Princezná Haya – súdna bitka o jej deti sa začala

Jordánska princezná Haya je stredobodom záujmu médií už niekoľko týždňov. 45-ročná Haya bint al Hussein sa na titulky novín dostáva svojim úspešným útekom z núteného manželstva s dubajským emirom šejkom Mohammedom bin Raschidom Al Maktoumom (70). Špekulovalo sa aj o údajnom romániku s jej osobným strážcom. Je dokonca podozrenie, že sa jej práve vďaka jeho pomoci podarilo uniknúť pred šejkom. Princezná Haya vzala svoje dve deti na útek a 35 miliónov eur na vybudovanie nového života v Európe. Hoci celé týždne nebolo jasné, kde presne je, prvýkrát sa verejne objavila koncom júla. Prvé pojednávania na londýnskom Najvyššom súde sa konali 30. a 31. júla. Ide o opatrovníctvo dvoch detí princeznej Haya a dubajského emíra. Ale tiež takmer päť miliardový majetok.

Súdny spor o opatrovníctvo ich detí sa začal v Londýne koncom júla.

Dubajská princezná Haya Sheikh Mohammed bojuje na súde o opatrovníctvo svojich detí

  • Kto je princezná Haya??

Princezná Haya je dcérou bývalého jordánskeho kráľa Husajna a nevlastnou sestrou súčasného vládcu Abdalláha II. Vyrastala však vo Veľkej Británii, kde navštevovala súkromné ​​školy a študovala filozofiu, politiku a ekonomiku na renomovanej Oxfordskej univerzite. Inteligentná žena je vydatá za šejka Mohammeda od roku 2004 a je jeho šiestou manželkou.

Vládca Dubaja je stále viceprezidentom, predsedom vlády a ministrom obrany Spojených arabských emirátov. Pár, ktorý je stále ženatý, má spolu dve deti, 11-ročnú dcéru Al Jalilu a 7-ročného syna Zayeda. Po úteku z Dubaja údajne princezná Haya a deti žijú vo vile v Londýne za 95 miliónov dolárov, neďaleko paláca Kensigton. Podľa britských novín je údajne priateľkou kráľovskej rodiny. V Londýne vraj princeznú Haya stráži súkromná bezpečnostná služba. Vo Veľkej Británii podľa rôznych novín údajne požiadala o politický azyl.

 30. júla sa princezná Haya verejne objavila na Najvyššom súde v Londýne prvýkrát od úteku z núteného manželstva.

Princezná Haya pred Najvyšším súdom v Londýne 30.-31. Júl 2019

  • Princeznú Haya čaká najdôležitejší boj jej života

Prekvapivo 25. júla princezná Haya a dubajský šejk zverejnili spoločné vyhlásenie. Hovorí sa v ňom, že súd ide o „blaho dvoch detí z ich manželstva, a nie o rozvod alebo financie“. Ale podľa odborníkov sú konania tejto veľkosti skutočne trpké, takže očakávate skutočnú „súdnu bitku“. Anonymný zdroj údajne uviedol, že šejk teraz podal žiadosť o rozvod. To malo byť pripravené na začiatku júla.

Princezná Haya a špičková právnička Fiona Shackleton na Najvyššom súde v Londýne.

Princezná Haya, jej špičková právnička Fiona Shackleton, na najvyššom súde v Londýne

Teraz princezná Haya začína najťažší boj svojho života. Najvyšší súd v Londýne musí objasniť, kto bude mať deti v starostlivosti. Ak dôjde k rozvodu, spor bude o majetok takmer 5 miliárd eur. Princezná už angažovala hviezdnu právničku Fionu Shackleton (63), ktorá zastupovala známu popovú speváčku Madonnu pri rozvode s Guyom Ritchiem. Princezná Haya medzitým požiadala londýnsky najvyšší súd o opatrovníctvo svojich detí. Povedala, že utiekla z Dubaja zo strachu o svoju bezpečnosť a bezpečnosť detí. Požiadala tiež o dva príkazy: jeden na ochranu pred núteným manželstvom a druhý na ochranu pred domácim násilím. Podľa britských médií šejk Mohammed, ktorý nebol prítomný na pojednávaniach v Londýne, údajne požiadal o vrátenie detí do Dubaja. Súdna bitka sa teda začína a bude určite dlhá a náročná.

Princezná Haya je súčasnou rebelkou za práva žien.

Princezná Haya Sheikh Mohammed z Dubaja, jej dcéra Al Jalita, 11 rokov

  • V rodine dubajského šejka došlo k ďalším pokusom o útek

O osobnom živote šejka Mohammeda nie je k dispozícii veľa informácií. Je však známe, že má šesť manželiek a 23 detí. Dve dospelé dcéry Mohameda, princezná Shamsa a princezná Latifa, sa už pokúšali utiecť pred svojim otcom. V oboch prípadoch však šejk tvrdo zakročil a obe dcéry boli údajne prinesené „brutálnou silou“. Prvý pokus o útek bol v roku 2000, keď princezná Shamsa utiekla z majetku svojho otca v juhovýchodnom Anglicku. O niekoľko týždňov sa ukázala v Cambridge, ale bola unesená a prevezená späť do Dubaja. Tam vraj strávila vo väzení osem rokov. Podľa iných zdrojov ju od tohto incidentu nikdy nevideli.

Princezná Haya sa bojí o bezpečnosť svoju aj svojich detí. A to z veľmi pochopiteľných dôvodov.

Dubajská princezná Haya Sheikh Mohammed sa bojí o bezpečnosť svoju aj svojich detí

Vo februári 2018 urobila Mohamedova dcéra Latifa tiež veľkolepý pokus o útek. Mladá žena sa pokúsila uniknúť zo „zlatej klietky“ svojho otca vodným skúterom a jachtou. Nakoniec to však zastavila špeciálna jednotka pri indickom pobreží a násilne ju priviezli späť do Dubaja. Predtým, ako sa pokúsila utiecť, Sheikha porozprávala Latifovi v 39-minútovom videu o „veľkom egu“ a strašných skutkoch svojho otca a nazvala ho „osobným zlom“. “Je to diabol, nie je na ňom nič dobré.” Zabíja ľudí, aby chránil jeho povesť, “hovorí Latifa vo videu. Princezná Haya sa pokúsila sprostredkovať tento rodinný spor. Teraz však je ona sama na úteku pred vládcom Dubaja. Doteraz sa jej to darilo. Verejnosť je očividne po ich boku a čaká na úplné vypočutie na londýnskom najvyššom súde. To sa uskutoční 11. novembra tohto roku.

 Inteligentná žena unikla nútenému manželstvu s dubajským šejkom.

Dubajská princezná Haya Sheikh Mohammed úspešne unikla nútenému manželstvu

 Bude sa princezná Haya čoskoro opäť smiať? To sa ešte uvidí.

Smiech princeznej Haya na tvári mladej inteligentnej ženy, úspešný útek z núteného manželstva

Plné pojednávanie na Najvyššom súde v Londýne sa uskutoční v novembri.

Dubajská princezná Haya Sheikh Mohammed bojuje na súde o opatrovníctvo svojich detí