajú desiatky gigantických kráterov. Každý, koho táto téma zaujíma, nájde tiež Trojičné miesto v Novom Mexiku, kde v roku 1945 vybuchla prvá atómová bomba na svete. Takéto výlety môžu začať v samotnom Vegas: nájdete tam Národné múzeum atómových skúšok zriadené Smithsonian Institute.

V Novom Mexiku čadičový obelisk označuje miesto, kde vybuchla prvá atómová bomba na svete – inak dnes po výbuchu na Ground Zero nie sú takmer žiadne stopy

USA cestovanie tipy USA s rozdielom pamiatka

1.3.2 Zabudnuté hotely

Las Vegas je mesto vo večných zmenách. To platí najmä pre hotely. Legendárne domy ako Piesky alebo Duny, o ktorých informuje nasledujúci článok, už neexistujú. Po odstávke mnohé cielené demolácie na „obeť“, koniec koncov, priestor v Las Vegas je obmedzený. Napriek tomu je možné malú časť navštíviť: Neónové múzeum zachránilo nespočetné množstvo neónových nápisov pred zničením, a ponúka tak malý pohľad do histórie zašlých čias..

2) Len kovboji a pšenica? Vôbec nie! Centrálne štáty

Aj vo vnútrozemí sa môžu cestovatelia stretnúť s nejasnými vecami prakticky v každom štáte.

2.1 Texas

2.1.1 Ranč Cadillac

Západne od Amarilla V roku 1974 niektorí umelci na polovicu pochovali desať Cadillacov v kukuričnom poli ako symbol vzostupu a pádu vozidiel Tailfin. Cadillaci sú stále tam – pokrytí grafitmi. Postrek je tam výslovne požadovaný, aby inštalácia podliehala neustálym zmenám. Aby sa zaistilo, že vozidlá „odľahčené“ lovcami suvenírov v určitom okamihu úplne nezmiznú, neustále pribúdajú náhradné diely a vozidlá sú taktiež pravidelne bielené čerstvým bielym lakom.

Pretože toľko návštevníkov zanechalo svoju stopu, ranč Cadillac je umelecké dielo, ktoré sa neustále mení

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Autá v púšti

Tipy na cestovanie po USA USA s rozdielom Grafika 2

2.1.2 Katedrála odpadkov

„Katedrála odpadkov“ je zapnutá Lareina Drivein Austin, kde jeho staviteľ od 80. rokov montuje všetky druhy šrotu do gigantického celkového umeleckého diela – zo starého zábradlia, kosačiek, barlí a ďalších sa stala prístupná katedrála. A je možné si ho zadarmo pozrieť.

2,2 Idaho

2.2.1 Najväčší beagle na svete

Toto je na diaľnici 95 v blízkosti Cottonwood Hostinec pre psiu kôru – Normálny motel podľa mena. Čím je však budova výnimočná: Vyzerá ako obrovský beagle. „Psia búda“ sa týči desať metrov od krajiny a ponúka priestor pre dve izby pre hostí a raňajkovú miestnosť.

V rokoch 1936 až 1945 bolo vyrobených viac ako 160 000 jednotiek DC-3 a jeho vojenského variantu C-47-a niekoľko z nich sa dodnes používa v ťažkej práci.

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Lietadlo

2.2.2 DC-3 v stromoch 

the Douglas DC-3 je najkonštruovanejšie lietadlo všetkých čias. A v McCalle bol jeden z nich dávno zatvorený. Čo tisíce letových hodín nemohlo poškodiť robustný stroj, to teraz robí príroda: Okolo lietadla rastú stromy, takže to vyzerá, akoby to bolo súčasťou lesa..

2,3 Colorado

2.3.1 Strážna veža UFO

V údolí San Luis sa uskutočnilo niekoľko pozorovaní UFO. A pretože mimozemské lietadlá je možné s trochou nadmorskej výšky lepšie vidieť, to jedno nájdete v Hooperi UFOStrážna veža, platforma s nerušeným výhľadom na nočnú oblohu. A pretože Američania môžu zarobiť peniaze na čomkoľvek, je medzi nimi aj obchod so suvenírmi.

