Pracovitý Lieschen ukazuje kvetinovú silu celé leto

Pred letnými údermi na záhradnú bránu vysadili hobby záhradníci svoje letné kvety. Svojimi nádhernými a farebnými kvetmi ozdobia nielen postele, ale aj kvetináče a hrnce na balkóne a terase. Ak ste tiež milovníkom rastlín, potom určite hľadáte tie druhy kvetov, ktoré celé leto ukazujú svoju rozkvitnutú nádheru. Pomôžeme vám s tým a predstavíme vám dnes skutočného trvalého rozkvetu pre tienisté miesta. Reč je o Impatiens walleriana alebo nám známom ako pracovitý Lieschen a obzvlášť obľúbený u mnohých milovníkov kvetov a hobby záhradníkov. Ponúkame tiež dôležité tipy na starostlivosť, aby ste mohli kvety zaneprázdneného Lieschenu obdivovať až do jesene.

 Pracovitý Lieschen je klasikou na balkón a do záhrady.

Pracovité biele kvety Lieschen sviežo zelené listy vo vedre v záhrade Classic pre každé vonkajšie prostredie

Odkiaľ pochádza Busy Lieschen a čo znamená názov tohto letného kvetu?

Pracovitá Lizzie (Impatiens wallerina) je druh jarnej byliny a patrí do čeľade balsamico. Okrasná rastlina pôvodne pochádza z tropických oblastí východnej Afriky a do Európy sa dostala okolo roku 1880.

Ich vedecký názov Impatiens nie je náhodný. V latinčine to znamená „netrpezlivý“ a je to kvôli vlastnostiam strukov semien. Keď sú zrelé, jemne sa otvoria. Prezývka walleriana pochádza z prvého pracovitého objaviteľa Lieschena, anglického misionára v strednej Afrike Horace Wallera (1833-1896). Krásny letný kvet sa navyše vo Švajčiarsku láskyplne nazýva Süüfferli. Pracovitý Lieschen vďačí za túto prezývku svojim vysokým požiadavkám na zálievku. Podrobne o tom informujeme nižšie. Chceme tiež dodať, že okrasný kvet kvitne naozaj tvrdo, od mája do októbra. To znamená, že si zaslúži všetky svoje mená!

 Od mája do októbra ukazuje Busy Lieschen závideniahodnú silu kvetov!

Pracovitý Lieschen závideniahodná sila kvetov od mája do októbra v závesných boxoch rôzne jemné farby ružová biela oranžová fialová

Čím sa líši pracovitý Lieschen?

Rušná Lizzie je v skutočnosti trvácny okrasný kvet, ale ročné hybridné odrody sú tu väčšinou bežné. Dosahujú výšku 15 až maximálne 40 cm a darí sa im v kvetináčoch a vaniach, ako aj v boxoch a záhradných záhonoch. Vaši najlepší partneri na balkóne a terase alebo v záhrade sú fuchsie a begónie. Rušný Lieschen má lesklé, tmavozelené eliptické listy, ktoré sú striedavé. Ale pokiaľ ide o kvitnutie, kvet ukazuje skutočné majstrovské dielo, najmä ak je oň správne postarané. Od mája do jesene nás pracovitý Lieschen prekvapuje stále novými a novými kvetmi. V závislosti od odrody existujú jednoduché a dvojité kvety, ktorých farby sa líšia od mliečnej bielej po svetlo ružovú, ružovú a oranžovú až po červenú a purpurovú. Ich tvary sú tiež rôzne, ale väčšina kvetov je plochá, široká 3-4 cm.

 V lete kvitnutie stále viac narastá.

Pracovité Lieschen Kvety v ružovej farbe sa v lete stále častejšie objavujú so správnou starostlivosťou

 Výsadba v záhrade sa vykonáva od začiatku do polovice mája v závislosti od miestnych poveternostných podmienok. Za vhodnú sa považuje vzdialenosť 20 až 25 cm v záhradnom lôžku.

 Tipy odbornej starostlivosti o pracovitý Lieschen, aby kvetina kvitla celé leto.

U usilovného Lieschenu, rovnako ako u väčšiny trvalých kvitnúcich rastlín, je správna starostlivosť zásadná. Aby ste si celé leto mohli užívať neúnavné kvety vašich Impatiens walleriana, musíte mať na pamäti nasledujúce tipy na starostlivosť:

  • Poloha a zem

Pracovitá lízanka je okrasná rastlina, o ktorú sa možno ľahko starať, ale nemá veľmi rada jasné slnko. Priame slnečné lúče spália ich jemné listy a zanechajú na nich škvrny. Preto sa v tieni a čiastočnom tieni cíti pohodlnejšie a naplno ukazuje svoju kvitnúcu silu. Miesto však musí byť chránené pred vetrom a dažďom. Lizzie je citlivá na mráz a chlad, preto ju vonku môžete dať len v polovici mája. Preto pred prvým mrazom na konci jesene musíte kvet premiestniť do jasnej zimnej štvrte, kde môže prezimovať. Pre váš usilovný Lieschen potrebujete voľnú, humóznu, na živiny bohatú a priepustnú zeminu s pomerne kyslou hodnotou pH 5,5 až 6,8..

