Prehľad najkrajších suchých umelcov: ktorým záhradným rastlinám sa darí v letných horúčavách?

V posledných rokoch máme v Európe extrémne horúce letá. Kým teplomer ukazuje nové rekordné úrovne, ľudia a zvieratá stonajú pod každou vlnou horúčav. Väčšine kvetov a rastlín sa tiež nedarí. Počas sucha odparujú veľa vlhkosti. Záhradkári hobby majú potom plné ruky práce a musia denne výdatne polievať. Pretože záhradné rastliny potrebujú dostatok vody, aby odolali suchu. Existuje však niekoľko výnimiek a tieto rastliny nazývame tolerantné voči suchu. Môžete ich držať na záhradnom lôžku, v kvetináči alebo v inej kvetinovej nádobe. Pri vysokých letných teplotách naďalej ukazujú svoje kvety a prinášajú do záhrady viac farieb. Práve takýchto suchých výtvarníkov chceme dnes v záhrade predstaviť. Ste zvedaví lepšie spoznať najkrajšie záhradné rastliny odolné voči suchu??

Najkrajší suchí umelci ušetria hobby záhradníkom v lete veľa námahy …

Suchý umelec v záhrade Exotické oranžové kvety odolné voči suchu indických mliečnych rastlín

 … ale urobte každú vonkajšiu oblasť atraktívnejšou a príjemnejšou!

Suchí umelci v záhrade s nebesky modrými kvetmi robia vonkajší priestor veľmi atraktívnym

Čo by ste mali vedieť o suchých umelcoch v záhrade?

Ako sme už napísali, existujú účinné záhradné rastliny, ktoré sa v horúčave zaobídu s malým množstvom vody. Tie je možné rozdeliť do dvoch veľkých skupín – po prvé, suchí umelci, ktorí kvitnú celé leto. Do druhej skupiny patria záhradné rastliny, ktoré vynikajú sviežimi zelenými listami. Krásne trvalky, ako napríklad nádherná sviečka a sedum purpurová, svieže trávy, obľúbené záhradné bylinky ako levanduľa a tymian a niektoré kríky, patria k suchým umelcom v záhrade. Na suchých miestach sa budete cítiť príjemne. To znamená, že týmto záhradným rastlinám sa dobre darí v piesočnatých pôdach, pretože umožňujú vode ľahko presakovať. Suchí umelci v záhrade nemôžu v zásade tolerovať podmáčanie. Nevyhovujú im hlinité a vlhké pôdy. Záhradné rastliny odolné voči suchu majú radi slnečné až plné slnečné miesta.

Päťčíselné penty sa vonku cítia nádherne!

Suchý umelec v záhrade päťčíselný ker Pentas krásne kvety v jemnej ružovej

Extra tip: Ak chcete pestovať rastliny odolné voči suchu v kvetináčoch, kvetináčoch alebo nádobách, nádoby musia mať dobrú drenáž. Na úplné dno nádoby najskôr dajte hrubú zmes zmiešanú s pieskom. Až potom príde zemina na zalievanie. Korene vašich suchých výtvarníkov v tomto nikdy nezhnijú a dobre si poradia aj s krátkodobým nedostatkom vody.

Konvertibilná ruža Lantana nás celé leto očaruje nádhernými kvetmi.

Suchý umelec v záhrade Lantana kabriolet zvýšil krásne biele kvety

Suchí umelci v záhrade, ktorí celé mesiace ukazujú nádherné kvety

Krásne suché umelkyne to tiež dokážu Psie dni  dobré prežiť. Teplo im veľmi neprekáža a celé leto nás tešia svojimi nádhernými kvetmi. Tu sú naše obľúbené medzi záhradnými kvetmi odolnými voči suchu:

 1) Angel’s Trumpet

Anjelská trúbka je skutočný kvetinový zázrak. Atraktívny záhradný kvet pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, ale teraz sa mu darí ako kontajnerová rastlina po celom svete. Jeho visiace kvety skutočne pripomínajú trúbku, odkiaľ pochádza meno exotiky. Anjelská trúbka môže dorásť až do enormnej výšky 4 m a v plnom kvete majú ovisnuté kalichy dlhé asi 30 cm. V závislosti od odrody môžu byť zafarbené na bielo, ružovo, oranžovo a žlto. Nádherné kvety navyše po západe slnka vydávajú príjemnú, sladkú vôňu. Dávajte si však pozor na anjelskú trúbku! Ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, zaistite, aby boli tieto krásne záhradné rastliny mimo ich dosahu. Všetky časti anjelskej trúbky sú jedovaté!

 Krása v záhrade, ale taká, ktorá je jedovatá!

Suchý umelec v záhrade anjel zatrúbi na exotickú krásku, ale je jedovatý

2) Dipladénia

Známym trvalým kvetom medzi suchými umelcami v záhrade je aj Dipladenia (Mandevilla). Môže dosiahnuť rast 3 m a krája krásnu postavu v posteli alebo vo vani, v záhrade alebo na balkóne. Aj trochu viac. Jeho veľké kvety v tvare trúbky v červenej, bielej alebo ružovej farbe okamžite premieňajú rastlinu odolnú voči suchu na vonkajší pohľad. Dipladenia je rýchlo rastúci horolezec, ktorý potrebuje plné slnko. Ak sa vyhnete akémukoľvek podmáčaniu, môžete si tohto sušiaceho umelca v záhrade užívať dlhé roky. Nezabudnite však, že krása môže niekedy klamať! Táto rastlina je tiež jedovatá!   

 Ak sa vaša Mandevilla dostane príliš vysoko, potrebuje preliezku.