2,4 Nebraska

2.4.1 Automobil Henge

Stone-Henge v Anglicku je svetoznámy ako kultové miesto zašlých čias-trochu menej známe, ale je postavené aj s prihliadnutím na časy minulé. AutoHenge. Severne od Aliancie jeho stavitelia spojili staré dôkazy o americkej stavbe automobilov s monumentálnou replikou skutočného Stone Henge v pomere 1: 1..

Američania milujú autá – neexistuje iný spôsob, ako vysvetliť umelecké diela ako Car -Henge, ktoré existujú iba v tejto krajine

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Pamiatky

2,5 Iowa

Tulák v nákladnom vagóne je neoddeliteľne spojený s históriou USA. Mesto Britt postavilo pamätník týmto „neosláveným hrdinom“ vo forme Múzeum Hobo. Návštevníci tu môžu očakávať nielen viac o svojej histórii, ale aj o rôznych expozíciách a pozadí.

2.5.1 Múzeum tulákov

2.5.2 Miniatúrna železnica krajín zázrakov

Priaznivci modelovej železnice by mali urobiť obchádzku do Colfaxu: Nájdete ju tam Trainland USA. Výlet po Amerike v malom rozsahu. Bol tam vybudovaný viac ako kilometer koľajníc a tisíce domov. Vďaka tomu je Trainland jednou z najväčších svetových výstav svojho druhu.

2.6 Kansas

2.6.1 Najväčšia zbierka miniatúrnych veľkých predmetov na svete

„Najväčšia zbierka najmenších miniatúr sveta z najväčších vecí na svete“ je názov múzea v Lucase. A názov hovorí za všetko: gigantické oriešky, kravy, ktoré je možné vidieť iba pod lupou. Múzeum je rozhodne zvláštne, ale skutočne mimoriadne.

2.6.2 GunfightersWaxMusuem

Dodge City je synonymom kovbojov a divokého západu par excellence. A kde je lepšie mať múzeum voskových figurín, ktoré ctí pištoľníkov? v Múzeum voskových figurín strelcov Sú tu sochy od Wyatta Earpa po tragického generála Custera – a ďalšie exponáty na tému kovboji a pištoľníci.

Tipy na cestovanie po USA USA s rozdielom Graf 3

3) Uprostred hlbokého juhu: južné štáty

Takmer žiadna iná časť USA nie je taká nabitá klišé ako južné štáty. Často ich vnímajú akosi zaostalých alebo „odlišných“, ale sú známi svojou špeciálnou kuchyňou a mimoriadne slušným vystupovaním, ktoré si zachovávajú aj v absolútne výnimočných situáciách. Širokú škálu kuriozít však možno nájsť aj v destináciách na cestách hlboko na juhu.

3.1 Arkansas

3.1.1 Kristus Ozarkov

Každý pozná svetoznámu sochu Ježiša na hore Cukrová homoľa v Rio de Janeiro – mesto Eureka Springs sa nachádza na severe Arkansasu – a stojí tam aj gigantický Ježiš Kristus z Ozarks. Pôvodne bol zámer myslený ako centrum náboženského zábavného parku, ale nikdy k tomu nedošlo. Socha vyčnieva 20 metrov od kopcov pohoria Ozark.

Aj keď „Kristus Ozarkov“ nevystupuje tak vysoko ako jeho vzor v Riu, na 20 metrov je stále impozantný.

USA tipy na výlet USA so sochou rozdielu

3.1.2 Rodisko Johnnyho Casha

„Muž v čiernom“ je nielen jedným z najznámejších synov štátu Arkansas, ale aj jednou z najväčších vidieckych legiend. Začínal tiež v malom, v jednom Dyess nazývané osídlenie chudobných robotníkov na farme. Dosky, na ktorých urobil tento veľký hudobník prvé kroky, si možno pozrieť aj dnes: dom bol zrekonštruovaný a je v pôvodnom stave.

