5 málo známych faktov o georgínach

Dahlia je určite najobľúbenejším jesenným kvetom nielen tu v Nemecku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Často je nazývaná „kráľovnou neskorého leta“ a „čarovnou žiarovkou“. Ale ako sa to v živote stáva, krásna záhradná kvetina má nielen svojich milencov, ale aj niektorých odporcov. Pokúšajú sa zosmiešniť svoje kvety a označiť georgíny za „staromódne“. To je však dôkaz, že georgíny nenechajú nikoho ľahostajným. Buď ich pochvália alebo pokarhajú. Človek ale často zabúda, že tieto záhradné krásky majú svoje dobre skryté tajomstvá. V nasledujúcom chceme odhaliť presne tieto a predstaviť vám 5 málo známych faktov o georgínach. Chcete vedieť viac o nádherných záhradných kvetoch??

Tu je pohľad na málo známe fakty o georgínach.

Jiřiny Málo známe fakty o Dahliach Najkrajšia záhradná kvetinová kráľovná neskorého leta

Jiřiny majú rôzne veľkosti, tvary a farby. Čo je však na georgínach zvláštne a ako sa o tieto záhradné kvety správne starať, nájdete tu. Nádherné kvety georgín zdobia naše záhrady, balkóny a parky a inšpirujú nás svojimi farbami. Za týmito nádhernými jesennými kvetmi sa skrývajú zaujímavé príbehy, ktoré zrejme nepoznáte.

Držte sa preto a naučte sa nasledujúce vzrušujúce fakty o georgínach.

Či už sú vonku v záhrade alebo vo váze, georgíny okamžite upútajú pozornosť každého.

Dahlias málo známe fakty o dahlia kvetoch rôznych farieb vo váze dekorácie na stôl veľké pútadlá

5 málo známych faktov o georgínach, ktoré by ste mali vedieť

Fakt č. 1: Existujú tisíce typov georgín

Existuje viac ako 35 rôznych typov georgín a ďalších 20 000 pestovaných odrôd. Sú kategorizované podľa veľkosti, vzoru kvetov a podobnosti s inými kvetmi. Jeho vedecké rozdelenie do 15 tried alebo 4 sekcií je dobre známe. Jiřiny sú obľúbené aj pod názvom georgíny. Nachádzajú sa predovšetkým v Južnej Amerike, kde rastú vonku na plošinách v Mexiku, Guatemale a Kolumbii. V záhradnej kultúre majú tieto kvety vysokú dekoratívnu hodnotu. Jiřiny sú veľmi obľúbené aj ako rezané kvety, pretože do interiéru vnášajú teplé farby a dobrú náladu.

Ako rezané kvety majú georgíny vysokú dekoratívnu hodnotu.

Dahlia Málo známe fakty o georgínach v sklenených vázach Rezané kvety majú vysokú dekoratívnu hodnotu

Skutočnosť č. 2: Georgíny boli pôvodne klasifikované ako zelenina

Jiřiny sú pomenované po švédskom botanikovi Andersovi Dahlovi (1751 – 1789). Kvety pôvodne zaradil do kategórie zeleniny kvôli jedlým hľuzám. Tie by mali chutiť ako zmes zemiakov a reďkovky. Keďže sme ho ešte neochutnali, nemôžeme to potvrdiť! Tiež sa uvádza, že cibule georgín majú veľmi intenzívnu chuť, ktorá blokuje všetky zmysly. Navyše ich textúra by mala byť vláknitá. Naša rada: nedávajte od toho ruky a neskúšajte hľuzy nádherného záhradného kvetu! Vychutnajte si krásu kvetov a nie chuť!

 Okrem toho sa verí, že listy georgín sú tiež jedlé.

Verí sa, že georgíny sú málo známe o georgínach. Listy georgín sú jedlé

Skutočnosť č. 3: Jiřiny sú nádhernou ozdobou miestnosti pri mnohých udalostiach

Georgíny sa používajú ako ozdoba stolu na rôzne akcie. Tieto nádherné kvety sa používajú na ozdobu stolov a parapetov. Kvety vždy vyzerajú dobre vo vysokých, elegantných vázach. Jiřiny sú obľúbenou ozdobou stolu, najmä na svadobných oslavách, a to nielen kvôli svojmu vzhľadu, ale aj kvôli symbolickému významu. Sľubujú lásku, šťastie a zdravie. Počas viktoriánskej éry boli georgíny symbolom oddanosti a večného puta. Dnes sa používajú aj ako šperky na rôznych podujatiach, ktoré predstavujú vnútornú silu, kreativitu a eleganciu. Preto len ťažko bude jesenná svadba bez týchto nádherných kvetov na stoloch. Používajú sa aj na odznaky.

 Najlepšie dekorácie na stôl pre svadby na jeseň!

Dahlias Málo známe fakty o Dahlias Najlepšie dekorácie na stôl pre jesenné svadby

Fakt č. 4: Georgíny pochádzajú zo Strednej Ameriky a majú liečivé vlastnosti

Dahlia pinnata je národný kvet Mexika, pretože rastlina sa prvýkrát spomína v roku 1615 v starovekých dokumentoch tejto krajiny. Prvé hľuzy poslali do Európy španielski osadníci v Mexiku. Pred vynálezom inzulínu (1921) sa hľuzy georgín používali kvôli vysokému obsahu fruktózy na vyrovnanie hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. Okvetné lístky sa používajú na liečbu suchej pokožky, infekcií, vyrážok a uštipnutí hmyzom.

Vedeli ste, že georgíny majú tiež liečivé vlastnosti?

Jiřiny Málo známe fakty o georgínach majú liečivé vlastnosti pre diabetické hľuzy Okvetné lístky pri kožných problémoch

Fakt č. 5: Neexistujú také veci ako modré georgíny

Kvety georgín majú všetky farby okrem modrej. Pokus o pestovanie dahlí modrých nebol zatiaľ úspešný. Tieto kvety však majú mnoho ďalších farieb. Väčšina odtieňov sa líši od bielej a svetlo ružovej po žltú, oranžovú a červenú až po fialovú a purpurovú. Niekedy sú kvety jednofarebné, ale vždy obzvlášť svetlé. Existujú odrody georgín, ktorých kvety sú pruhované alebo škvrnité. Táto exotická kráska má jednu nevýhodu – neznesie mráz a nízke teploty. Preto je snom každého pestovateľa georgín nájsť aspoň jednu mrazuvzdornú alebo modrú odrodu. Na to si ale musíme ešte počkať!

 Georgíny sa vyznačujú rozmanitosťou farieb.

Dahlia málo známe fakty o georgínach rôzne farby krásne oranžové kvety na drevenom stole

Krásnou kyticou georgín poviete svojmu vyvolenému partnerovi: „Navždy tvoje!“

Dahlias Málo známe fakty o Dahlias Krásna kytica Vyhlásenie lásky Vernosť šťastie

 Dahlia je údajne šťastným kvetom znamenia zverokruhu Strelca vo zverokruhu.

Jiřiny Málo známe fakty o georgínach Jemné ružové lupene šťastný kvet zo znamenia zverokruhu Strelec

 Dahlia prinášajú vašim štyrom stenám viac farby.

Jiřiny Málo známe fakty o georgínach v svetlo oranžovej farbe v sklenenej nádobe s farebnými dekoráciami miestností

 Čím farebnejšie, tým krajšie!

Dahlia málo známe fakty o georgínach farebne krásne v sklenenej nádobe ako dekorácia miestnosti