Efektívne zariaďte veľké miestnosti: takto to funguje!

Navrhnúť veľké miestnosti vzrušujúcim spôsobom a zariadiť ich pekne a pohodlne je v mnohých prípadoch značná výzva, ktorá sa opakovane podceňuje. Ľudia, ktorí žijú v bytoch s menšími miestnosťami, si často predstavujú, že usporiadanie izieb je oveľa jednoduchšie, keď sú miestnosti väčšie. To však v žiadnom prípade nie je. V nasledujúcom článku sme si na túto tému posvietili "Efektívne navrhujte veľké priestory" zo všetkých strán a podrobne prejdite na najdôležitejšie aspekty.

Plánujte veľkoryso od začiatku

V prvom rade potrebujete správnu predstavu o obytnom priestore. Než začnete vyberať farby a nábytok, premyslite si využitie a rozdelenie miestností. Pri zariaďovaní menších miestností tieto myšlienky a plány väčšinou robíme úplne automaticky, pretože všetok nábytok by sa mal v konečnom dôsledku hodiť do malej miestnosti. V prípade veľkých miestností je o to dôležitejšie naplánovať si ich čo najlepšie hneď od začiatku. V opačnom prípade riskujete, že váš nábytok alebo miestnosť bude vyzerať ako výstavná sieň – chladná a nepohodlná.

nápady na zariaďovanie veľkých priestorov

Väčšie miestnosti sa v mnohých prípadoch používajú ako jedálne a obývačky a väčšinou si toto využitie predstavíme, keď hovoríme o veľkých miestnostiach. Nepríjemným a nadrozmerným dojmom môže pôsobiť napríklad aj kúpeľňa, napriek tomu, že je na 14 metroch štvorcových relatívne malá. Dokonca aj spálňa s rozlohou 25 metrov štvorcových môže byť pri nepriaznivom usporiadaní miestnosti a výbere farby vnímaná ako nepríjemná alebo príliš veľká. Funkcia, ktorú by mala miestnosť plniť, hrá dôležitú úlohu a mala by slúžiť aj ako základ pre vaše plánovanie.

Rozdeľte veľké miestnosti a vizuálne ich zmenšite

Rozdeľovač izieb napríklad obrazovky sú skutočným požehnaním, pokiaľ ide o optický dizajn a zmenšenie veľkosti veľkých miestností. Ako rozdeľovače miestností môžete samozrejme použiť aj posuvné panely alebo závesy. V mnohých prípadoch sú však paraventy a príborníky lepším riešením na vizuálne zmenšenie priestoru a jeho rozdelenie na niekoľko oblastí. Zvlášť vzrušujúce to však bude s rozdeľovačmi miestností, ktoré sú vysoké medzi 1,30 a 1,40 metra. Keď stojíte, vnímate celú veľkosť miestnosti. Akonáhle si však sadnete, z veľkej miestnosti sa stane útulná malá časť. Pri rozdeľovaní miestnosti pomocou obrazoviek alebo príborníkov môžete byť veľmi kreatívni a vytvoriť napríklad malý ostrovček v miestnosti, v ktorom môžete relaxovať.

veľké miestnosti miestnosť rozdeľuje drevo

Zaujímavé dekorácie zintenzívňujú zóny

So zaujímavým Ozdoby môžete posilniť jednotlivé zóny v miestnosti. Patria sem dekoratívne prvky, ako napríklad:

  • obrázky
  • Žiarovky
  • stolica
  • Podlahové vázy
  • príslušenstvo
  • Druhý kľúčový bod

Krajinu sedenia môžete opticky konsolidovať na ostrov s veľkým kobercom. Konkrétne iná podlaha alebo koberec zaisťuje jasné usporiadanie miestnosti, ktoré naše podvedomie výslovne vníma. V minulosti to bolo posilnené napríklad krásnymi vložkami, ale v dnešnej dobe sú koberce jednoduchším a lacnejším prostriedkom voľby. Krbový kút alebo jedálenský kút však môžete vyraziť aj s kachľami, čím dodáte miestnosti obzvlášť zaujímavý nádych. Pufy, taburetky, staré kufre alebo podlahové vázy sú navyše obzvlášť vhodné na oddelenie jednotlivých zón v miestnosti od seba..

spálňa obývačka zariadená veľkými priestormi

Dajte osobnému kontaktu s farbami

Podobne ako pri návrhu podlahy, aj pri navrhovaní veľkých miestností môžete pracovať s rôznymi farbami a akcentmi. Béžové tóny alebo tónovaná biela spôsobujú, že veľké miestnosti pôsobia zmenšene. Vzhľad extrémne dlhej miestnosti môžete zmeniť namaľovaním úzkych strán miestnosti na tmavšiu farbu. V zásade je vhodné navrhnúť väčšie miestnosti farbami, ktoré ťaháte až po strop, napríklad aby ste viditeľne oddelili obývaciu časť od jedálenskej časti..

veľké priestory obývacia izba jedáleň

Svetlo a textil

Okná sú veľké plochy, ktoré môžete aj vyfarbiť. Najmä v moderných obytných budovách s nadrozmernými oknami pôsobia miestnosti ešte väčšie, pretože naše podvedomie vníma aj vonkajšiu oblasť. Záclony sú obzvlášť vhodné ako dekorácia pre veľké okenné plochy. Sú tu k dispozícii rôzne moderné a ľahké prevedenia, ktoré vám dávajú príležitosť vizuálne okoreniť miestnosť textilom v závislosti od ročného obdobia. Rovnako dôležité je, aby v jednotlivých zónach miestnosti boli rôzne zdroje svetla. Najmä vo veľkých miestnostiach je dôležité mať niekoľko svetelných zdrojov. Vďaka tomu miestnosť automaticky vyzerá menšia, pretože nevyužité oblasti sa presúvajú do pozadia.

zariaďte veľké, útulné miestnosti

Záver

So správnym dekorom a systematickým prístupom je relatívne ľahké urobiť veľké miestnosti vzrušujúcimi a útulnými. Správnym farebným prevedením a dekoráciou môžete zintenzívniť pôsobenie jednotlivých zón miestnosti a zvýrazniť ich vzhľad.

subtílny interiér veľké miestnosti