3.2 Alabama

3.2.1 Múzeum nevyzdvihnutých kufrov

V skutočnosti je dotýkanie sa vo väčšine múzeí prísne zakázané – nie tak v Centrum pre nevyžiadanú batožinu v Scottsboro. Obsah stratených a neobnovených kufrov je dokonca možné tam kúpiť. Má charakter obrovského obchodu z druhej ruky a je vhodný na množstvo prekvapení – nebojte sa, v centre je aj skutočné múzeum: práve tu sa nachádzajú najneobyčajnejšie nálezy kufrov – a raz nesmú sa ich dotýkať.

Nevyzdvihnutá batožina: Čo spôsobuje bolesť žalúdka pre bezpečnostný personál na letiskách, je na predaj v Centre pre nevyžiadanú batožinu – a je milovaný zákazníkmi

USA cestovanie tipy USA s rozdielom na letisku

3.2.2 Najväčšie múzeum motocyklov na svete 

Jeden z najbohatších mužov Ameriky žije v Birminghame: George W. Barber. A pretože po predaji svojej mliekarenskej spoločnosti mal niekoľko miliárd dolárov, George postavil múzeum na počesť svojho obľúbeného koníčka: motocyklov. Vlastní 1400 a 600 z nich si môžete kedykoľvek pozrieť v holičskom múzeu – všetky po ceste a zo všetkých období dvojkolesovej lokomócie.

3,3 Kentucky

3.3.1 Svet dinosaurov

Každý, kto mal rád filmy ako Jurský park, bude Dinosaurí svet v Cave City láska: Nájdete tu viac ako 150 dinosaurov v životnej veľkosti – samozrejme v ich prirodzenom prostredí na ploche takmer 100 000 metrov štvorcových.

4) Oveľa väčší ako len New York: Východné pobrežie

Keď premýšľate o východnom pobreží, v mysli máte väčšinou len Manhattan. Východné pobrežie USA je stále o niečo dlhšie ako západné pobrežie – a zahŕňa aj viac štátov, v ktorých sa dajú nájsť nejasné a mimoriadne..

4.1 Maine

4.1.1 Kryptozoologické múzeum

Na severe východného pobrežia, v Portlande, je medzinárodná Kryptozoologické múzeum. A to zodpovedá jeho názvu, pretože je výlučne venovaný legendárnym postavám a zvieratám, akými sú Bigfoot, Sasquatch a Tatzelwurm. To je jednak z historického, ako aj zo skutočne vážneho zoologického pozadia.

Ak by tam tie stromy neboli, v skutočnosti by ste si vedeli predstaviť seba v saharskej púšti v Maine. Ale je to práve flóra, ktorá robí krajinu dún takou bizarnou

USA cestovanie tipy USA s rozdielom prírody

4.1.2 „Maineská púšť“

„Počkaj, Maine nie je v suchom juhozápade krajiny, ako tam môže byť púšť?“ Tí, ktorí majú geografické znalosti z tohto nadpisu, si môžu položiť otázku. Ale v Maine je skutočne aj púšť: Dobre, vlastne dunová krajina. Funguje tak, že sa rozprestiera na viac ako 16 hektároch Púšť Maine ale ako „skutočná“ púšť – a aj preto sa oplatí navštíviť.

4.2 New York

4.2.1 Najmenší kostol na svete

Na dedine Oneida uprostred rybníka je kostol – najmenší na svete. Postavil ho v roku 1989 súkromný občan – a ponúka priestor iba pre dve osoby a duchovného. Hoci to pri veľkých bohoslužbách vylučuje, robí mini-kostol veľmi obľúbeným medzi tými, ktorí sú ochotní vstúpiť do manželstva a hľadajú mimoriadne svadby..

