Čínsky nový rok 2020: kedy je a ako sa oslavuje?

Čínsky nový rok alebo sviatok jari (lunárny nový rok) 2020 sa podľa tradičného čínskeho kalendára oslavuje v sobotu 25. januára.

Čínsky nový rok 2020

Čínsky nový rok 2020 dátum január nové ústa

V čínskej astrológii je každý rok reprezentovaný zvieraťom. Rok 2020 je rokom kovových potkanov, ktorým sa predpovedá šťastný rok. Potkan bol tiež oslavovaný v rokoch 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008. Potkan má vo zverokruhu prvé miesto a predstavuje tvrdú prácu, láskavosť a veľkorysosť.

Rok 2020 je rokom potkanov

Čínsky nový rok 2020 je rok potkana

Čínsky nový rok, jedna z najdôležitejších a najobľúbenejších osláv na svete, je príčinou najväčšej každoročnej masovej migrácie ľudí na svete. Tento sviatok sa oslavuje v krajinách ako Singapur, Indonézia, Malajzia, Thajsko, Kambodža, Filipíny, Taiwan, Hongkong, juhovýchodná Ázia a Maurícius, ale aj v Európe, Austrálii, na Novom Zélande, v Amerike, Kanade, najmä v oblastiach s veľké čínske spoločenstvo.

Kedy a ako osláviť čínsky nový rok?

Čínsky nový rok 2020

Veľkolepá pouličná výzdoba 

Slávnostná nálada na ulici čínskeho nového roku 2020

Čínsky nový rok 2020

Čínsky kalendár nie je ako gregoriánsky. Prvý deň čínskeho nového roka sa začína novým mesiacom, ktorý sa objavuje od 21. januára do 20. februára. V roku 2020 sa teda čínsky nový rok začína 25. januára. A posledný sviatok, známy ako Sviatok lampiónov (8. februára 2020), sa oslavuje o 15 dní neskôr pri splne mesiaca.

V Číne sú Nový rok a Silvester rodinnými oslavami. Tradične ide o náboženské záležitosti oslavované na počesť predkov.

Ako vyžaduje tradícia

Tradícia rodinnej večere v čínskom novom roku 2020

Na zosnulých blízkych sa spomína s najväčšou úctou, pretože sú zodpovední za súčasné a budúce rodinné šťastie. Rodinná oslava na Silvestra je známa ako „sporák“ alebo weilu. Pozostáva z večere usporiadanej pre duchov predkov a živých. Toto predstavuje minulosť a súčasnosť.

Večera pre všetkých členov rodiny

Tradičná večera v čínskom novom roku 2020

Hlavným novoročným zvykom je, aby manželské páry dávali šťastie nemanželským príbuzným, najmä deťom. Hovorí sa tomu „lež-pozri“ a je to červený balíček s „šťastnými peniazmi“. Ľudia veria, že to prináša šťastie príjemcovi aj darcovi. Starší členovia rodiny musia tiež dať šťastie všetkým mladším v rodine, vrátane manželského páru.

„Lay -see“ – červený balíček so šťastnými peniazmi

Čínsky nový rok 2020 Čínska tradícia peniaze pre šťastie

Prečo sa dátum mení?

Oslavy čínskeho nového roka sú založené skôr na lunárnom roku, než na pevne stanovenom počte dní. Mesiac sa každý mesiac vracia ako nový mesiac v iný dátum. V priemere je to asi 29,53 dní. Niektoré mesiace teda budú trvať 29 dní a iné 30 dní. 12 lunárnych mesiacov trvá 354,36 dní, čo je menej ako 365 dní slnečného roka. Aby to Číňania napravili, pridali každý tretí rok mesiac navyše.

Nový rok začína na novom mesiaci. V polovici mesiaca je spln

Čínsky nový rok 2020 lunárny kalendár Čína

dekorácia

Prípravy na prázdniny sa začínajú mesiac vopred nákupom darčekov, materiálu na dekoráciu, jedla a oblečenia. Potom začne upratovanie domu odháňať nešťastie a dvere a okná sú namaľované, väčšinou červenou farbou. Tieto sú potom ozdobené červenými pásmi papiera (Chun Lian), na ktoré sú napísané rôzne priania šťastia, prosperity a dlhého života.

Červená a zlatá symbolizujú šťastie, prosperitu a dlhý život

Čínsky nový rok 2020 dekoračné predmety z červeného zlata

Pred Novým rokom si Číňania vyzdobia obývačku vázami s kvetmi, taniermi plnými pomarančov a mandarínok a miskou sladkostí a ôsmich druhov sušeného ovocia.

Symboly bohatstva a hojnosti

Čínsky nový rok 2020 tradičné talizmany

Aké sú šťastné farby pre rok 2020?

Aj keď je červená farba v Číne dominantná a je v silnom spojení s čínskym novým rokom, oranžová a ružová sú farby, ktoré v roku 2020 prinesú šťastie a pohodu.

Prajeme vám šťastný čínsky nový rok!

Začiatkom nového roka zdobia ulice typické čínske lampáše

Čínsky nový rok 2020 červená vonkajšia slávnostná dekorácia

Nech je Rok kovovej krysy šťastným rokom pre nás všetkých!

Slávnostná výzdoba čínskeho nového roku 2020

∗ Zdroj: www.thechinesezodiac.org/chinese-new-year-traditions/