Kachle, vďaka ktorým sa nám sníva

 

Každý, kto sa niekedy zaoberal témou kachlí na drevo, dobre vie, že je veľmi komplexná. Musíte zvážiť mnoho aspektov, dodržiavať inštalačné predpisy, správne plánovať, zvoliť správne palivo a mnoho ďalších. V tomto článku nemôžeme pokryť všetko, preto sa zameriame na niektoré trendové návrhy pecí na drevo a až potom poskytneme praktické tipy. Vopred však chceme zdôrazniť, že nájsť perfektný krb je osobná vec. V chladných mesiacoch vyžaruje útulné teplo a privádza nás k snom. V nasledujúcom texte vám ukážeme presne tie kachle, ktorých prevedenie sa pohybuje od klasických cez rustikálne-moderné až po škandinávske. Pre každý štýl a vkus je teda niečo.

Dizajn krbu musí byť bez problémov začlenený do celkového dizajnu miestnosti.

Navrhnite obývaciu izbu s krbom

  • Kachle pre každý štýl a vkus

Krb sa tradične považuje za srdce domova a stal sa metaforou ochrany a bezpečia. Od prvých otvorených ohnísk po dnešný moderný, väčšinou vstavaný krb, sa dizajn pecí na drevo enormne rozvinul.

Krb, obložený kachľami alebo s nápadným okrajom, je vždy definitívnym pútadlom v miestnosti, kde sa nachádza. Pozýva vás na maznanie a snívanie a jeho plamene vám poskytnú potrebné teplo, ktoré v zime potrebujete. Dokonca aj hodiny po tom, čo oheň v krbe vyhasol, sa uložené teplo postupne uvoľňuje do prostredia miestnosti.

 V zime je obzvlášť príjemné posedieť si a porozprávať sa s milými ľuďmi pred horiacim krbom.

Nápady na výzdobu krbu

Dizajn závisí jednak od materiálov, z ktorých je krb vyrobený, jednak od paliva. Klasicky navrhnuté kachle sú vyrobené z oceľového plechu alebo liatiny a vyznačujú sa obrovskou životnosťou. Jeho vysokokvalitný oceľový plášť zaisťuje rýchly odvod tepla v miestnosti. Kachle na drevo obložené prírodným kameňom alebo keramikou však zaujmú aj štýlovým dizajnom a vysokou tepelnou kapacitou. Tiež sa ľahko ošetrujú a ľahko sa čistia. Ale ak chcete prvotriedny dizajn kachlí, potom sa môžete rozhodnúť pre kachle opláštené pieskovcom. Vo väčšine prípadov má zrnitý povrch okraja a teplý žltý odtieň. Takéto kachle teda doma vytvoria útulnú stredomorskú atmosféru. Od klasických po super moderné sú kachle postavené z extrémne ohňovzdorných tvarovaných tehál, napríklad ich spaľovacie komory sú vyrobené zo šamotu a vermikulitu. Oba materiály sú teplotne odolné a recyklovateľné, a preto sú mimoriadne šetrné k životnému prostrediu.

 Dizajn vašich kachlí závisí predovšetkým od vášho individuálneho vkusu.

Myšlienky krbové kachle

Pred rozhodnutím o konkrétnom prevedení vášho krbu sa musíte informovať o možných možnostiach správneho paliva. Lignit alebo palivové drevo? Plyn alebo elektrina? Môžete sa ľahko dostať do pochybností, preto vám odporúčame, aby ste sa poradili s odborníkom. Drevo sa však etablovalo ako najšetrnejšia voľba k životnému prostrediu, pretože pri spaľovaní sa do atmosféry uvoľní len toľko CO2, koľko z neho bolo pôvodne odobraté počas rastu rastlín. Ale určite neviete, ktorý druh dreva má najvyššiu výhrevnosť? V prvom rade by sme odporučili tvrdé drevo, pretože v peci dobre horí a v závislosti od objemu vyžaduje menší úložný priestor ako napríklad ihličnaté drevo. Buk alebo dub je bezpochyby najlepšou voľbou pre dlhodobý oheň.