4.2.2 Severný bratský ostrov

Uprostred rieky East River na dohľad od New Yorku je neobydlený Bronx Severný bratský ostrov – do roku 1963 domov nemocnice Riverside, karanténny domov pre tuberkulózu a ďalších chorých ľudí. Keď bola nemocnica zatvorená, opustili ostrov v metropole poslední ľudia a príroda sa ujala natoľko, že sa tam dokonca natáčal dokumentárny film o tom, ako by svet mohol vyzerať po vyhynutí ľudí. Severný bratský ostrov nie je oficiálne prístupný, ale je možné ho vidieť z vody pri plavbe loďou.

Tipy na cestovanie po USA USA s rozdielom Graf 4

4.3 Massachusetts

4.3.1 Čarodejnica v Saleme

Niektorí z prvých európskych obyvateľov Severnej Ameriky boli Puritáni. A boli extrémne nábožní a tiež verili, že čarodejnice majú v Novom Anglicku neplechu. Táto hystéria vyvrcholila v roku 1692 u literárne a filmovo ošetrených ľudí Salemské procesy s čarodejnicami – čarodejnícky dom v dedine je posledným architektonickým svedkom tejto pochmúrnej doby a dnes je z neho múzeum, ktoré poskytuje informácie o tejto ére.

V čarodejníckom dome v Saleme boli ženy za predvádzacie procesy vyhlásené za čarodejnice – dnes si túto fázu paranoje pripomína múzeum

USA cestovanie tipy USA s rozdielom americké domy

4.3.2 Múzeum zlého umenia

“Nemôžete merať umenie” – hovoria mnohí. Existuje však aj umenie, ktoré je jednoducho škaredé alebo v najlepšom prípade diskutabilné. A toto je venované Múzeum zlého umenia v Somerville. Od obrazov po strašne zle plyšové zvieratá je zahrnuté všetko, čo sa tiež považuje za umenie, ale rozhodne sa nikdy neukáže vo vážnej galérii.

 4,4 Virgínia

4.4.1 Múzeum CIA

Langley je domovom legendárnej spravodajskej agentúry CIA. A aj to má rozsiahlu históriu, ktorú dáva verejnosti úplne tajne k dispozícii. To Múzeum CIA ukazuje exponáty z mnohých desaťročí americkej špionáže vrátane pilotných oblekov pre prieskumné lietadlá a nástrojov na otváranie listov bez stopy.

Betón nehrdzavie ako oceľ – preto sú ponorné betónové lode na pláži Kiptopeke ideálnymi vlnolammi

USA cestovanie tipy USA s rozdielom západu slnka

4.4.2 Kiptopekeove betónové lode

Betón môže tiež plávať – ​​aspoň vtedy, keď je odliaty v podobe lodného trupu. To, čo sa stalo v druhej svetovej vojne z nedostatku ocele, sa stalo neskôr KiptopekePláž čiastočne ponorený ako vlnolam – v dlhom reťazci deviatich lodí, ktoré ponúkajú strašidelne krásny výhľad z pláže.

4.5 Delaware

4.5.1 Miles netvor

Betónové monštrum drviace auto vysoké viac ako desať metrov – vhodný maskot pre medzinárodnú dráhu v Doveri – závodná dráha, ktorá bola v predchádzajúcich dňoch tak zle dláždená, že ju vodiči prezývali Monster Mile. Dnes je trať taká dobrá, že sa na nej konajú preteky NASCAR – starý charakter závodného oválu v Miles žije.

