Okrasné umenie v interiérovom dizajne – secesný štýl

Okrasné umenie v interiérovom dizajne vstavaný krb zdobí kreslá

Skvelé nápady, ako vyjadriť svoju lásku k secesnému štýlu

Napriek tomu, že secesia alebo secesné hnutie majú krátkodobý charakter, v dnešnom dizajne zanechali svoju stopu. Od konca 19. do začiatku 20. storočia umelci a dizajnéri rozvíjali tento typ v architektúre, móde a umelých tkaninách, do ktorých boli začlenené zakrivené a ženské formy.

  Secesné hnutie malo za cieľ byť úplne originálne a nie napodobňované. Secesia bola na začiatku veľmi populárna, ale jej popularita rýchlo klesala. Kritici považovali štýl za drahý a honosný. Napriek tomu je krása secesie nepopierateľná a stále je veľmi cenená.

1. Vyrezávané drevo – ornamentálne umenie v interiérovom dizajne

Okrasné umenie v interiérovom dizajne vyrezávané drevené kvety

V dobe secesie boli klasické formy zanechané a hľadal sa moderný, jemnejší štýl. Tieto tvary sú tiež integrované do najmodernejších prevedení.

Ako dosiahnuť vzhľad na obrázku: odrážajte tento štýl v rámoch jednoduchého nábytku. Vyhľadajte zaujímavé lišty a ozdobte nimi rovné povrchy existujúceho nábytku.

2. Kovoobrábanie

Okrasné umenie v interiéri, nástenné svietidlo, zábradlie

To všetko je vyslovene vhodné na prispôsobenie secesných motívov. Takto dosiahnete vlnité, asymetrické a organické čiary, ktoré dodajú luxusný štýl.

Ako dosiahnuť tento vzhľad: Ak sa pozriete okolo seba, v dielňach nájdete veľa takýchto rámov. Ak chcete vychádzať lacnejšie, hľadajte diely vyrobené zo starého nábytku, ktoré sú spravidla lacnejšie.

3. vitráže

Okrasné umenie v interiérovom dizajne nástenné zrkadlo sklenené balónové umývadlo

Od tej doby zostalo meno umelca Louisa Comfort Tiffanyho charakteristickým znakom secesného vitráže. Jemné, zakrivené rámy boli pripevnené k oknám, zrkadlám, lamám a dverám.

Ako dosiahnuť vzhľad obrázku: Ak je správny rám správne aplikovaný, môže tiež vyzerať nádherne v súčasnom kontexte. Zrkadlo a dvere v tejto kúpeľni sú len jedným príkladom.

4. Dlaždice – Dlaždice z Červenej skaly

Okrasné umenie v interiérovom dizajne kuchynské obklady na zadnej stene kvety drez

Pokles výroby kachlí bol zaznamenaný v druhej polovici 19. storočia. Nástenné tapety boli uprednostňované kvôli jednoduchosti inštalácie.

V 20. storočí sa tento materiál stal opäť módnym. Teraz si môžete kúpiť dlaždice s jemnými secesnými prvkami za nižšiu cenu.

Ako dosiahnuť vzhľad obrázku:

Tento štýl funguje dobre v moderných aj tradičných domácnostiach. Dlaždicami však nemusíte pokrývať celú stenu. Malé množstvo môže mať pri správnom nastavení nádherný účinok.

5. Textil

Okrasné umenie v interiérovom dizajne.Vstavaný krb zdobí kreslá v obývacej časti

Secesný štýl je honosný, ale nie je umelý, ako by si niekto mohol myslieť. Naopak: jej prvky boli často inšpirované prírodou. To je zreteľne vidieť na tlmených nuansách aj na viniči na tlačených alebo tkaných prevedeniach. Rastlinné prvky boli napríklad pripevnené k kobercom, rámom a čalúneniu.

Rozmarná klasická stolová lampa – bohato zdobená ozdobami

Okrasné umenie v interiéri, stolná lampa z masívu, klasika

Ako dosiahnuť tento vzhľad: Textil môže pomôcť pri dotyku alebo pri úplnej secesnej úprave. Textílie, vankúše alebo čalúnenie inšpirované prírodou hľadajte v tlmených farbách. Hľadáte netradičné riešenia s textilom? Panely v rámčeku môžete zavesiť ako umelecké diela, alebo nimi možno pokryť celú stenu!

   Atraktívny dizajn steny – zdobená tapetaOkrasné umenie v interiéri komoda

Plagáty a výtlačky v secesnom štýle

ornamentálne umenie v odtlačku interiérového dizajnu