Niekoľko zaujímavých informácií a faktov o vianočnej hviezde

Vianočná hviezda je najobľúbenejším zimným kvetom a stále sa jej hovorí vianočná hviezda, adventná hviezda alebo vianočná hviezda. Bez ohľadu na to, ako to presne nazývate, vianočná hviezda je nepochybne zvláštnym fenoménom v rastlinnom svete. Tento krásny zimný kvet zapôsobí sýtymi farbami a elegantnými tvarmi. Jeho listy v spodnej časti sú sýto zelené a vyčnievajú nad nimi atraktívne červené listene. Vianočná hviezda poteší oči i dušu, obzvlášť počas adventu. Ale ak sa o svoju vianočnú hviezdu náležite staráte, môžete jej krvavočervené listy dlho uchovávať. V predchádzajúcom článku sme vám už poskytli dôležité tipy na starostlivosť. Dnes by sme chceli v téme pokračovať. Ďalej uvádzame ďalšie aspekty starostlivosti o túto krásnu zimnú rastlinu a podelíme sa o zaujímavosti o Vianočnej hviezde. Pretože sme toho názoru, že by vás to mohlo zaujímať. Držte sa toho a získajte ďalšie informácie o vianočnej hviezde.

Červené listene vianočnej hviezdy vždy priťahujú pozornosť.

Červená hviezda vianočnej hviezdy je veľmi pútavým symbolom Vianoc

  • Prečo má vianočná hviezda jasne červené listy??

Vianočný stromček je juhoamerickou exotikou. V prírodných podmienkach jeho krvavo červené listene pútajú pozornosť a priťahujú hmyz a včely. To uľahčí reprodukciu. Vo voľnej prírode atraktívna rastlina dostáva svetlo asi 12 hodín denne.

Svetelné podmienky sú tiež kritickým bodom pre chované exempláre. Ak je vianočná hviezda vystavená prirodzenému alebo umelému svetlu viac ako 12 hodín, jej krásne listy čoskoro odpadnú. Kvetinárstvo tvrdí, že vianočná hviezda by mala byť ponechaná v tme každý deň, približne 13 hodín. Vzhľadom na neustálu tmu sa v zelených listoch vyvíja proces, v ktorom listene sčervenajú. Z toho by sa malo vyvodiť, že rastlina má rada aj tmu. To je životne dôležité pre vianočnú hviezdu a tiež rozhodujúce pre jej prirodzenú krásu a krvavo červené listene.

Svietiaca červená a nasýtená zelená tvorí klasickú farebnú kombináciu listov vianočnej hviezdy.

Vianočná hviezda červená zasahuje zelené listy pod klasickú farebnú kombináciu

  • Možné sú aj iné farby listena

Všetci poznáme klasickú farebnú kombináciu vianočnej hviezdy – svieže zelené listy v spodnej časti a jasne červené listy vyššie. Keďže sa rastlina pestuje od polovice minulého storočia, existujú aj ďalšie možné farebné variácie. Veľmi obľúbené sú napríklad napríklad aj svetloružové listy. Niektorí kupujúci dokonca uprednostňujú exempláre so žltooranžovými listenami. Vyzerajú veľmi jemne v bielej alebo krémovej farbe, pretože obe farby silne kontrastujú so sviežimi zelenými listami rastliny. Také vianočné hviezdy s listenmi lososovo žltej alebo škoricovej farby nájdete aj v kvetinárstvach. Ako vidíte, existuje niečo, čo vyhovuje každému vkusu a štýlu.

Vianočná hviezda s listenami v jemnej farbe je rovnako krásna ako klasická a stáva sa stále obľúbenejšou.

V posledných rokoch sa našli aj dvojfarebné alebo škvrnité vianočné hviezdy.

V kvetinárstvach nájdete dvojfarebnú vianočnú hviezdu alebo so škvrnitými listami

  • Je vianočná hviezda jedovatá??

To je otázka, ktorá sa týka všetkých majiteľov domácich zvierat. Psy, mačky a vtáky často priťahujú atraktívne listy vianočnej hviezdy. Dokonca chcú okusovať nádhernú rastlinu. Listy vianočnej hviezdy sú bohužiaľ jedovaté a môžu spôsobiť zvracanie, chvenie a svalové kŕče u vašich domácich miláčikov. Vo veľmi vážnych prípadoch môže dokonca dôjsť k hnačke a zlyhaniu obličiek. Takéto reakcie sa môžu vyskytnúť aj u malých detí, ak zjedli listy alebo stonky vianočnej hviezdy. Malé potom musia byť ihneď prevezené na pohotovosť. Dobrou správou však je, že toxická je iba divoká forma vianočnej hviezdy, ktorá rastie v Mexiku. Kultivované izbové rastliny možno opísať ako netoxické. Buďte však varovaní a chráňte svoje batoľatá a domáce zvieratá pred atraktívnou vianočnou hviezdou.

 Táto vianočná hviezda s mliečno-bielymi listenmi uchváti svojou prírodnou krásou.

Mliečna biela vianočná hviezda predstavuje množstvo prírodných krás

Mliečna biela vianočná hviezda predstavuje množstvo prírodných krás

Ale s listami v ružovej farbe to skutočne púta pozornosť!

Vianočné listene v ružovej farbe sú skutočným pútačom pozornosti

 Súper s bledožltými listami!

Vianočná hviezda svetlo žlté listene priťahuje pozornosť všetkých

 Udržujte svoje batoľatá a domáce zvieratá mimo tohto množstva lístia!

Vianočná hviezda, jemné ružové listene, ale listy sú mierne jedovaté

Vianočná hviezda, jemné ružové listene, ale listy sú mierne jedovaté

Toto more farieb môžete obdivovať v kvetinárstvach, ale len krátko a raz za rok, počas adventu!

Vianočná hviezda veľa rastlín v rôznych farbách more farieb v kvetinárstve na Vianoce