Pite vodu z vodovodu: Nestojte na kohútiku, pite z neho!

Konečne prišlo leto. Čas jazdiť na bicykli, ležať pri jazere alebo len grilovať s priateľmi v záhrade. Je dôležité nezabúdať na pitný režim, aby naše telo malo dostatok tekutín na všetky zábavné činnosti. A my Nemci sme na tom celkom dobre: ​​každý Nemec vypije 142 litrov balenej vody ročne. Extrapolovane na populáciu ako celok to je 11,5 miliardy litrov balenej vody. Pretože je zvyčajne ťažké si predstaviť taký dav: Olympijský štadión v Berlíne sa ním dá naplniť deväťkrát. S týmto spotrebiteľským správaním sme na druhom mieste v Európe po Taliansku a dokonca štvrtí na celom svete. Pijeme teda dostatok vody, problém spočíva v obale, plastovej fľaši.

Pitie vody z vodovodu je zdravšie ako voda vyrobená z PET

dieťa pije vodu z vodovodu

Len v Nemecku sa denne používa 32 miliárd plastových fliaš a bohužiaľ len oni sa aspoň obávajú toho, čo sa stane s fľašou, keď je prázdna. Nemôžeš to uraziť. Nemecko je majstrom sveta v recyklácii. 93% všetkých PET fliaš je recyklovaných.

Príliš málo sa hovorí o tom, že to bohužiaľ nie je riešenie. Na výrobu nových fliaš sa používa iba 25%. Zvyšok je rozdrvený a spracovaný na nekvalitný plast. Z toho sa potom stanú záhradné stoličky alebo plastové vrecká, ktoré sa už ďalej nerecyklujú. Aby aspoň zakročili proti enormnej spotrebe plastových tašiek, v roku 2016 spojilo svoje sily 240 spoločností, ktoré svoje nákupné tašky spoplatnili. To je dobrý začiatok. Ale v skutočnosti je oveľa jednoduchšie žiť ekologicky vedome, čo je zvyčajne ešte nákladovo efektívnejšie. Odpoveď znie: pite vodu z vodovodu.

Ak chcete, môžete dokonca filtrovať vodu z vodovodu

pite vodu z vodovodu pomocou filtračnej kanvice

V Nemecku máme veľké šťastie, že máme prístup k čistej vode z vodovodu. Vždy a všade. Voda z vodovodu je prísnejšie kontrolovaná ako voda vo fľašiach, a preto má lepšiu kvalitu. Kontrola prebieha v momente, keď z kohútika vyjde voda. V prípade balenej vody kontrola prebieha pred jej naplnením do fľaše. To znamená, že všetky znečisťujúce látky, ktoré sú pridané dodatočne, nie sú zohľadnené pri kontrole kvality. Voda z vodovodu stojí o 250x menej ako balená voda. Takže zatiaľ čo aktívne šetríte peniaze, pomáhate predchádzať tomu, aby do roku 2050 už v oceáne neplávalo viac plastov ako rýb. Pretože sme práve na tejto ceste. Takmer každý deň skončí v oceánoch 22 000 ton plastov, ktoré otrávia nielen naše životné prostredie, ale v konečnom dôsledku aj nás samých.

Povedzte „nie“ plastovým fľašiam!

prázdna plastová fľaša na pláži

Pite iba vodu z vodovodu!

zdravá pitná voda piť vodu z vodovodu

Viac informácií a faktov na tému plastových fliaš nájdete tu Infografika. Nezabudnite si preto vziať so sebou látkovú tašku a do jednej do nej investovať osobné Vratná fľaša. Začína sa to skutočne maličkosťami, ale ak sa všetci spojíme, každý môže urobiť niečo pre zlepšenie našej planéty. Zúčastnite sa aj vy!

Sklenené fľaše – zdravá alternatíva k plastu

sklenená fľaša na pitie vody z vodovodu