Lampa čistejšia tráva – skvelá vzácnosť pre záhradu a balkón

Je leto a všetci majitelia domov a záhrad trávia čo najviac času vonku. Tam si môžete vychutnať nádheru letných kvetov a v tichu počúvať spev vtákov alebo vánok cez listy. Záhrada sa stáva obľúbeným miestom miliónov ľudí, ktorí chcú každý deň cítiť blízkosť prírody. Aby bol váš pobyt pod holým nebom ešte príjemnejší, neustále vám, našim verným čitateľom, dávame šikovné tipy a zaujímavé nápady, ako urobiť záhradu, balkón alebo terasu ešte krajšou, atraktívnejšou a príjemnejšou. Dnes sa zameriame na dekoratívnu trávu. Nasleduje informácie o tráve, ktorá je čistejšia a ako sa o ňu starať vonku na záhradnej posteli alebo v kvetináči na balkóne. Ak chcete svojmu vonkajšiemu priestoru dopriať aj malebný nádych, potom môžete vysadiť nádhernú okrasnú trávu vonku. Užitočné informácie a tipy na starostlivosť o trávu čistiacu lampu nájdete nižšie.

 Koncom leta až do príchodu zimy sme nadšení trávou čistiacou lampu s jej huňatými, mäkkými kvetinovými hrotmi..

Pennisetum na konci leta, huňaté, mäkké kvetnaté klasy, svieže, úzke zelené listy

Zaujímavosti o tráve čistejšej žiarovky

Okrasná tráva s botanickým názvom Pennisetum alopecuroides je u nás vzácnosťou, aj keď má pre záhradu a balkón vysokú dekoratívnu hodnotu. Pennisetum pôvodne pochádza z východnej Ázie a Austrálie, kde vo voľnej prírode rastie na slnečných pláňach.

V druhej polovici 20. storočia sa atraktívna tráva dostala do Európy. V Nemecku je známa aj ako tráva z peria. Tento názov je daný kefkovitým súkvetím okrasnej trávy. Čistič trávy je robustná a odolná trvalka. Každý rok v apríli vytvára nádherné, prevísajúce listy. Vďaka tomu je okrasná tráva veľmi pútavá. Ale ešte krajšie je to v neskorom lete, keď sa objavia jeho nádherné kvetinové hroty. Môžu mať bielu, ružovú alebo hnedú farbu. Takzvaná čierna lampa čistejšia tráva s tmavými, takmer čiernymi ušami je veľmi atraktívna. Všetky druhy trávy z perových štetín dorastajú až do výšky 150 cm a vonku vytvárajú vynikajúci prízvuk.

 Pennisetum v plnom kvete

Pennisetum v záhrade v plnom kvete, svieže zelené, kvety podobné tŕňom

 Hroty ružového kvetu sú v záhrade skutočným pútačom pozornosti.

Čistič trávy ružový kvet bodne skutočným pútačom pozornosti v záhrade vysokej približne 150 cm

Dôležité rady pre starostlivosť o trávu čistiacu lampu

Predtým, ako začneme s najdôležitejšími radami starostlivosti o túto atraktívnu okrasnú trávu, chceme opäť zdôrazniť nasledujúce. Tráva z perových štetín môže nielen ozdobiť vašu záhradu, ale môže aj zvonku slúžiť ako pútač očí. Krásne vyzerá aj vo vedre a má vysokú dekoratívnu hodnotu na balkóne alebo terase. Ak ho však chcete zasadiť do vedra alebo kvetináča, odporúčame vám použiť väčší kvetináč. Napríklad s objemom najmenej 20 litrov. Existuje aj niekoľko trpasličích foriem tejto okrasnej trávy, ktoré sa tiež dobre cítia v menších nádobách na terase alebo balkóne.

V opačnom prípade by ste pri údržbe mali dodržiavať nasledujúce tipy:

 Atraktívna okrasná tráva taktiež krája jemnú postavu vo veľkom hrnci.

