Orchidea – pokyny k starostlivosti a užitočné informácie o kráľovnej izbových rastlín

Orchidey sú skutočnými krásami a sú vhodné do každého interiéru. Vnesú do vašich štyroch stien veľa prírodného šarmu a okamžite sa doma zmenia na špeciálny pútač očí. Tieto krásne izbové rastliny zaujmú nádhernými tvarmi kvetov a jemnými farbami. Vďaka svojim očarujúcim vlastnostiam je orchidea často veľmi chválená a charakterizovaná ako „najkrajšia zo všetkých krás“ a „kráľovná izbových rastlín“. Stále sa im hovorí charizmaticky a nadpozemsky! Vyžaruje z neho sofistikovanosť a prirodzená jednoduchosť. Názov celej rodiny rastlín pochádza z gréčtiny. Dnes obľúbené domáce izbové rastliny majú však dlhú históriu a svoju odolnosť dokázali počas 60 miliónov rokov. Prvé orchidey rástli na zemi v Indonézii. O mnoho rokov neskôr boli typickými obyvateľmi dažďového pralesa. Dnes sa tieto mimoriadne rastliny dajú opäť nájsť vo voľnej prírode. V tropických a subtropických oblastiach rastú ako epifyty, to znamená, že sa im darí na iných rastlinách, prevažne tropické orchidey rastú na stromoch, konároch a vetvičkách a vyvíjajú vzdušné korene. Pre nás sú však pestované druhy dôležité. Dnes sú orchidey dobre zastúpené po celom svete. Je známych viac ako 25 000 druhov a neustále sa pridávajú nové plemená.

Ako ozdoba a ozdoba sú orchidey neprekonateľné

Pestovanie orchideí doma Phalaenopsis

V Európe obľúbené druhy orchideí uprednostňujú pestovanie v zemi. U nás patria medzi najobľúbenejšie izbové rastliny medzi Nemcami. Najbežnejším druhom je Phalaenopsis, ktorý ukazuje svoj kvet po celý rok a zdobí váš domov. S náležitou starostlivosťou, samozrejme! Exotické izbové krásky sú považované za prispôsobivé a dokonca aj robustné, ale celkom dobre vedia, čo chcú a vyžadujú si vašu starostlivosť!

O orchideu je ľahké sa starať, ale je náročná

Druh orchidey Phalaenopsis ako izbová rastlina

Správne tipy na starostlivosť o orchidey

Ak chcete svoj interiér obohatiť a osviežiť exotickou krásou, potom si musíte zaobstarať aspoň orchideu. So správnou starostlivosťou môžu očarujúce krásne izbové rastliny kvitnúť niekoľko mesiacov a potešiť vaše oči. Je však potrebné dodržiavať nasledujúce tipy starostlivosti:

– Vyberte si správne miesto! Orchideám sa nádherne darí na svetlých miestach. Nemajú radi priame slnečné svetlo, preto sa treba vyhýbať príliš slnečným miestam. Zvlášť v lete nemusia jemné kvety stáť na ostrom slnku.

V zime môže orchidea zdobiť južný okenný parapet

orchidea ako ozdoba na okenný parapet

– Polievajte opatrne! Pri polievaní exotických krások je potrebné dávať pozor, pretože príliš veľa vody a podmáčanie môžu rastline uškodiť. Pri teplotách nad 15 stupňov C je vhodné kvety zalievať raz týždenne. Pri nízkych izbových teplotách stačí raz za dva týždne.

– Pôda v kvetináči je tu dôležitá! Orchidey v skutočnosti nepotrebujú skutočnú črepníkovú pôdu, darí sa im v kôrovom substráte. V každom kvetinárstve nájdete špeciálny substrát pre orchidey, stačí oň požiadať!

 Milovníci kvetov nepotrebujú skutočnú zeminu, ale substrát pre orchidey, aby sa o tieto krásy mohli starať doma

izbové rastliny usporiadajú orchidey spoločne

– Hnojte raz za mesiac! Exotické druhy prihnojujte striedmo, najlepšie hnojivom na orchidey. Prípadne môžete použiť bežné hnojivo pre kvitnúce rastliny.

– Repotujte každé dva roky! Pri presádzaní musíte byť tiež veľmi opatrní, aby ste nepoškodili vzdušné korene rastliny. Viac sa o tom môžete dozvedieť z priloženého videa:

Z nádherných kvetov orchideí sa môžete tešiť dlho

Orchidea vám ďakuje za dobrú starostlivosť tým, že ukazuje svoje nádherné kvety niekoľkokrát za rok. Rôzne druhy kvitnú v rôznych časoch, väčšina z nich najmenej dvakrát ročne – raz koncom jari a druhýkrát v zime. Medzitým kvety odpočívajú. Kvety pôsobia krehko a prekvapujú veľkou rozmanitosťou tvarov a farieb. Existujú kvety v snehobielej a ďalšie v jemnej ružovej a ďalšie v jasne červených tónoch. Tieto fialové farby sú tiež veľmi obľúbené, aj keď nuansy sú s nimi tiež početné. Kvety majú rôzne vzory, niektoré majú farebné škvrny, iné sú pruhované. Väčšina je v pastelových odtieňoch, ktoré sa pekne prejavujú popri hlavnej farbe a zelených listoch.

Zdá sa, že rozmanitosť tvarov a farieb orchideí je neobmedzená

izbové rastliny orchidey v krásnych oranžových odtieňoch

Exotické izbové rastliny úplne dobyli náš vnútorný priestor, nielenže ozdobia milióny obývačiek po celej krajine, ale prinesú svoj exotický nádych aj do spálne, kúpeľne alebo domácej kancelárie. A nie bez dobrého dôvodu, ako sme už dokázali. Tieto jemné kvety sa v prostredí rýchlo premenia na nesporné pútadlá. Vďaka nim srdce bije rýchlejšie, zapôsobí na svoju dokonalú krásu a nádherné kvety. Môžete si priať niečo krajšie ako dekoráciu miestnosti? Sotva!

Doprajte kráse svojej izby nejaký čas a poďakuje sa vám za to nádhernými kvetmi

orchidea v krásnom odtieni orgovánu

Extra tip: Ak chcete pri zvláštnej príležitosti príjemne prekvapiť svojho blízkeho (manželku, priateľku alebo partnerku), urobte to s krásnou orchideou. Toto je najlepší darček, ktorý si môžete predstaviť!

 Darujte orchideu a vyčarujte úsmev na tvári svojej milovanej osoby!

dekorácie izbových rastlín s orchideami

orchidea ako ozdoba v obývačke a v kancelárii

orchidea v kvetináči je skvelou ozdobou obývačky

orchidea s fialovými kvetmi krásne izbové rastliny

orchidea phalaenopsis orchidea s bielymi kvetmi

izbové rastliny orchidea s mnohými kvetmi v jemných tónoch

izbové rastliny orchidey ako krásne pútače pozornosti

izbové rastliny orchidey na chodbe

izbové rastliny orchidey v červenom

orchidea v neobvyklých farbách

druhy orchideí rozmarné kvety

izbové rastliny neobvyklé orchidey zdobia domov

orchidea s krásnymi fialovými a bielymi kvetmi

izbové rastliny krásna orchidea v čiernom