Ibištek – niečo, čo je vhodné do interiéru aj exteriéru

Ahoj, láska k kvetinám! Dnes pokračujeme v sérii článkov, v ktorých vám poskytujeme užitočné informácie a dôležité tipy na starostlivosť o najrozmanitejšie izbové rastliny a záhradné kvety. Pretože flóra pre vaše štyri steny a vonkajší priestor je mimoriadne bohatá a rozmanitá a neustále nás prekvapuje svojimi jedinečnými tvarmi a nádhernými farbami, možné publikácie o nej sú takmer nekonečné. Dnes sa podrobne pozrieme na tropickú rastlinu, ktorá zdobí interiér rovnako dobre, ako je nepostrádateľným dekoratívnym prvkom v záhrade. Odhaľujeme vám jedinečné čaro exotiky, ktoré si mnoho ľudí pestuje doma. Ibištek, nazývaný aj ibištek čínsky, čínska ruža alebo čínska ruža, v súčasnosti púta našu pozornosť a je stredobodom nášho záujmu. Poďte s nami objaviť čínsku ružu v plnom kvete, s jej jedinečnými tvarmi a úchvatnými farbami. Okamžite sa ponoríme do nádherného sveta ibišteka!

Tmavozelené listy vytvárajú dokonalé pozadie, na ktorom si jemné kvety ibišteka prídu na svoje

Kvety ibišteka ružové

  • Zaujímavé fakty o ibišteku

Na celom svete je ich dnes viac ako 300 Druhy ibišteka známy a každý z nich má svoje čaro a špecifické vlastnosti. Tieto krásne rastliny nenájdete len v tropických oblastiach, kde rastú predovšetkým ako menšie stromy, kríky a živé ploty. V Európe a konkrétne tu v Nemecku je ibištek tiež obľúbenou rastlinou.

Radi sa o ne starajú vonku na terase alebo balkóne v hrnci alebo vedre alebo zdobia parapet vo vnútri.

V rôznych kultúrach sú ibišteku priradené rôzne významy. V Európe je táto rastlina známa ako „jemná, krehká krása“. Pôvodne pochádza z Ďalekého východu a v jej domovských oblastiach je čínska ruža označovaná ako „nežný kvet“. V Číne je kvet ibišteka symbolom slávy, šťastia, nádhery a sexuálnej príťažlivosti. Je veľmi chválený aj na Havaji a dokonca bol zvolený za oficiálny kvet ostrovného štátu. V histórii a kultúrnej tradícii tam jemný kvet symbolizuje kráľovskú moc a je symbolom úcty.

 Kvety v tvare lievika v jasných farbách sú potešením pre oči

Kvety ibišteka

  • Niektoré dôležité tipy na starostlivosť o dlhý čas kvitnutia ibišteka

Pokiaľ ide o kvitnutie a krásu, žiadny kvet nemôže ibišteku konkurovať. Jeho tmavozelené listy majú zúbkovaný tvar listu. Mierne sa trblietajú a vytvárajú najvhodnejšie pozadie pre jemné kvety ibišteka, pred ktorými rozvíjajú svoju nádheru. Farebné spektrum je široké a siaha od bielej cez jemne ružovú až po karmínovo červenú a purpurovú. Stále existujú odrody, ktoré sú ešte nápadnejšie a majú kvety v žltej a hrdzavohnedej farbe. Ako kvitnúca rastlina potrebuje ibištek slnečné miesto vo vnútri a dobre chránené miesto vonku. Pri teplotách medzi 18 až 22 stupňov C sa cíti ako prášok. Iba vtedy, keď teplomer na jar vystúpi nad 15 stupňov, môžete priniesť ibištek von na terasu alebo balkón. Vyberte mu však miesto bez priameho slnečného svetla, pretože jemná rastlina nemá rada jasné slnko.

Ibištek preferuje slnečné miesto, ale nemá rád jasné slnko

Ibištek Čína vzrástol

V horúcich letných dňoch by ste mali svojho miláčika postriekať vodou bez vápna. Zalievajte pravidelne, ale s malým množstvom vody, vyhýbajte sa podmáčaniu aj suchým guľôčkam. Platí tu pravidlo: keď horná vrstva pôdy vyschne, čínsku ružu treba zalievať. Na zalievanie je najlepšie vždy použiť vlažnú vodu. Jastraba ružového prihnojte organickými hnojivami a kompostom. Čínska ruža vám veľmi pekne poďakuje za vašu starostlivosť. Môže nepretržite kvitnúť od mája do októbra a potešiť oči i dušu svojou jedinečnou krásou.

Záhradný jastrab vždy priťahuje pozornosť všetkých

Hibiscus jastrab

  • Nakrájajte ibištek a prezimujte

Tieto dva aspekty starostlivosti o ibištek sú obzvlášť dôležité pre správny rast rastliny a jej nádherných kvetov, a preto im chceme venovať zvýšenú pozornosť. Ak máte v záhrade ibištek, potom dobre viete – tento záhradný ker je odolný. Toto odporúčame strihať iba na jar. Potom ibištek prináša silné výhonky a rýchlo rastie. Upozorňujeme tiež, že tieto rastliny často rastú, ale nebudú kvitnúť. Odborníci radia rezať jastrabinu raz za tri roky. Potom môžete od konca mája do konca septembra počítať s krásnymi kvetmi.

Rastliny ibišteka rastúce vonku môžu dobre prežiť zimu na teplom mieste vonku. Keď je váš ibištek v kvetináči, odporúčame ho priniesť dovnútra a počas chladných mesiacov ho nechať doma na slnečnom mieste. Jemná rastlina však neznesie teploty pod nulou, ale pri teplotách nad 15 stupňov môže čínska ruža prezimovať v pohode. Kampaň na zimný spánok spustite na konci septembra, pretože nežná čínska ruža veľmi zle znáša zmeny polohy.

Aby ste mohli obdivovať tieto jemné kvety, musíte sa o ibištek náležite starať.

Kvet ibišteka

Starajte sa o svoju čínsku ružu, aby na listoch nemala hnedé škvrny. To je jasný znak toho, že na ňom sedí huba škvrnitosti listov. Bojujte s ním a odstráňte poškodené listy. Tiež je potrebné zozbierať a zlikvidovať zvädnuté listy a kvety. Ak je vody málo, opadávajú aj samotné listy, preto je vhodné dodržiavať najdôležitejšie rady starostlivosti.

Ibištek vám ďakuje za správnu starostlivosť a ukazuje vám svoje najkrajšie tvary a farby! Každý pohľad na to je skutočným potešením!

Či už v interiéri alebo exteriéri, ibištek vás môže vždy prekvapiť svojimi krehkými a krásnymi kvetmi

Kvet ibišteka jemne ružový

Na kvetoch čínskej ruže je možné vidieť všetky odtiene červenej

Ibištekový kvet karmínovo červený

Obdivujte nádheru čínskej ruže!

Ibištek kvet jemné tvary

Hibiscus je nepochybným pútačom pozornosti v interiéri aj exteriéri

ibištek

 Čistá krása z prírody!

Ibištek čistá krása z prírody

Príroda je najväčší umelec!

Nápady na ibištek Balkony

Prírodná krása, ktorú je možné obdivovať každý deň

Ibištek, nápady

 Toľko kúzla sa skrýva v malom kvete ibišteka!

jemný kvet čínskej ruže

Čínska ruža tiež kvitne v modrej …

Ibištek čínsky ružové modré kvety atraktívne

 …. A môže vyzerať veľmi atraktívne v žltej farbe!

Čínsky ibištek ružový