Prehľad exotických stromov: poznáte tieto exotické ovocie?

zoznam exotických stromov zoznam exotického ovocia

Zoznam exotického ovocia, ktoré by ste rozhodne mali vyskúšať!

Keď cestujeme po svete, väčšinou sa obraciame na pamiatky a vzácne úkazy, ktoré sú nám blízke. Chýba nám mnoho „drobností“, ktoré sú nemenej pôsobivé, ale jednoducho nie sú uvedené v cestovných sprievodcoch.

Exotické stromy a ich plody

exotické stromy exotické ovocie zoznam rôznych druhov

Existuje množstvo exotických stromov a ovocia, ktoré sú božsky chutné. Najlepšie si ich však musíte užiť vo svojej domovskej krajine. Pretože dlhým transportom strácajú niektoré zo svojich vlastností. Tiež by ste mali mať znalosti a nakupovať na dobre preverenom mieste. V opačnom prípade to môže viesť k nepríjemným zmätkom a chybám pri nákupe. Tieto môžu byť dokonca škodlivé pre zdravie.

Ak teda máte radi exotické cestovanie, pripravte sa aj v tomto ohľade. Len tak si budete môcť zapamätať „chuť“ týchto krajín. Pre množstvo ľudí je takáto skúsenosť zásadná.

Kde nájdete toto exotické ovocie??

zoznam exotických plodov z exotických stromov

Škoricové jablko (Annona Squamosa)

Exotické stromy, ktoré prinášajú toto ovocie, sa nachádzajú v tropických oblastiach Ameriky, Pakistanu, Indie a Filipín. Plody škoricového jablka (Annona Squamosa) tvarom trochu pripomínajú žalude. Ich priemer je asi 10 cm. Chuť je podobná vaječnému krému s trochou semienok.

Škoricové jablko z tropických oblastí

annona squamosa exotické stromy exotické ovocie

Jablko mammi (Mammea americana)

Mammi jablko je ovocie, ktoré pochádza z Južnej Ameriky. Tieto druhy exotických stromov sa však dnes pestujú aj v západnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Priemer plodu je asi 20 cm. Každé ovocie má pomerne hustú kôru. Väčšina ovocia má vo vnútri štyri orechy. Ovocie je veľmi sladké a aromatické.

Jablko mammi je ovocie z Južnej Ameriky

Mammea americana exotické stromy exotické ovocie

 Priemer jablka mamičky je asi 20 cm

Exotické stromy Mammea americana kupujú exotické ovocie

Cherimoya (Annona Cherimola)

Exotické stromy tohto druhu rastú v Latinskej Amerike. Presnejšie povedané, nájdete ich tam vo vysokohorských oblastiach. Toto exotické ovocie má okrúhly tvar. Povrch môže byť hladký. Konzistenciou je ako hustý krém.

 Exotické stromy tohto druhu rastú v Latinskej Amerike

annona Cherimola zoznam exotických stromov exotické ovocie

Cherimoya pochádza z rodiny krémových jabĺk

annona Cherimola exotické stromy exotické ovocie

Platónia

Pokračujeme v našom zozname exotického ovocia s platoniou (Platonia Insignis). Stromy rastú v tropických krajinách Brazílie a Paraguaja. Ak by ste si kúpili toto exotické ovocie, boli by ste niečo ako veľkosť pomaranča. Šťava, ktorá z nej vychádza, má žltkastú farbu.

Stromy platonie rastú v tropických krajinách Brazílie a Paraguaja

Zoznam exotických stromov platónie zoznam exotického ovocia

Solanum Sessiliflorum alebo Cocona

Solanum sessiliflorum alebo Cocona je pravdepodobne najmenej známy z nášho zoznamu exotických plodov. Rastú na kríkoch v Latinskej Amerike. Rozvíjajú sa veľmi rýchlo. Plody sa začnú objavovať počas prvých deviatich mesiacov. Dozrievajú do dvoch mesiacov. Prikladáme sem aj obrázky tohto exotického ovocia. Majú červenú, oranžovú a žltú farbu. Zvonka vyzerajú ako cherry paradajky. Chuť je niečo uprostred medzi paradajkami a citrónom.

Kakao je pravdepodobne najmenej známe exotické ovocie v našom zozname

Solanum sessiliflorum exotické stromy exotické ovocie

Chlebovníky

Tieto exotické stromy sú rozšírené na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii. Chuť ovocia pripomína banán. Keď sú zrelé, majú jemnú a jemnú chuť. Názov pochádza zo skutočnosti, že chuť, keď je pečená, veľmi pripomína chlieb.