Lampová čistejšia tráva vo veľkom betónovom kvetináči v kamienkovej záhrade je atrakciou v skalke

  • 1) Poloha, čas výsadby

Tráva na čistenie žiaroviek má rada slnečné miesta, kde sa cíti najpohodlnejšie. Jeho umiestnenie musí byť tiež dobre chránené, napríklad pri stene alebo stene domu. Dekoratívnej rastline sa tam nádherne darí a celé mesiace nám predstavuje svoje úzke zelené listy a krásne kvetinové klasy. Pôda musí byť dobre priepustná, s neutrálnym až kyslým pH a dostatkom živín. Môžeme len navrhnúť, že tráva z peria by mohla byť skvelým doplnkom každej skalky.

Ak chcete okrasnú trávu znova zasadiť, urobte to na jar. Najlepší čas na výsadbu je, keď je vonkajšia teplota stále pod 15 stupňov C a v pôde je dostatočná vlhkosť. Rastlina do leta vytvára nové korene a koncom leta ukazuje krásne kvetinové hroty. Ak chcete trávu zasadiť do vedra alebo črepníka, jar je na to opäť najvhodnejší čas.

Dekoratívna tráva sa cíti najpohodlnejšie na slnečnom mieste v záhrade.

Pennisetum v záhrade na slnečnom mieste potrebuje v lete veľa vody

  • 2) Zalejeme a prihnojíme

Trávu na čistenie lámp je potrebné pravidelne polievať od apríla do septembra. Vyhnite sa však vlhkosti pôdy a dlhším obdobiam sucha. Napriek tomu, že Penninsetum je veľmi robustná a nenáročná starostlivosť o rastlinu, potrebuje dostatok vody, v horúcich letných dňoch až 5 l na rastlinu. Ak okrasná tráva nie je dostatočne zavlažená, získa na stonke žlté končeky. Toto je znak pre všetkých nadšencov záhradníctva, aby častejšie polievali túto dekoratívnu rastlinu.

Či už vo vani alebo na záhradnom lôžku, okrasnú trávu je potrebné prihnojiť raz za dva až tri mesiace. Používajte organické záhradné hnojivo, ktoré podporuje rast dekoratívnej rastliny a zintenzívňuje kvitnutie. Na čistenie trávy v kvetináčoch je lepšie použiť tekuté hnojivo pre balkónové rastliny.

 V kvetináči môžete skombinovať trávu na čistenie žiaroviek so Sedum.

Lampová čistejšia tráva v kvetináči v kombinácii so Sedumom vonku skutočne púta pozornosť

  • Prezimovať, množiť, strihať

Dekoratívna tráva je odolná a môžete ju nechať vonku po celý rok. V zime má rád teploty medzi 5 a 10 stupňami C, dostatok svetla a pôdnu vlhkosť. Obľúbenú okrasnú trávu počas chladných mesiacov radšej nepolievajte, pretože príliš veľa vody by mohlo viesť k poškodeniu koreňov a hnilobe. Ak chováte penonovú trávu v kvetináčoch alebo kadiach, môžete ju pred prvým mrazom premiestniť do zimnej záhrady alebo na iné vhodné zimovisko spolu s inými črepníkovými rastlinami. Na jar sa rastliny vrátia von.

Okrasná tráva je odolná rastlina.

Pennisetum Okrasná tráva s vysokou dekoratívnou hodnotou v kvetináči Oko vo vonkajšom priestore

 Ročná pennonová tráva však nesmie prezimovať vonku.

Pennisetum v kvetináčoch jednoročných rastlín radšej prezimuje v zimnej záhrade

V neposlednom rade vám chceme dať ešte dva tipy navyše. Na jednej strane je možné trávu čistejšiu lampou zvýšiť jej rozdelením. Jar je na to ten pravý čas.

Posledný tip starostlivosti platí len pre staršie rastliny. Tie je potrebné zastrihnúť na jar, krátko pred pučaním. Okrasnú trávu nakrájajte asi na šírku ruky nad zemou. Potom niekoľko týždňov počkajte na sviežu zeleň! V auguste prichádzajú aj atraktívne kvetinové hroty!

Postupujte podľa našich rád starostlivosti a o túto vzácnosť sa úspešne postaráte vo svojej vlastnej záhrade.

Svieže zelené kvety a kvety podobné bodliakom sú v záhrade vzácnosťou

 Svieža zeleň a kvety podobné hrotom.

Svieže zelené kvety a kvety podobné bodliakom sú v záhrade vzácnosťou

Takto vyzerajú kvety okrasnej trávy na konci septembra.

Kvety podobné Pennisetum koncom septembra