Frézia – prírodná krása a očarujúca vôňa v jednom

Na našich webových stránkach nájdete množstvo článkov o krásnych izbových a záhradných rastlinách. Ak hľadáte užitočné informácie alebo dôležité tipy na starostlivosť pre svojich bez slova, ale očarujúcich spolubývajúcich, potom u nás určite nájdete to, čo hľadáte. Okrem toho vám pravidelne poskytujeme neobvyklé, ale veľmi štýlové a ľahko napodobiteľné nápady na dekoráciu s kvetmi. Urobte si prieskum v závislosti od sezóny a určite na vás zapôsobí bohatá škála kreatívnych nápadov. Dnes chceme malým dielom prispieť k veľkému problému. V nasledujúcom texte sa podrobne pozrieme na frézie a s malým exotickým nádychom podrobne informujeme o týchto prírodných krásach. Prekvapujú nás svojou nekonečnou nádherou farieb a očarujúcou vôňou. Sú balzamom pre oči i dušu a zdobia dom a záhradu celé mesiace. Okrem toho vysvetľujeme najdôležitejšie rady pre správnu starostlivosť o frézie. Drž sa toho!

 Frézie bodujú svojim mimoriadne elegantným vzhľadom.

Frézia vo váze veľmi elegantný vzhľad rôznych farieb

Frézie pôvodne pochádzajú z Južnej Afriky a do Európy sa dostali zhruba pred 100 rokmi. Najprv sa pestovali ako izbové rastliny a používali sa hlavne ako dekorácie do kytíc. Potom, čo neskôr vybrali také frézie, ktorým sa darí aj vonku v chladnejších teplotách, dobyli aj záhradný záhon.

Juhoafrické krásky boli pomenované podľa nemeckého bádateľa a lekára Friedricha Heinricha Theodora Freese (1795 – 1876) v 19. storočí a jeho meno nesú dodnes..

 Jemné biele a ružové kvety na dlhých tenkých stonkách.

Frézia vo váze jemné kvety v bielych a ružových dlhých tenkých stonkách

  • Charakteristika frézie: čo odlišuje tieto kvety?

Jemné frézie sú trváce cibuľovité kvety. Freesia x hybrida boduje veľmi elegantným vzhľadom. Pri pestovaní kvet dosahuje výšku 25 až 40 cm a má úzke stonky a listy podobné tráve. Na dlhých, tenkých stonkách sa po stranách vyvíjajú ladné súkvetia. Tieto očarujú všetkých záhradníkov a milovníkov kvetov svojimi farbami a nezameniteľnou vôňou. Atraktívne kvety sú v krásnych farbách, napríklad biele, žlté alebo oranžové. Ale existujú aj ružové, červené a purpurové frézie. Paleta farieb je doslova nekonečná, pretože prichádzajú vo veľmi rôznych odtieňoch a môžu byť aj monotónne alebo viacfarebné. Vydávajú jemnú vôňu, ktorá pripomína zmes ruží a šeříkov, s malou plechovkou citrónovej arómy. Táto príjemná vôňa je tiež typickou charakteristikou frézií. Elegantné kvety pôsobia očarujúco na naše zmysly.

Frézia v hrnci – balzam pre naše zmysly!

Ružová frézia v kvetináči krásny vzhľad jemné farby očarujúce aróma

  • Čo by ste mali vedieť o starostlivosti o fréziu

V zásade sú frézie citlivé na počasie. Ale väčšina odrôd, ktoré si môžete kúpiť u nás v Nemecku, sa už prispôsobila nášmu podnebiu a dobre s ním vychádza. Zhrnuli sme však pre vás, na čo by ste pri starostlivosti o tieto krásky mali myslieť.

  • Poloha / pozemok: Frézie milujú teplé a vlhké. Vyberte si preto teplé, ale čiastočne zatienené miesto v záhrade, kde sa žeravé poludňajšie slnko nezdá príliš silné. Pôda by mala byť v ideálnom prípade dobre priepustná, bohatá na humus a s neutrálnou až zásaditou hodnotou pH. Hoci kvety milujú vlhko, musíte sa vyhnúť premokreniu. Rovnako ako trvalé sucho. Oba môžu krásne kvety doslova zničiť.