Exotické stromy na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii

Breadfruit strom exotické stromy exotické ovocie

Lansi strom (Lansium domesticum)

Jedná sa o druh ovocia, ktoré nájdete v celej Ázii. Konzistencia kôry pripomína latexový materiál. Dá sa veľmi ľahko odlúpnuť. V srdci tohto exotického ovocia sú štyri segmenty, z ktorých niektoré sú naplnené horkými semenami. Ak to odstránite, ovocie je veľmi sladké.

 Lansi strom nájdete v celej Ázii

lansi strom exotické stromy zoznam exotického ovocia

 Ak odstránite horké semená, ovocie je veľmi sladké

Lansiumdomesticum zoznam exotických stromov

Exotické stromy Dacryodes (strom saphu), ktoré by mohli ukončiť hlad v Afrike

Niekoľko nasledujúcich obrázkov exotického ovocia je väčšine ľudí určite neznámych. Pretože pochádzajú z časti sveta, ktorá zďaleka nie je taká známa a populárna v porovnaní s Latinskou Amerikou a inými kútmi sveta. Nachádzajú sa v tropickej Afrike, severnej časti Nigérie a južnej Angole. Plody sa líšia od tmavo modrej po purpurovú. Hovorí sa im aj africké hrušky. Tvar, ktorý ukazujú, je predĺžený. Jeho vnútorná časť má svetlo zelenú farbu. Kúpiť alebo nájsť toto exotické ovocie je v týchto oblastiach jednoduché. Tiež by ste ich mohli ľahko prepraviť do rôznych kútov kontinentu. 48% zložiek obsahuje aminokyseliny a mastné kyseliny, vitamíny a triglyceridy. Bolo vypočítané, že s dobrou starostlivosťou môže jeden hektár rastlín vyprodukovať až 7/8 ton masla. Jedná sa o jeden z exotických stromov, ktoré predstavujú nádej na prekonanie hladu v Afrike.

Plody stromu sapphu sa líšia od tmavo modrej po purpurovú

Dacryodes exotické stromy zoznam exotického ovocia

Jabuticaba, (Myrciaria caulifloria)

Zo všetkých obrázkov exotického ovocia sa vám budú zdať tieto najzvláštnejšie. Exotické stromy Jabuticaba (Myrciaria caulifloria) rastú v južnej Brazílii. Zvláštne, vtipné je dokonca aj to, ako na ňom ovocie rastie. Najprv sa na konároch objavia veľmi veľké žlto-biele plody. Potom sa zmenia na ovocie s priemerom 3-4 cm. Fialové plody majú okrúhly tvar. Srdcová časť vykazuje želé podobnú konzistenciu. Tam sú 1-4 semená. Ovocie je veľmi sladké. Môžete ich jesť nahrubo. Často sa však používa priamo na víno a likéry.

Exotické stromy Jabuticaba rastú v južnej Brazílii

Myrciaria caulifloria sessiliflorum exotické stromy exotické ovocie

Rambutan (Nephelium Lappaceum)

Ak sme pri exotickom ovocí, pokračujme rambutanom (Nephelium lappaceum). Vyzerá to ako chlpatá jahoda. Priemer 3 až 6 cm a oválny tvar sú charakteristické črty, ktoré poznáte na oboch obrázkoch plodov rambutanu. Srdcová časť je veľmi pevná a má sladkú chuť.

Plody rambutanu vyzerajú ako chlpaté jahody

Nephelium Lappaceum exotické stromy exotické ovocie

Strom Noni (Morinda bracteata)

Domovskými krajinami tohto exotického ovocia sú juhovýchodná Ázia a Austrália. Plody rastú po celý rok. Keď dozrievajú, majú veľmi štipľavú arómu. Ale stojí za to to vydržať a urobiť si z toho šťavu. Toto exotické ovocie je veľmi bohaté na vlákninu, vitamíny, bielkoviny, železo a vápnik. Niet preto divu, že Noni nájdete v hlavných jedlách mnohých národov v Tichom oceáne.

Plody stromu noni sú bohaté na vlákninu, vitamíny, bielkoviny, železo a vápnik

Zoznam exotických stromov stromu Noni

Strom Marula (Sclerocaryabirrea)

Ak si chcete kúpiť exotické ovocie, mali by ste určite zvážiť ovocie zo stromu marula. Je známy aj ako sloní strom. Živia sa nimi migrujúci ľudia Bantu v Afrike. Môžu sa nachádzať všade pozdĺž svojich obvyklých trás. Plody týchto exotických stromov žltnú. Po období zrenia však spadnú na zem a okamžite začnú kvasiť. Z tohto dôvodu môžu byť príslušníci tejto rasy veľmi často videní v mierne podnapitom stave.

      Strom marula je známy aj ako sloní strom

Zoznam exotických stromov Sclerocaryabirrea a exotického ovocia