Gloxinia – jedinečné kvety v rôznych farbách a tvaroch

Ak chcete vo svojom dome viac farieb, potom potrebujete izbové rastliny bohaté na kvety, v ideálnom prípade najmenej jednu gloxiniu pod nimi. Tento exot môže prosperovať aj vonku vo vani na balkóne alebo terase a každý deň vás prekvapí svojimi jedinečnými kvetmi. Je to skutočne balzam na oči a dušu, bohužiaľ len na krátky čas. Všetky hybridy gloxinie, ktoré chováme v Nemecku, kvitnú iba od júna do augusta. Čo by ste ešte mali vedieť o prírodných krásach a ako sa o gloxínie najlepšie starať, zistíte nižšie.

Gloxinia sa v hrnci na parapete cíti naozaj dobre!

Gloxinia v kvetináči na parapete krásne ružové kvety

Odkiaľ vlastne gloxinia pochádza??

Ako sme už uviedli, gloxinia je hybridná izbová rastlina, ktorá bola vytvorená z krížov. Jeho botanický názov je Sinningia, pretože najkrajšie hybridné rastliny možno vysledovať až po kríženie Sinningia speciosa s mnohými ďalšími druhmi rodu. Pôvodne všetky zúčastnené druhy, ako napríklad Sinningia villosa a Sinningia helleri, pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky.

Druh Sinningia speciosa napríklad pochádza z dažďových pralesov Brazílie, kde je už dlho doma. Dnes je známych množstvo hybridov, asi 60 až 80. Krásny exotický druh vďačí za svoje nemecké meno rodu Gloxinia, ku ktorému bol predtým priradený.

 Tieto exotické modrofialové kvety sú jednoducho neodolateľné!

Existujú rôzne druhy gloxinií, exotické kvety v modrofialovej farbe sú neodolateľne krásne

 

Typické vlastnosti nádhernej gloxinie

Čo vlastne gloxíniu charakterizuje a ako ju nadšenec rastlín ľahko rozozná medzi mnohými inými izbovými rastlinami bohatými na kvety? Pre exotiku z Brazílie sú charakteristické atraktívne lievikovité kvety. V prvom rade bodujú svojimi farbami. Tie sa líšia od bielej a ružovej cez červenú a purpurovú až po modrofialovú a fialovú. Všetky farby sú sýte a okamžite vyniknú. Kvety môžu byť jednofarebné alebo dvojfarebné. Niektoré hybridy majú napríklad biely okraj alebo sú na okraji mierne stočené. Existujú dokonca aj hybridy gloxinie, ktorých kvety pripomínajú lupene ruží. Krásnej kráľovnej kvetov však môžete len ťažko konkurovať.

 Tieto kvety vám určite budú pripomínať ružu, príp?

Modrofialové kvety Gloxinia pripomínajú nádherným pohľadom na kvety ruží

Gloxínia nemôže ani rásť tak vysoko ako ruža. Ako izbová rastlina dosahuje okolo 20 až 30 cm. Rastlina rastie huňatá a kompaktná. Ich zelené listy sú vajcovité až predĺžené a majú zamatové chĺpky.

Táto gloxinia má mierne ovisnuté kvety.

Gloxinia v bielom kvetináči s mierne visiacimi kvetmi červenej farby s bielym okrajom

 

Dôležité tipy pre starostlivosť o gloxíniu

Aby ste sa mohli z krásnych kvetov gloxínie dlho tešiť doma alebo na terase, musíte dodržiavať nasledujúce tipy na starostlivosť:

  • Poloha a Zem: Vyberte si teplé, svetlé, ale čiastočne zatienené miesto pre gloxíniu, najlepšie tam, kde je vysoká vlhkosť. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, inak sa listy a kvety rastliny spália. Gloxinia má rada teploty medzi 18 a 24 stupňami C. Vyhýbajte sa miestam, kde je suchý vzduch alebo sú možné silné teplotné výkyvy. V opačnom prípade exotika zroluje žlté listy. Krásna izbová rastlina navyše nemá rada prievan. Používajte obyčajnú zeminu zmiešanú s trochou piesku. Je tu možná aj špeciálna kaktusová pôda, pretože je piesočnatá a dobre odvodnená.

So správnou starostlivosťou budete mať v letnom období takú nádheru kvetov každý deň pred očami.

Kvety Gloxinie v lete, tri rôzne farebné balzamy na gloxíniu pre oči a dušu

  • Polievanie a hnojenie: Rastlinu pravidelne zalievajte vlažnou vodou, aby substrát nikdy úplne nevyschol. Nikdy však nesmiete postriekať listy a kvety vodou. Najlepšie by bolo, keby ste vodu naliali priamo do podložky. Koncom leta rastlina začína pomaly ustupovať do hľuzy. Potom musíte polievať menej a postupne to upravovať. Na hnojenie počas obdobia kvitnutia môžete použiť kaktusové hnojivo.

Zalievajte pravidelne, prihnojujte s mierou!

Gloxinia krásne ružové kvety náležitá starostlivosť, pravidelne polievať, striedmo prihnojovať

  • Rozmnožovanie a prezimovanie: Gloxinia sa môže množiť odrezkami alebo rozdelením hľuzy na jar. Prvá metóda bude vyžadovať veľa trpezlivosti, aj keď úspech nie je zaručený. Rovnako to vyzerá aj so zimovaním. Rastlina vtiahne do hľuzy od septembra, už netvorí listy ani kvety. Hľuza je však taká malá, že by zimu ledva prežila. Preto je lepšie s tým neexperimentovať!

Gloxínie v kvetináčoch sú v záhrade veľkým pútačom pozornosti.

Gloxinia dva v dvoch kvetináčoch mimo skutočných šperkov, ktoré pútajú pozornosť červenej a purpurovej farby

Extra tip: Pri nedostatočnej alebo nesprávnej starostlivosti môžu zelené listy ochorieť. Dávajte pozor, aby na gloxíniu neútočili vošky alebo roztoče! Tu sa dozviete, ako s nimi môžete prirodzene bojovať !

Zvážte všetky naše tipy na starostlivosť a naplno si užijete krásne, intenzívne sfarbené kvety gloxinie v letnom období!

 Krásne, krásne …. jedinečne krásny kvet gloxínie!

Gloxinia krásny červený kvet pri pohľade zblízka, biely na okraji

Ako sa vám páčia tieto jemné kvety s bielym okrajom?

Gloxinia červená a purpurová farba s bielym okrajom skutočne pútajú pozornosť

Gloxinia modrofialové kvety s bielym okrajom nádherný pohľad