Šikovný septembrový kontrolný zoznam pre vašu záhradu v lete

Všetci chceme v lete tráviť veľa času vonku na čerstvom vzduchu. Je vždy príjemné obdivovať nádheru záhradných kvetov, ráno počuť spev vtákov a večer sledovať hviezdnu oblohu. Aby ste sa vo svojej záhrade vo dne v noci cítili príjemne, musíte sa tam o veľa starať. Pretože práca v záhrade vyžaduje veľa úsilia a času. Chceme vám veľa ušetriť a pomôcť vám šikovnými tipmi na najdôležitejšie úlohy v záhrade. Preto sme vytvorili tento šikovný augustový kontrolný zoznam záhrad. Tu nájdete tipy na kuchynskú záhradu aj na okrasnú záhradu. Dúfame, že vám v oboch prípadoch dokážeme pomôcť.

 Pravidlo č. 1: V záhrade je v lete vždy veľa čo robiť!

Záhrada v lete veľa práce vyvýšených záhonov pestovanie zeleniny kapusta

Tri všeobecné tipy pre vašu záhradu v lete

Začnime najskôr všeobecnými tipmi pre každú záhradu v lete. Nasledovať by ste ich mali bez ohľadu na to, či je jún, júl alebo august a či udržiavate okrasnú alebo kuchynskú záhradu.

1) Kedy a ako často by ste mali záhradu v lete polievať?

Keďže v auguste máme stále vysoké teploty, musíme Voda Buďte v záhrade na prvom mieste. Mnoho hobby záhradkárov sa nás pýta, kedy v lete polievať záhradu. Záhradné rastliny odporúčame polievať najlepšie ráno. Ak ste ranný tvor, možno môžete polievať pred východom slnka. Mimochodom, toto je ideálny čas na splnenie potreby vody záhradných rastlín. Ak ráno vstávate neskoro alebo na to nemáte čas, môžete záhradu v lete alternatívne zalievať večer. Počas dňa sa však musíte vyhnúť zalievaniu rastlín. Na silnom slnku by to mohlo spôsobiť popáleniny listov a kvetov vašich záhradných rastlín.

 Záhrada v lete potrebuje pravidelnú zálievku.

Záhradu v lete pravidelne polievajte, najlepšie ráno rastliny potrebujú vlahu

Vaša záhrada v lete potrebuje veľa vody, to nemôže nikto poprieť. Ak však polievate výdatne, voda môže presakovať hlboko do zeme a dostať sa až ku koreňom rastlín. To vám ušetrí každodenné zavlažovanie. Zalievanie raz za 2 až 3 dni stačí väčšine záhradných rastlín.

 Vaše kvety a ovocné stromy potrebujú v lete veľa vlahy.

Zalievanie záhrady v lete, kvety a ovocné stromy potrebujú veľa vlahy

Extra tip: Ak budete pôdu sekať pravidelne, ušetríte vodu! Po sekaní vrchná vrstva pôdy vyschne, ale pod ňou zostáva vlhká. Skvelé pre rastliny a dobré pre váš účet za vodu!

V lete povedzte vojne proti burine!

V lete rozpoznajte a odstráňte burinu v záhrade

 2) Odstráňte otravné buriny

Áno, otravná burina nám často lezie na nervy. V lete tiež vyzerá záhrada škaredo. Mnoho burín miluje letné horúčavy a rýchlo urobí skok z drobných na obrovské. Je dôležité ich odstrániť z vašej záhrady, pretože burina kradne vašim rastlinám vlhkosť a živiny. Okrem toho burina tiež podporuje výskyt škodcov a chorôb v záhrade, čo je mimoriadne nežiaduce.

 Púpava patrí mimochodom medzi liečivé rastliny v záhrade.

Záhrada v lete Púpavy pre niekoho burina pre iného liečivá rastlina v letnej záhrade

Burinu najľahšie odstránime, keď je mladá a malá. Zo zeme ho najľahšie vytiahnete, keď je zem vlhká. Existuje ďalší dobrý dôvod na včasné odstránenie buriny. Len tak zabránite tvorbe semien. Viete napríklad, že jedna rastlina púpavy dokáže vyprodukovať 2 000 semien za rok. Burina ako ambrózia môže za rok vyprodukovať 150 000 semien. To je veľa budúcej buriny. Ale môžete sa zachrániť! Ďalšie užitočné rady, ako bojovať s burinou v záhrade, nájdete tu.

Pravidelné kosenie trávnika v lete zaistí v záhrade hustú trávu.

Záhrada v lete pravidelne kosí trávnik, aby mala vo vonkajšej oblasti hustú trávu

 3) Koste trávnik

Pre mnohých záhradníkov je kosenie trávnika v lete otázkou estetiky v ich záhrade. Je to však tiež dôležité opatrenie údržby. Ak budete trávnik pravidelne kosiť, zaistíte správny rast trávy a tým viac zelene vo vonkajšej oblasti. Je na to ešte jedna dobrá stránka: keď kosíte trávnik, vytláčate burinu. Pred kosením trávnika však musíte nože skontrolovať v závislosti od ich ostrosti. Potom zvoľte správnu výšku kosenia. To sa líši v závislosti od množstva slnečného svetla v záhrade. Napríklad pre slnečné trávniky je správna výška kosenia 4 až 5 centimetrov. Pre tienisté trávniky je optimálna vzdialenosť 5 až 7 centimetrov. Niečo dôležité k tomu: trávnik by sa nikdy nemal kosiť mokrý! Preto by ste nikdy nemali kosiť trávniky po letnom daždi alebo skoro ráno, keď je na tráve ešte rosa.

