Ivy – popínavá rastlina prináša do záhrady veľa zelene

Ak máte nevzhľadnú fasádu domu alebo chcete svoju záhradu zazelenať presne tento týždeň, potom vám máme čo ponúknuť. Existuje jedna vždyzelená trvalka, ktorú botanici nazývajú všestrannou a tou je bezpochyby brečtan. Stále je nazývaný dokonalým lezeckým umelcom alebo sa mu hovorí dobrý zemský kryt. V oboch prípadoch majú odborníci úplnú pravdu, pretože brečtan môže vyliezť a byť použitý na ozelenenie fasád. Tu je potrebné dodržať iba jednu dôležitú podmienku, a to stena domu musí byť čo najviac v tieni. Popínavá rastlina nemá rada jasné slnko a obľubuje tienisté miesta.

Stále zelená trvalka môže pokryť záhradnú pôdu tak, aby vyzerala ako zelené more. Len málo ľudí počulo o liečivých vlastnostiach tejto vždyzelenej rastliny; väčšina verí, že brečtan je jedovatý! Toto tajomstvo chceme dnes odhaliť a povedať vám oveľa viac o popínavej rastline. Dúfame, že budete s veľkým záujmom čítať ďalej!

Brečtan môže rovnako dobre pokryť záhradnú podlahu a zazelenať fasádu domu

brečtan v záhrade vytvára nádherný svieži záhradný vzhľad

Zaujímavé historické informácie o brečtane

Nikto nemôže pochybovať, najlepší horolezec sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Túto vždyzelenú rastlinu často vidíme v mnohých parkoch a súkromných záhradách. A keď sa pozrieme späť do histórie, dozvedáme sa, že brečtan ešte poznali starovekí Gréci a Rimania.

Bola cenená ako dôležitá kultúrna a liečivá rastlina. Brečtan obyčajný (Hedera helix) sa používal ako okrasná rastlina na festivaloch Bacchus a Dionysus. Jeho latinský názov Hedera je uvedený v mnohých stredovekých liečivých a bylinných knihách. V tých vzdialených časoch bola rastlina pestovaná a boli hlásené nové odrody. Popularita najlepšieho horolezca stále rástla dodnes. V priebehu mnohých storočí sa ľudia naučili oceňovať ich dekoratívnu hodnotu a nesporné liečivé vlastnosti. Z týchto dôvodov našla táto rastlina dobrú distribúciu v celej Európe, kde sa dnes cíti celkom dobre ako doma.

Hedera helix alebo brečtan obyčajný je u nás veľmi bežný

brečtan pre fasádu domu sa krásne kombinuje s kameňmi

Všeobecné informácie a dôležité tipy pre starostlivosť

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že o klasické popínavé rastliny je možné sa starať v miestnosti aj v záhrade. Ale v tomto článku píšeme iba o jeho použití vonku. Rastlina má vždyzelené, vajcovité alebo palmové listy, ktoré majú v určitých odrodách svetlé žilky. Hedera helix rastie plazením sa po zemi. Brečtan vyvíja lepivé korene, pomocou ktorých sa dokáže bez problémov vyšplhať až do 20 m. Rád lezie na fasády a steny domov, a preto sa rastlina často používa na ozelenenie veľkých plôch. Keďže rastie rýchlo, musíte si dopredu naplánovať, ako ďaleko by brečtan mohol zájsť. V zásade preferuje rast v tieni alebo polotieni, silné slnko mu neprospieva. Zabezpečte pre brečtan stabilnú pomoc pri lezení, napríklad mrežu, a čoskoro vám ukáže svoju sviežu zeleň.

Brečtan je typická popínavá rastlina

brečtan nádherne zdobí fasádu domu

Obyčajný brečtan preferuje vápenaté, humózne pôdy, ktoré ľahko nevysychajú. Rastlinu pravidelne polievajte a prihnojujte raz za dva týždne od jesene do jari. Keď sa na jar oteplí, staré výhonky treba zrezať. Túto rastlinu je možné ľahko množiť odrezkami. Trvalka môže s náležitou starostlivosťou veľmi dlho zdobiť vašu záhradu a ponoriť celú vonkajšiu plochu do sviežej zelene. Je vedecky dokázané, že brečtan sa môže dožiť až 500 rokov. Úžasné, nie??

Brečtan je jedovatý?

Je to jedovatá rastlina? Čo to vlastne je – mýtus, povera alebo vedecký fakt? Takéto otázky hýbu miliónmi ľudí od nepamäti. Áno, obľúbená popínavá rastlina je jedovatá, pretože jej časti obsahujú saponíny. Je však veľmi zriedkavé, že dospelí, deti alebo domáce zvieratá konzumujú časti brečtanu a vo veľkom množstve. Bobule môžu niesť iba rastliny staršie ako 20 rokov, ale ich zložky sú jedovaté. Pri žuvaní môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie alebo hnačku. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov bobule rastú veľmi vysoko, takže sa k nim deti a domáce zvieratá vôbec nedostanú. Preventívne držte svoje malé deti mimo brečtanu, aby ste predišli prípadnému nebezpečenstvu.

Batoľatá je lepšie držať mimo brečtanu!

Nezvyčajné nápady na dekoráciu brečtanu vytvárajú nádhernú vonkajšiu plochu

Listy brečtanu môžu spôsobiť podráždenie a začervenanie pokožky u detí a dospelých, ale v žiadnom prípade nie sú život ohrozujúce. Napriek tomu musíte okamžite navštíviť svojho rodinného lekára. V našom ďalšom článku nájdete ďalšie zaujímavé informácie o popínavej rastline a objavíte jej liečivé vlastnosti. Kliknite sem a nechajte sa prekvapiť!

Vždy je lepšie byť dobre informovaný

Vonku ozdobte brečtan na fasáde domu

Ozdobte fasádu domu z brečtanu a vo vonkajšej časti zahrňte aj kvetináče

brečtan robí krásnu fasádu domu

Na fasádu domu vysaďte brečtan

Zelená fasáda domu z brečtanu s kamienkami

brečtan ako obrazovka na ochranu súkromia v záhrade

brečtan v záhrade ako clona na súkromie a ozdoba zároveň

brečtan štýlové nápady dekorácie pre domáce sudy

brečtan štýlové nápady dekorácie pre fasádu domu a záhradu

brečtan skvelý nápad na dekoráciu fasády domu

brečtan a veľa zelene zdobia vonkajšiu časť

brečtan premieňa fasádu domu na skutočný pútač očí

brečtan nádherné nápady na dekoráciu fasády domu

Ivy pergola ozdobiť v záhrade

brečtan zdobí fasádu domu popínavými rastlinami