 Voňavé kvety strihajú v záhrade jemnú postavu.

Frézie v nasýtenej žltej v záhrade sú vrcholom vonku

  • Polievanie a hnojenie: Najlepšie je zaistiť, aby mali frézie pri polievaní čo najrovnomernejšiu pôdnu vlhkosť. Z tohto dôvodu musíte kvety pravidelne zalievať, najmä pred júlovým obdobím kvitnutia. Dávajte však pozor, aby kvetenstvo nedostalo vodopád zhora. To sa im vôbec nepáči! Vyžaduje sa tiež pravidelný prísun živín do pôdy. Na kvitnúce rastliny preto odporúčame používať tekuté hnojivá. To je dobré pre frézie a poďakujú vám krásnymi kvetmi.

Nepoškvrnená krása v bielom.

Frézia pozná dokonalú krásu jemných kvetov

  • Prezimovať: Frézie sú jemné rastliny, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Preto ich treba pred prvým mrazom priniesť do zimoviska. V opačnom prípade hrozí, že vonku zmrznú. Po období kvitnutia môžu hľuzy zostať v zemi maximálne šesť týždňov. Na prezimovanie si vyberte len veľké a zdravé hľuzy. Musíte ich skladovať na suchom mieste v dome pri izbovej teplote 15 až 20 stupňov. Najlepšie by bolo, keby ste nechali hľuzy prezimovať v drevenej škatuli alebo v kartónovej škatuli.

 Táto krásna kvetina nie je odolná.

Frézia so svetlým vzorom v modrej farbe nie je odolná a musí prezimovať v interiéri

  • Výsadba: Frézie si môžete kúpiť ako črepníkovú rastlinu alebo, ak chcete, hľuzy, ktoré si potom môžete sami zasadiť. Bez ohľadu na to, ktorý variant uprednostňujete, musíte dbať na dobrú kvalitu. Hľuzy sa musia vysádzať v máji, keď už nehrozia mrazy. Mali by ste ich však vopred namočiť do teplej vody a potom zasadiť do hĺbky 5 až 10 cm. Prvé krásne kvety prichádzajú v júli.

 S náležitou starostlivosťou sa v lete môžete tešiť na tento lesk farieb.

Farebné frézie vo vázach zdobia rôzne farby na parapete

  • Kde je možné atraktívne kvety vhodne využiť??

V hrnci alebo posteli krásne, farebné frézie zdobia dom a záhradu a šíria nádhernú arómu. Sú žiadané aj ako rezané kvety. Môžu byť použité na aranžovanie kvetov, pretože jemne voňajúce krásky je možné ľahko kombinovať s inými kvetmi. Patria do kytíc na svadby a iné oslavy. Ale dajú sa použiť aj ako dekorácia na stôl a vždy sú diskrétnym vrcholom. Osviežia miestnosť a vytvoria príjemnú atmosféru, ktorú naplnia svojou kvetinovou, drevitou vôňou s jemnou paprikou.

Milý darček pre nevestu!

Frézia v kytici na svadbu krásny darček pre nevestu

Najlepšia dekorácia stola doma!

Frézia rôzne farby jemná vôňa najlepšia dekorácia stola doma

Frézia rôznych sýtych farieb na krbovej rímse aranžuje doma krásnu výzdobu

Pri rôznych slávnostných príležitostiach, najmä na svadbách, sú navrhnuté krásne dekorácie na stôl s jemnými bielymi kvetmi.

Aj vo váze frézie upútajú pozornosť každého.

S týmito nádhernými a jemne voňavými kvetmi môžete vytvoriť prvotriedne dekorácie na stôl.

Frézia krásne farby elegantné tvary jemná vôňa prvotriedna dekorácia na stôl

Frézia krásne farby elegantné tvary a jemná vôňa prvotriedna dekorácia stola v interiéri aj exteriéri