Suchý umelec v záhrade Mandevilla Dipladenia krásne kvety potrebuje preliezku

 Mučenka (Passiflora)

Rod mučenky obsahuje asi 530 druhov, vrátane mnohých plemien a hybridných odrôd. Ale každá z nich je krásna vďaka svojim jedinečným kvetom. Tie nájdete takmer v každom odtieni dúhy. Mučenka je bylinný horolezec tolerantný voči suchu a nenáročný na starostlivosť. Na to, aby mohol rozvíjať svoju krásu, musíte zaistiť stabilnú mriežku alebo mrežu na lezenie. Tento krásny suchý umelec v záhrade nie je obľúbený len u hobby záhradníkov, je obľúbeným motýľom v záhrade!

 Mučenka nám ponúka jedinečnú krásu svojich kvetov.

Suchý umelec v záhrade Mučenka kvitne jedinečnou krásou

 Nebesky modré kvety Plumbago tiež priťahujú motýle.

Pre suchých umelcov v záhrade sú nebesky modré kvety plumbago pre motýle veľmi atraktívne

 Plumbago

Plumbago je vždyzelený ker, ktorý pôvodne pochádza z Južnej Afriky. Olovený koreň je u nás obľúbenou klasickou nádobou, ktorá svojimi nebesky modrými kvetmi premení záhradu, balkón alebo terasu na more kvetov. Rastlina kvitne od jari do jesene a vonku krásne upúta pozornosť. Olovnatý koreň navyše, podobne ako ostatní kvitnúci suchí umelci v záhrade, veľmi dobre znáša teplo a je odolný voči chladu. To znamená, že môže vonku prezimovať.

Canna, u nás známa ako kvetinová trubica, má veľké listy a svetlé kvety a je perfektná, ak chcete v záhrade tropický vzhľad..

Suchý umelec v záhrade Canna alebo kvetinová trubica veľké zelené listy jasne žltooranžové kvety tropický vzhľad

„Čierna a modrá“ šalvia (šalvia) je perfektná záhradná rastlina odolná voči teplu.

Suchý umelec v záhrade Čierna a modrá šalvia šalvia Zaujímavé listy štíhle purpurové súkvetia

Atraktívni suchí umelci v záhrade, ktorí vynikajú svojim bujným listom

K najkrajším suchým umelcom v záhrade patria aj tie zelené rastliny, ktoré na jednej strane dobre znášajú teplo a na druhej strane na nás zapôsobia svojou bujnou zeleňou. Radi by sme vám predstavili troch zástupcov tejto skupiny záhradných rastlín odolných voči suchu.

agáve

Rastlinný rod z čeľade agáve obsahuje rôzne druhy, ktoré kvitnú iba raz. Hovorí sa im aj rastliny storočia. Aj keď veľmi zriedka vykazujú súkvetia (môžete počkať niekoľko desaťročí!), Agávy sú úchvatné rastliny, ktoré inšpirujú svojimi ozdobnými listovými rozetami. Jeho mäsité listy v tvare meča si zachovávajú dostatok vlahy, aby rastliny vydržali akékoľvek obdobie sucha. Títo suchí umelci prinášajú do vonkajšej oblasti exotický nádych. Zvlášť atraktívne sú odrody s pruhovanými listami. Väčšina agáv má extrémne tvrdé končeky listov, preto je vhodné, aby sa deti alebo domáce zvieratá radšej držali ďalej od rastliny.

 Botanický názov týchto suchých umelcov v záhrade pochádza z gréčtiny a znamená vznešený, veľkolepý alebo vznešený!

Sušiaci umelec v záhrade Agáve v kvetináči zaujímavé listové rozety extrémne tvrdé končeky listov

bambus

Bambus je obzvlášť obľúbený ako kontajnerová rastlina na balkóne alebo v záhrade. Rastie veľmi rýchlo a jeho štíhle stonky rastú vysoko. Ak sa chcete o tohto suchého umelca starať, zaobstarajte mu najskôr veľké vedro. Bambus je veľmi nápadný svojimi svetlo zelenými listami a slúži ako skvelá obrazovka na ochranu súkromia v záhrade.

 Aj vo veľkom meste ponúka bambus vo vedre dokonalú obrazovku ochrany súkromia na strešnej terase.

Sušiaci umelec v záhrade Bambus vo vedre ako obrazovka na ochranu súkromia na strešnej terase vo veľkom meste

Banánová palma

Našim obľúbeným medzi suchými umelcami vo vonkajšej oblasti je určite banánová palma. Rastlina prináša dotyk exotiky do každej záhrady a vďaka veľkým vždyzeleným listom má vždy vynikajúcu prítomnosť. Tento sušiaci umelec má rád vysoké teploty cez deň, napríklad 25 až 30 stupňov C. V noci nesmie teplomer klesnúť pod 20 stupňov. Exotické druhy z trópov navyše potrebujú veľa slnečného svetla a vysokú vlhkosť. Tu sa musíte vyhnúť riziku zamokrenia. Pokiaľ ide o zavlažovanie, banánové palmy sú veľmi náročné. Rastliny potrebujú veľa vody. Ak však príliš zalievate, môže dôjsť k hnilobe koreňov. Ak je banánová dlaň suchá, nemôže bez vody prežiť príliš dlho. Buďte preto pri polievaní týchto exotických záhradných rastlín opatrní, aby vám banánová palma nezomrela!

 Banánovú dlaň radšej zalejte opatrne!

Suchí umelci v záhrade banánovú palmu len s opatrnosťou nalejte exotickým nádychom

Buddleia je tiež známym suchým umelcom v záhrade.

Suchý umelec v záhrade Buddleia bielymi kvetmi púta pozornosť na horúcom slnku

Nočnú ružu (Solanum) je možné pestovať aj ako pôdny kryt.

Suchý umelec v záhrade nočný stolík Solanum dobrý ako zemný kryt