 Poloha pracovitého Lieschenu by za žiadnych okolností nemala byť príliš tmavá.

Pracovitý Lieschen miesto nesmie byť príliš tmavé, žiadne jasné slnko, skôr v tieni až čiastočnom tieni

  • Polejeme a prihnojíme

Aby ste podporili rozvoj okrasnej rastliny a povzbudili jej kvitnúcu silu, musíte ju zalievať striedmo. Zalievaná pôda musí medzi polievaniami mierne vyschnúť, ale nesmie byť príliš suchá ani vlhká. Zamokrenie je pre ťažko pracujúceho Lieschena rovnako škodlivé ako nedostatočné zavlažovanie. Listy môžete postriekať vodou bez vápna každé 2-3 dni. To je dobré pre okrasné kvety a ďakuje vám za vašu starostlivosť s ešte krajšími kvetmi. Tekuté hnojivo používajte na kvitnúce rastliny, ktoré dodajú vašej usilovnej lízanke nové živiny raz za 2 týždne.

  • Iná starostlivosť

Na stimuláciu kvitnutia je potrebné pravidelne čistiť odumreté kvety. Stále musíte odrezať tipy výhonkov a horné 2-3 listy raz za 14 dní. Ak sa vám stratí pár kvetov, nebojte sa, čoskoro budete mať ďalšie.

Potom, čo vyblednú, musíte tieto krásne svetloružové kvety odstrániť.

Pracovitý Lieschen odstráni krásne bledoružové kvety po vyblednutí

  • Hibernujte a množte sa 

Ako už bolo spomenuté, ročné hybridy pracovitých jašteríc sú u nás obzvlášť obľúbené. Prezimovanie sa v zásade neoplatí. Ak si chcete nechať svoje najkrajšie exempláre cez zimu, preneste ich do bezpečných a jasných zimovísk, kde teplota v miestnosti neklesne pod 10 stupňov Celzia. K množeniu dochádza prostredníctvom semien. Výsev je potrebné umiestniť na parapet v marci a mierne zalievať. Niektoré odrody, napríklad dvojité kvety, je možné množiť aj odrezkami.

  • Choroby a škodcovia

Aj keď je pracovitá Lizzie robustná a odolná, okrasnú rastlinu môže stále napadnúť škodca. Dávajte si teda pozor na roztoče, vošky alebo čierne nosatce, pretože sa radi uvoľňujú na sviežich zelených listoch. Prečítajte si tu, ako oslobodiť krásne kvety od nepozvaných záhradníkov. Ale ak si všimnete sivej plesne a hniloby koreňov, je to znak zamokrenia! Potom musíte polievať častejšie, ale striedmo!

Snehobiele kvety Impetients walleriana kontrastujú s bohatou zeleňou ich listov.

Pracovité snehobiele kvety Lieschen kontrastujú so sviežimi zelenými listami okrasnej rastliny

Extra tip: Lizzie môže byť mierne jedovatá, preto je vhodné držať okrasný kvet mimo dosahu detí a domácich zvierat. Ak ste náchylní na alergie, pri údržbárskych prácach je nevyhnutné používať rukavice!

Majte na pamäti tu uvedené rady starostlivosti o pracovitý Lieschen a užívajte si leto v plnom kvete!

Pracovitý Lieschen – krásna súčasť každého balkóna a záhrady!

Tvrdo pracujúce liščenské biele kvety tmavozelenej farby zanechávajú krásnu súčasť každej balkónovej záhrady

Impatiens walleriana v závesnom koši zvonku skutočne púta pozornosť.

Usilovný Lieschen v závesných košíkoch je vonku skutočným pútačom pozornosti

Pracovitý Lieschen, umiestnený na správnom mieste, priťahuje pozornosť všetkých.

Pracovitý Lieschen umiestnený na správnom mieste upúta všetky oči

Kvety Lizzie svietia aj na tmavých miestach.

Usilovne pracujúce liščianske krásne ružové kvety žiaria na tmavých miestach

Táto kvetinová sila môže tiež zdobiť váš vonkajší priestor po celé leto.

Usilovne pracujúca fialová farba Lieschen Flower Power zdobí vonkajší priestor celé leto

 Malé hrnce s mladými, pracovitými jaštericami v súčasnej dobe nájdete v každom kvetinárstve alebo na kvetinovom trhu.

Pracovitý Lieschen nájde v kvetinárstve na kvetinovom trhu malé kvetináče s jemnými kvetmi