Bylinky na detox – môžete nimi úspešne detoxikovať telo!

Ak si myslíte, že detoxikácia tela je moderný pojem, mýlili ste sa. Nie, ale v našej dobe sa o tom hovorí oveľa častejšie. Vo vysoko rozvinutých priemyselných krajinách sa človek neustále snaží vyhnúť mnohým organickým toxínom z životného prostredia a ťažkých kovov a zbaviť ich tela. Ľudia veria, že zdravý životný štýl je základom šťastného a dlhého života. Naše znalosti o detoxikačných metódach sú navyše teraz oveľa bohatšie ako pred stáročiami a to nám ďalej pomáha vedome integrovať liečivé rastliny a bylinky na detoxikáciu do našej každodennej stravy. Aj naša redakcia chce malým dielom prispieť k toku informácií, a preto často informujeme o zdravých spôsoboch detoxikácie. V skratke to nazývame prírodný liek, ktorý rastie na prahu. V tomto článku vám predstavíme tri bylinky, ktoré zbavia vaše telo toxínov a ťažkých kovov. Zostaňte naladení!

 „Nech je jedlo vašim liekom a medicína vašim jedlom“ – Hippokrates z Kosu, otec modernej medicíny

Byliny pre detoxikačnú medicínu z prírody

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o „škodlivých“ potravinách, pretože pri konzumácii mäsa, rýb, ovocia a zeleniny každý deň prijímame množstvo organických toxínov v životnom prostredí, ktoré sa potom ukladajú v tele. V tejto súvislosti je obzvlášť dôležité zdravé jedlo. Množstvo každého toxínu sa líši pri rôznych diétach.

Niektoré potraviny, liečivé rastliny a bylinky podporujú schopnosť organizmu odolávať vonkajšiemu stresu. Z tohto dôvodu sa chceme opäť zaoberať témou prírodnej detoxikácie. Na detox sme vybrali iba tri bylinky, ktoré pomaly, ale bezpečne odstraňujú toxíny a ťažké kovy z tela. Podľa bylinnej medicíny sú to tiež dôležité zložky v detoxikačných kúrach. Na jednej strane môžu byť obohatené o jedlo alebo konzumované ako čaj. Bylinky na detox je možné pridať aj do zeleného smoothie. Tieto majú detoxikačný, čistiaci a liečebný účinok zároveň. Tu sú naše tri obľúbené medzi bylinkami na detox.

Koriander je vynikajúcim prírodným prostriedkom pri detoxikačných terapiách.

Byliny na detoxikáciu Prírodné prostriedky na detoxikačnú terapiu

  • Bylinky na detox: koriander

Koriander je známa liečivá bylina, ktorá sa používa hlavne v mexickej a stredomorskej kuchyni. Všetky časti tejto liečivej rastliny sú jedlé, ale listy a semená koriandra sa zvyčajne používajú na varenie. Podľa nových vedeckých štúdií účinné látky obsiahnuté v koriandri dokážu odstrániť toxíny a ťažké kovy z ľudského tela. Preto sa liečivá bylina používa pri detoxikačnej terapii. Má veľký význam pri hojení amalgámových záťaží. Liečivá sila koriandra sa v poslednej dobe pripisuje odstraňovaniu ťažkých kovov z tela, najmä ortuti, ktorá koluje v mozgu. Je však potrebné zdôrazniť, že koriander je len pomôckou pri liečebnej terapii.

 Všetky časti rastliny koriandra sú jedlé.

Bylinky na Detox Koriander všetky časti rastliny môžu byť konzumované

Liečivá rastlina je známa a široko používaná už od staroveku. Koriander sa pestoval v Egypte, Číne a Indii, ale jeho druhový názov koriandrum má grécky pôvod. Koriander je v Európe rozšírený už od raného stredoveku, ľudovo sa mu hovorí čínska petržlenová vňať, a známy je aj pod názvom bug kôpor, smradľový kôpor alebo svadobné pelety. Staroveký grécky lekár Hippokrates z Kosu, otec medicíny, opísal koriander ako bylinný liek. Jeho liečivú arómu ocenil aj Karol Veľký (742-814) a nariadil v tejto krajine pestovanie liečivých bylín.

 Plody obsahujú liečivý esenciálny olej.

Byliny pre detox Ovocie esenciálny olej na detoxikáciu tela

Liečivá sila zelenej bylinky pochádza predovšetkým z esenciálneho oleja, ktorý je obsiahnutý v zrelých plodoch koriandra. Preto majú protiplynový, protikŕčový a antibakteriálny účinok. Zelené časti rastliny koriandra majú zvláštny, chrobákovitý zápach. Majú detoxikačný účinok v prípade intoxikácie zubami ťažkými kovmi a amalgámom.

 Koriander prirodzene detoxikuje telo.

Byliny pre Detox Koriander pre prirodzenú detoxikáciu tela

Doma si môžete pripraviť koriandrový čaj z plodov liečivej rastliny. Napríklad 1 čajovú lyžičku sušeného ovocia sparíme v šálke horúcou vodou. Čaj nechajte lúhovať 5 minút, potom prefiltrujte a pite nesladené 3 krát denne po každom jedle. Tinktúru z čerstvých listov koriandra je možné použiť aj zvonka, na potieranie pri reumatizme a bolestiach hlavy. Vnútorne je možné pred jedlom zriediť v troche vody iba niekoľko kvapiek. Jeho detoxikačný účinok je neprekonateľný.