 4.6 Južná Karolína

4.6.1 CSS Hunley

Počas občianskej vojny sa južné štáty pokúsili urobiť všetko pre to, aby prelomili blokádu svojich prístavov. To tiež viedlo k riešeniam, ktoré boli v tej dobe neobvyklé, ako napríklad ručne ovládaná ponorka, len tak CSS Hunley. A to potopilo severnú loď – prvú ponorku v histórii – ale za záhadných okolností sa okamžite potopilo. Hľadanie trvalo viac ako sto rokov. Potom bol čln v roku 2000 vyzdvihnutý z hĺbky iba desať metrov a od tej doby bol rozsiahle zachovaný a vystavovaný v severnom Charlestone..

Kým nebol znovu objavený, CSS Hunley mal iba kresby. Na špičke luku: torpédo nosníka, druh kopije s výbušnou špičkou na potápajúce sa lode

USA cestovanie tipy USA iným spôsobom Stojí za to vedieť

4.6.2 Bishopville Button Museum 

Gombíky udržujú nohavice a košele zatvorené, v skutočnosti nie sú nápadné. Ale Dalton Stevens považuje malých pomocníkov za takých zaujímavých, že ich zbiera celý život – a teraz zriadil múzeum svojich tisíc a tisíc exponátov, ktoré je možné navštíviť v Bishopville..

4,7 Florida

4.7.1 Airstream Ranch

Zdá sa, že Američania majú sklon pochovávať svedectvá o svojom automobilovom umení napoly v radoch. Iná cesta neexistuje Airstream Ranch vysvetliť v Dôvere. Existuje osem legendárnych karavanov Airstream vyrobených z trblietavého hliníka, zoradených do podobného tvaru ako Cadillac v Texase..

Airstreams sú americkou verziou klasického karavanu: Vyrobené na vonkajšej strane z lešteného hliníka a zvnútra priestrannejšie ako niektoré študentské apartmány

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Letné prázdniny

4.7.2 Neptúnov pamätný útes

Ide hlboko pod vodou pred Key Biscayne na južnom cípe Floridy. Tu stavitelia postavili strašidelne krásne podmorské mesto v štýle Atlantis, Neptúnov pamätný útes. Zvláštnosť veci: plocha 2 000 m² bola od začiatku koncipovaná ako podvodný cintorín. Preto tu nie sú len betóny zaliate betónom, ale aj hrobové dosky a pamätné kamene. Pretože je táto oblasť výslovne otvorená aj pre amatérskych potápačov, makabrské umenie tu môže byť „ponorené“ spolu s efemérnym a prepracovaným podmorským umením. A to bez akéhokoľvek vstupného.

5) Zhrnutie: Viac ako len Hollywood a Empire State Building

USA sú krajinou kontrastov. To sa prejavuje aj rozdielmi medzi honosnými, ale aj preplnenými turistickými metropolami a väčšinou osamelými zisteniami, ktoré tento článok uvádza. Samozrejme, žiadne múzeum tlačidiel sa nevyrovná Smithsonianovi a Car-Henge sa nemôže rovnať originálu. Ale sú to práve tieto malé zvláštnosti, ktoré robia krajinu niečím výnimočnou – komu by bolo dovolené len z polovice zakopať staré autá niekde v Nemecku? Porušilo by to niekoľko zákonov naraz. A práve kvôli takýmto „výstrelkom“ sa oplatí cestovať do USA z iného pohľadu.

USA cestovanie tipy USA s rozdielom Značka parkovania

Zdroje obrázkov:

1) fotolia.com © md3d (na titulnom obrázku)

2) fotolia.com © Lars Johansson (na titulnom obrázku)

3) fotolia.com © dimitrimaruta

4) pixabay.com © skeeze (licencia CC0)

5) fotolia.com © ejnelson314

6) pixabay.com © skeeze (licencia CC0)

7) fotolia.com © vladimircaribb

8) fotolia.com © staticsparks

9) fotolia.com © pop_gino

10) fotolia.com © chalabala

11) fotolia.com © Zack Frank

12) fotolia.com © missgrace

13) pixabay.com © ssgrecco (licencia CC0)

14) fotolia.com © Juulijs

15) pixabay.com © MartinStr (licencia CC0)