Japonská obývačka vyžaruje pokojnú a vznešenú jednoduchosť

Určite je len niekoľko z nás, ktorí dobre poznajú tradície japonského interiéru a pozoruhodný japonský interiérový dizajn. Ak mám byť úprimný, japonská architektúra interiéru a dizajn miestností sú niečím veľmi zvláštnym, dokonca aj pre nás Európanov záhadným. Japonský štýl sa navyše líši od všetkých ostatných ázijských štýlov, čo ešte zvyšuje jeho dôležitosť. Je však možné zaznamenať silnú tendenciu: japonský interiérový dizajn a záhradný dizajn Japoncov vzbudzujú v nás Európanoch veľkú fascináciu. Mnoho ľudí v tejto krajine sa dokonca pokúša vo svojich štyroch stenách napodobniť nápady na dizajn z krajiny Ďalekého východu. Aby sme mohli pomôcť všetkým záujemcom o Japonsko, chceme v tomto článku dnes podať správy o dôležitých a zaujímavých faktoch o japonskej obývačke. Podľa akých pravidiel je táto miestnosť navrhovaná a čo by tam nemalo chýbať? Na tieto a ďalšie otázky chceme odpovedať nižšie.

 Základnými zásadami japonskej dekorácie domu sú rovnováha a harmónia.

Japonská obývačka

Tradičná japonská obývačka musí byť svetlá a zaplavená svetlom.

Japonská obývacia izba, tradične zariadená, žiarivo zaliata svetlom

  • Japonská obývacia izba je navrhnutá podľa pravidiel zenovej filozofie

Život na Ďalekom východe je podmienený zenovou filozofiou. Je to o životnom prostredí a o tom, ako mu rozumieme. Ako je známe, Zen znamená jednoduchosť, jasnosť a poriadok. Tieto tri pojmy sú základom zenovej filozofie a zaisťujú harmóniu. Chcete porozumieť svetu a porozumieť mu správne. Vyhýbajú sa konfliktom a napätiu, všade musí byť pokoj a ticho. Človek musí nájsť spôsob, ako rozpoznať sám seba a oceniť to, čo urobil. Teraz je súčasnosť, teda prítomnosť, dôležitá. Práve tieto zenové tézy sa odrážajú v zariadení a dizajne interiérov Japoncov. Tradičná japonská obývačka sála pokojnou a ušľachtilou jednoduchosťou. Je to synonymum zníženej estetiky, kde je všetko starostlivo vybrané na správnom mieste. V tomto ohľade jednoduchosť v japonskej obývačke pochádza z dobrej organizácie prvkov miestnosti a voľného priestoru okolo nich.

V japonskej obývačke je príroda.

Japonský obývacia izba príroda prítomný pobočka závesné svetlá nízky nábytok podlahové vankúše zelená mat

Japonská obývačka môže Európanom pripadať ultra-minimalistická. Vyznačuje sa predovšetkým jednoduchosťou dizajnu, ale zároveň ponúka veľa pohodlia a vyrovnanosti. Všetko, čo sme napísali vyššie o zenovej filozofii, považujeme za dokonalý odraz v interiéri Japoncov. Čistá a uprataná japonská obývačka presne zodpovedá spôsobu života jej obyvateľov. Je tu dokonalá rovnováha a dobrý poriadok. Dekor vzdáva hold starodávnym japonským zvykom a vyjadruje bezhraničnú lásku k prírodným krásam.

 Pre japonský interiérový dizajn je charakteristické používanie dreva a iných prírodných materiálov.

Japonská obývačka veľa podláh bonsai lampa podlahový vankúš japonský stôl

Nábytok blízko podlahy, rohože z bambusovej alebo ryžovej slamy a takmer priehľadné žalúzie tvoria zariadenie miestnosti.

Japonský obývacia izba široké okná priehľadné rolety nábytok na úrovni podlahy krásny moderný interiérový dizajn

  • Praktické tipy, ako si navrhnúť japonskú obývačku vo svojom dome.

Je ťažké napodobniť jedinečnú atmosféru tradičného japonského domova. Môžete to však skúsiť a dodať svojej obývačke japonský nádych. Čo by ste však mali zvážiť?

Od farieb cez nábytok a doplnky až po dekorácie miestností je všetko typicky japonské.

Svetlé farby japonskej obývačky s čiernym kombinovaným nízkym stolom a starostlivo vybraným príslušenstvom

  • Japonský životný priestor a jeho farebná paleta

Japonské domy sú zvyčajne udržiavané v prírodných farbách, ktoré sú odvodené od hnedej farby prvkov dreva a zelene rastlín. V izbách sú použité odtiene sivej a ďalších neutrálnych farieb. Výsledkom je upokojujúci a vyvážený moderný priestor. Nezabudnite použiť izbové rastliny, aby ste do domu vniesli viac prírody. Keď do svojho domu pridáte tradičné japonské rastliny ako bonsai a bambus, máte malú plechovku japonského domáceho dekorácie. Naplňte dom prirodzeným svetlom, ktoré je tiež typicky japonské. Rozhodnite sa pre veľké, široké okná a stropné otvory a nechajte svetlo prúdiť zhora. Pokúste sa udržať okná bez akýchkoľvek prekážok. Ak to však nie je možné, zvoľte jednoduché rolety z bambusového alebo ryžového papiera. To vám v miestnosti poskytne matné, jemné svetlo.

Okná až po strop alebo sklenené steny stierajú hranice medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

Japonské okná od podlahy k stropu do obývačky bez hraníc medzi vnútorným a vonkajším priestorom

 Elegantné posuvné dvere oddeľujú jednotlivé miestnosti.