 Spoznajte liečivú silu bodliaka?

Byliny na detoxikáciu bodliaka lekárskeho z byliniek

  • Detoxikácia bodliakom

Detoxikačné vlastnosti bodliaka sú možno menej známe. Liečivá rastlina podporuje regeneráciu pečene, ktorú pri chemoterapii poškodzujú toxíny životného prostredia, alkohol alebo drogy. Ostropestrec mariánsky je vynikajúcou, ale iba podpornou liečivou rastlinou pri tejto detoxikácii. Je však dokázané, že bodliak má priaznivý vplyv na pečeň, vrátane tvorby nových pečeňových buniek. Z tohto dôvodu môžete v lekárni nájsť mnoho hotových prípravkov, ktoré obsahujú túto liečivú bylinu.

 Pripravte si detoxikačný čaj doma!

Byliny na detoxikáciu semien bodliaka mliečneho na prípravu detoxikačného čaju

Ostropestrec mariánsky je možné piť ako čaj doma. Odporúča sa, aby ste najskôr namočili semená bodliaka, potom zalejte vriacou horúcou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj sa pije trikrát denne, jednu šálku každých 30 minút pred jedlom. Tiež sa dajú ukradnúť semená liečivej rastliny, asi 2 polievkové lyžice denne.

 Zelené listy mäty majú sviežu vôňu.

Bylinky na detox zelené listy svieža vôňa mäty

  • Liečivé byliny na detox: mäta

Mäta je liečivá rastlina, ktorá sa ľahko ošetruje a nádherne rastie vonku v záhrade alebo v kvetináči na bylinky v kuchyni. Názov Mentha je odvodený od starovekej gréckej legendy o láske a žiarlivosti. Do rodiny mäty dnes patrí mäta pieporná, marocká mäta nana, mäta bergamotová, mäta pieporná, vodná mäta, kosorožec a poľná mäta. Voňavá rastlina je široko používaná, predovšetkým sa používa pri žalúdočných problémoch, pretože jej detoxikačný účinok je známy už od staroveku. Navyše ich nezameniteľnú vôňu teraz nájdete v zubnej paste a žuvačkách. Zelené, čerstvé listy mäty zdobia mojito a je ich cítiť ako prísadu do čokoládového alebo mätového likéru. Mätový čaj je obľúbený pre svoje liečivé detoxikačné vlastnosti a príjemnú arómu.

 Mincovňa pre pohodu v žalúdku a proti bolestiam hlavy

Byliny na detoxikáciu mäty Blahobyt v žalúdku a hlave

Liečivé vlastnosti mäty sú založené na jej vysokom obsahu esenciálnych olejov. Sem patrí v prvom rade mentol a rastlina tiež obsahuje flavonoidy, triesloviny a horké látky. Ich podiel v jednotlivých odrodách mäty je však odlišný. Z tohto dôvodu je mäta dôležitou zložkou rôznych nealkoholických nápojov a detoxikačných smoothies. Esenciálny olej z mäty piepornej je široko používaný, a to aj v aromaterapii. Jeho svieža vôňa posilňuje mozog a podporuje jasné myslenie. Je perfektný do vonnej lampy v kanceláriách a konferenčných miestnostiach, pretože svieža vôňa pomáha pri zlej koncentrácii, psychickej únave a slabej pamäti.

Neklamná vôňa mäty osviežuje myseľ.

Bylinky na detox zelené listy svieža vôňa mäty

Mätový esenciálny olej má antiseptické vlastnosti a pomáha pri nachladnutí a chrípke. Má tiež posilňujúci a regeneračný účinok na pečeň. V ústnej vode alebo v zubnej paste prináša svieži dych a zdravú ústnu sliznicu. Mäta je veľmi obľúbená aj v kozmetike. Čistí a detoxikuje, a preto sa liečivá rastlina používa predovšetkým proti unavenej a poškodenej pokožke.

Priložené video ukazuje, ako sa pripravuje známy marocký mätový čaj.

Teraz máte dostatok informácií a môžete sa sami rozhodnúť, ktoré bylinky chcete použiť na detox. Naša rada znie: Pred liečbou bylinkami je najlepšie nechať si poradiť od svojho lekára! Môžete si tak byť úplne istí, že pre svoje zdravie robíte to najlepšie!

Koriander je nepochybne jednou z byliniek na detox.

Byliny na Detox Koriander opúšťa medicínu zo záhrady

 V prírode je množstvo liečivých byliniek, ktoré sú málo známe.

Byliny pre Detox Ostropestrec mariánsky málo známa liečivá bylina

 Aromatický čaj pre čisté myšlienky vo vašej hlave.

Byliny pre Detox Mätový aromatický čaj pre čisté myšlienky

 Pri detoxe využite liečivú silu byliniek!

Byliny pre detox Mäta Zelené listy liečivú silu prírody