Kosenie trávnika je v lete nevyhnutné opatrenie na záhrade.

Záhrada v lete Kosenie trávnika je základným opatrením údržby letnej záhrady

Váš augustový kontrolný zoznam pre kuchynskú záhradu

Čo by ste mali urobiť v kuchynskej záhrade v auguste? Záhradníctvo nikdy neprestáva a august je obdobím zberu ovocia a zeleniny. Ani horúce počasie vás nemôže držať ďaleko od vašej ovocnej a zeleninovej záhrady, však? Tu je kontrolný zoznam niektorých záhradných prác, ktoré treba vykonať v auguste!

  • Zbierajte zrelé letné ovocie: Každý záhradník dúfa v dobrú úrodu a obzvlášť sa teší na domáce letné ovocie. V auguste je čas na zber zrelého ovocia. Jablká, hrušky a broskyne teraz chutia veľmi sviežo a obsahujú mnoho životne dôležitých látok a vitamínov. Nektarinky, černice a maliny sú tento mesiac tiež zrelé a musia sa zbierať. Čo urobíte so zozbieraným letným ovocím, je výlučne na vás. Hovoríme iba, že ho môžete konzervovať, variť s džemom alebo kompótom alebo skladovať jablká a hrušky na dlhú zimu..

 V auguste sa začína aj zber zemiakov.

Záhrada v lete Úroda zemiakov Vykopanie zemiakov pomocou vidlice nepoškodí hľuzy

  • Zber zemiakov: Úroda zemiakov závisí od ich odrody. Väčšina zemiakov sa tradične vyhrabáva v auguste. Dávajte pozor, aby ste hľuzy nepoškodili. Najlepšie je použiť kopaciu vidlicu, ale nie rýľ!
  • Pestovanie kapusty: Väčšina druhov kapusty sa vysádza skôr v lete. V auguste môžete pestovať čínsku kapustu a ďalšie druhy zimnej zeleniny. Čínska kapusta sa potom zbiera v októbri a novembri.

 Čínska kapusta sa musí pestovať v auguste.

V lete v záhrade rastie čínska kapusta v auguste

  • Zber byliniek: Máte v lete na záhrade tymián, rozmarín, levanduľu alebo šalviu? Možno aj petržlen a bazalka? Správny čas zberu kulinárskych byliniek je teraz v auguste. Krátko pred kvitnutím majú bylinky vysokú koncentráciu silíc a najlepšie chutia. Možno by ste radi používali pri varení bylinky a používali ste ich na dochutenie svojich jedál. Alebo si často pripravujete zdravý bylinkový čaj v chladných zimných dňoch? Teraz zozbierajte bylinky v auguste a nechajte ich uschnúť. Potom ste na zimu dobre zásobení aromatickými prísadami.

 V lete musíte zbierať záhradné bylinky v záhrade a potom ich sušiť na zimu.

Záhrada v lete Zbierajte záhradné bylinky v lete a potom ich sušte na zimu

Nádherné kvety potešia oči a dušu v letnej záhrade.

Záhrada v letnej kvetinovej záhrade nádherné kvety potešia oko i dušu

Čo robiť v okrasnej záhrade v auguste?

Okrasná záhrada je v auguste plná kvetov a záhradné kvety ukazujú svoje najkrajšie farby. V lete prinesú do záhrady aj veľa romantiky a urobia z nej obľúbené miesto, kde sa môžete zdržať. Okrasná záhrada si však tiež vyžaduje veľkú starostlivosť.

  • Starostlivosť o jesenné kvety: Vaše chryzantémy, asteri a georgíny budú čoskoro v hlavnej sezóne. Postarajte sa o ne v auguste, potom sa pokochajte ich farebnými kvetmi od konca septembra. Jesenné kvety je teraz možné prihnojiť a odstrániť suché listy.
  • Boj proti škodcom na letných kvetoch: Hrozba škodcom sa v auguste neskončila, takže s nimi musíte bojovať aj naďalej, najlepšie domácimi prostriedkami.

 Škodcovia nemajú vo vašej záhrade v lete miesto!

Bojujte so záhradnými škodcami a v lete sa ich zbavte

  • Zbierajte semená: Existuje mnoho záhradných kvetov, ktoré semená reprodukujú. Zrelé semená je teraz potrebné zozbierať a potom zasadiť na jar po poslednom mraze. Je to šikovný spôsob, ako propagovať záhradné kvety, a nestojí to žiadne peniaze!
  • Rozmnožujte kvety: Ak máte radi dekoratívny efekt trvaliek, môžete ich znásobiť delením koreňového balu. Do tejto skupiny patrí napríklad šalvia stepná, plamienok, slnečnica, čapka, guľovitý bodliak, chryzantéma a mnoho ďalších viacročných záhradných rastlín.

Muškáty sa môžu množiť napríklad odrezkami.

V lete záhrada zredukuje muškáty množením odrezkov

 V lete si vychutnajte kvety vo svojej záhrade!

V záhrade sa v lete tešia červené kvety

Záhrada v lete zaujímavo tvarovaných kvetov jemných farieb