Japonská elegantná obývacia izba typická pre japonské posuvné dvere oddeľuje miestnosti od jemného osvetlenia prírodných materiálov

  • Tento nábytok je v japonskom obytnom priestore nevyhnutnosťou

Japonská obývačka nemôže byť preplnená alebo preplnená nábytkom. Kusy nábytku sú zvyčajne nízke, pravidelného tvaru, pôsobia moderne a zapôsobia na zmenšený dizajn. Nájdete tam tradičný japonský stôl s názvom Kokatsu, ktorý sa používa na všetko, od pitia čaju až po štúdium. Okolo neho sú stoličky alebo podlahové vankúše, ktoré sa v Japonsku nazývajú saizu. V japonskej obývačke by nemal chýbať futon. Spia na tom. Ráno sa futon zroluje a uloží mimo dohľadu. Pre vašu japonskú obývaciu izbu potrebujete tiež truhlice a komody, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre čajový riad a nazývajú sa Cha-Tansu. Položte svoj nábytok na tatami. Jedná sa o tradičnú japonskú podložku vyrobenú z bambusovej alebo ryžovej slamy. Toto je japonský spôsob použitia moderného a jednoducho navrhnutého nábytku z prírodného dreva a prírodných materiálov.

V obývačke by nemal chýbať japonský stôl Kokatsu.

Japonská obývačka typický japonský stôl Kokatsu

Presne ako futon.

Japonský interiér obývačky futon v sivej farbe

Čajový obrad sa môže začať!

Japonská obývacia izba v harmónii typického zariadenia pri čajovom obrade

  • Elegantné posuvné dvere alebo zásteny v japonskom štýle

Posuvné dvere a krásne zásteny oddeľujú jednotlivé oblasti v japonskej obývačke, ale aj miestnosti od seba. Sú nepostrádateľnou súčasťou japonských domov, pretože sú často malé a je dôležité, aby sa ušetril každý centimeter priestoru. Autentická japonská obrazovka sa nazýva shoji a je základným prvkom dizajnu v japonských domácnostiach. Môže mať jemné kvetinové vzory, môže byť bohato namaľovaný alebo môže mať veľmi jednoduchý dizajn. Moderné japonské obrazovky prinášajú chladný ázijský nádych. Nielenže slúžia ako priečky, ale používajú sa aj ako dekorácia na stenu.

Posuvné steny majú praktické aj estetické funkcie.

Japonské posuvné steny do obývačky vyrobené z bambusu, praktické a estetické funkcie

 Sú typickým dizajnovým prvkom v japonskom dizajne izieb.

Japonská obývacia izba oddeľuje elegantné posuvné steny

  • Japonská obývacia izba je skromne zariadená

Prvky z prírodného dreva sú jedným z najlepších spôsobov, ako uviesť miestnosť do súladu s okolitou prírodou. Podľa zenovej filozofie sú tieto nevyhnutné a preto také charakteristické pre každý ázijský interiér. Bambus je veľmi populárny na Ďalekom východe a je široko používaný v japonských domácnostiach. Každá čistá a tichá izba je vyzdobená bambusom a má ázijský vzhľad.

 V interiéroch japonských domov sa používa mnoho prírodných materiálov.

Japonská obývačka biele steny veľa dreva prírodný materiál bonsai strom

Japonská obývacia izba s bambusovými posuvnými dverami oddeľujúca kuchyňu od posedenia so stenami zo svetlého dreva

Viete si predstaviť japonskú obývačku bez bonsajov? Sotva si to myslíme. Malé stromčeky dokážu zázraky. Ale jeho najdôležitejšou funkciou je priniesť prírodu dovnútra. Spolu s krásnymi kvetinovými úpravami Ikebana posilňujú zenový pocit v miestnosti a vytvárajú rovnováhu medzi ľuďmi a prostredím. V opačnom prípade je japonská výzdoba miestnosti skôr znížená. Postavu Budhu môžete umiestniť sem a tam alebo pomocou obľúbeného lotosu, Orchidey,  Čerešňové kvety alebo javorové listy zdobia jednotlivé predmety. Takéto motívy je možné vidieť hlavne na japonských obrazovkách. Pretože špeciálny vzťah medzi Japoncami a ich okolím určuje interiérový dizajn ich domov. Ostatné je vecou filozofie. A kde je Zen, tam je mier, pokoj a harmónia.

Bonsaje, rohože z bambusovej alebo ryžovej slamy a elegantné japonské lampáše vytvárajú v miestnosti špeciálnu atmosféru Ďalekého východu.

Japonské lampáše z bonsai do obývačky vyrobené z bambusovej alebo ryžovej slamy

Pozvite prírodu do obývačky a vytvorte v interiéri japonský nádych.

Japonský obývacia izba typický interiérový dizajn posuvné dvere Príroda vstupuje do miestnosti

Japonská obývacia izba moderný dizajn japonských miestností inšpirovaný dizajnom sklenených dverí od podlahy až k stropu

Bez bambusu, posuvných dverí a podlahových vankúšov to nefunguje!

Japonské obývacie izby Bambusové dekoratívne posuvné podlahové vankúše do rúry

Ušľachtilá jednoduchosť je tu kľúčovým slovom v interiérovom dizajne!

Japonský obývací priestor kreslo elegantný dizajn svetlé farby ušľachtilá jednoduchosť znížená estetika

Japonský koberec do obývačky vankúše sklenená stena dekorácia knihy z dreva

…. A znížená estetika!

Japonská obývačka znížila estetiku nízky stôl dva podlahové vankúše biele steny

Japonská obývačka moderný dizajn interiéru inšpirovaný Japonskom biela sivá

Japonský obývacia izba elegantný dizajn interiéru jemné osvetlenie sivá béžová

Japonská obývačka moderný dizajn interiéru inšpirovaný Japonskom