Trendové elektrické kachle na drevo nájdete v súčasnej dobe na špecializovanom trhu, ktoré majú okrem svojej praktickej funkcie aj skvelú dekoratívnu funkciu. Vstavané bioplynové krby sa tešia stále väčšej obľube. Budú však predmetom jedného z našich ďalších príspevkov.

Pokiaľ ide o dizajn krbu, určite budete mať z čoho vyberať.

Krbové kachle neobvyklého dizajnu v škandinávskom štýle

Nakoniec, pokiaľ ide o dizajn krbu, treba povedať, že si musíte vybrať medzi otvoreným a uzavretým modelom. V dnešnej dobe nikto nechce mať v dome zápach špiny a dymu, a preto sú uprednostňované kachle na drevo so sklokeramickými panelmi. Prostredníctvom tejto tabule môžete sledovať plápolajúci otvorený oheň a snívať hodiny pred krbom v útulnom teple. Zatvorené komíny navyše bodujú svojou vysokou účinnosťou v porovnaní s otvorenými. V tom druhom sa stratí veľa tepla. Uzavreté modely sú navyše bezpečnejšie z hľadiska nebezpečenstva požiaru. S nimi je lietanie iskier do miestnosti také dobré, ako nemožné.

Kým v krbe praská oheň, s pokojným svedomím ste mohli opustiť miestnosť.

Krbové kachle

  • Krbové kachle pohľad z praktického hľadiska

Predtým, ako sa rozhodnete pre otvorený sporák na drevo pre svoj domov, musíte si dôkladne prečítať montážny poriadok a dodržiavať ho pri výbere najvhodnejšieho umiestnenia. Musíte akceptovať, že kachle podliehajú veľmi prísnym pravidlám. Preto je plánovanie vopred tu polovicou úspechu. Musíte dodržať predpísané vzdialenosti od steny a nábytku, aby ste predišli riziku požiaru. Je dobré vedieť, že minimálna vzdialenosť medzi sporákom a stenou je u väčšiny výrobcov 20 cm. Podlaha pod ňou musí byť vyrobená z ohňovzdorného materiálu, inak budete potrebovať podložku. Musíte sa tiež uistiť, že steny po stranách a za pecou nie sú obložené horľavými stavebnými materiálmi. Pred krb taktiež nedávajte žiadny materiál citlivý na teplotu alebo horľavý materiál. Toto je jediný spôsob, ako zaistiť osobnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich rodinných príslušníkov.

Dúfame, že dnešné informácie boli opäť zaujímavé a užitočné a prajeme vám veľa príjemných hodín pred krbom doma.

 Bolo by najlepšie riadiť sa pokynmi výrobcu, aby teplo nespôsobilo škody.

Kachle útulný obývacia izba krb kachľová stena pekný vzhľad

Tento moderný krb je pozoruhodným dizajnérskym riešením. Slúži ako priečka medzi spálňou a kúpeľňou a dodáva obidvom izbám žiarivý lesk.

Kachle moderné dizajnové riešenie krbu

Prostredníctvom takejto kachľovej steny krbu môžete vyjadriť svoj osobný štýl a vkus.

Krbové kachle malá obývacia izba kachľová stena osobný dizajn

 Plynové kachle sa perfektne hodia aj do rustikálnych miestností.

Kachle na plyn na plyn sa hodia do rustikálnych miestností

 Tento sporák je možné otáčať o 360 stupňov a zostáva chladný na dotyk. Vďaka svojmu sochárskemu tvaru však v miestnosti púta pozornosť.

Kachle sú vybavené modernou obývacou izbou v škandinávskom štýle

Dizajn kachlí sa líši – od klasických po rustikálne ….

Klasické kachle na drevo - rustikálna obývačka s krbom

 … o modernom …

Krbové kachle s moderným interiérom a jedálenským krbom

 … kým zlyhal!

Krbové kachle neobvyklého dizajnu kachľová stena krbu veľmi príťažlivá

Pohodlie a útulné teplo však využívajú všetky modely!

Kachle moderný vstavaný plynový krb útulná obývačka veľa tepla