Ruže – jedinečné krásky s očarujúcou vôňou očarujú zmysly

“Sladká vôňa ruží stačí, nemusíte ich lámať.”.

A tých, ktorí sú s vôňou spokojní, nepichne ich tŕň. “

Friedrich von Bodenstedt

Ruže sú jediné záhradné kvety, ktoré po stáročia hýbali mysľou a dušou miliónov ľudí na celom svete. Tento jemný kvet je právom nesporným favoritom medzi okrasnými rastlinami v záhrade a v starovekom Grécku bol nazývaný „Kráľovná kvetov“. Ruža fascinuje svojou jedinečnou krásou a očarí zmysly svojou jemnou vôňou. Ako záhradná dekorácia alebo dekorácia miestnosti, krásne kvety vždy vo vnútri alebo zvonku skutočne upútajú pozornosť. Rastú divoko a kultivovane, ako kríky alebo popínavé rastliny a očarujú ľudí od nepamäti. Ruža sa v priebehu storočí etablovala ako skutočný symbol lásky, nevinnosti a vitality a často ju rozdávajú svojim blízkym pri rôznych príležitostiach.

ružové červené ruže ako darček

   Zaujímavé fakty o ružiach 

Pretože ruža povie viac ako tisíc slov … Jeho jedinečnú krásu ocenili básnici a zvečnili ju umelci. Pretože táto záhradná kvetina symbolizuje romantické pocity, je to sviežosť v záhrade a nesporný dôkaz dokonalosti prírody.!

Štatistiky uvádzajú, že dnes je známych viac ako 30 000 odrôd ruží. Všetky zaujmú jemne tvarovanými lupeňmi, ktoré sú sfarbené od bielej a jemnej ružovej až po oranžovú a vínovo červenú až purpurovú. Ich jemná vôňa má ovocnú nôtu a vždy pôsobí trochu znecitlivujúco. Alebo sa aspoň nechajte pohupovať na duši … Kráľovná kvetov dobre odoláva chladu a horúčavám, darí sa jej rovnako dobre ako lemovanie, obliečky či črepníková rastlina v záhrade alebo od mája zdobí terasy a balkóny, parky a nádvoria. Ale ako a kde k nám tá kráska prišla?

Kráľovná kvetov by nemala chýbať v žiadnej záhrade

ruže v záhrade nápady krásne dekorácie do exteriéru

História ruží

Musíme sa pozrieť skutočne hlboko do histórie a hľadať predkov dnešných záhradných krás v dávnych dobách. Ruža zabalená v mýtoch a legendách si razila cestu tisícročiami. Nálezy fosílií naznačujú, že ruže boli na Zemi ešte pred 25-30 miliónmi rokov. Prvé historické dôkazy o existencii tohto kvetu nájdeme v Knossospalaste na Kréte, kde nálezy pochádzajú z roku 1600 pred naším letopočtom. byť datovaný V starovekých Aténach bola ruža zasvätená gréckej bohyni Afrodite. Obaja vtedajší veľkí klasici gréckej literatúry, Homér a Herodotos, hovorili o ružiach a ich prirodzenej kráse. Starovekí Gréci objavili kúzlo a vôňu ruží a grécka básnička Sapfó jej ju dala v roku 600 pred n. L. meno „kráľovná kvetov“.

Ako budú kvitnúť ruže, bude kvitnúť aj vaše šťastie

ruže v rôznych farbách v kytici

Ako ruža prechádzala storočiami …..

Grécky básnik Anakreon (500 pred Kr.) Spieval tento očarujúci kvet vo svojich ódach na ružu. Ich kultivácia pokračovala v starovekom Ríme. Tam bola ruža zasvätená bohyni Venuši a používala sa na výrobu parfumov. V tej dobe to bol jeden z luxusných tovarov. Egyptská kráľovná Kleopatra objavila zvodnú silu ruží a použila ich na to, aby počas svojej prvej lásky strávenej noci nalákala a uviazala k sebe svojho milenca Marca Antonia. Ruža nebola v dávnych dobách len obľúbeným kvetom; v stredoveku bola rozšírená aj v Nemecku a bola cenená aj ako liečivá rastlina. Potom, čo Charlemagne v roku 794 napísal stavovské nariadenie o pestovaní ovocia, zeleniny, okrasných a liečivých rastlín, ruža sa pestovala na mnohých miestach po celej krajine, vrátane súkromných záhrad..

Máte tiež talent na ruže??

Pestujte v záhrade fialové ruže

Ruža ako liečivá rastlina

Tak človek začal objavovať jeho liečivú silu a pokračovať v pestovaní tejto nádhernej kvetiny. Križiaci údajne priviedli Rosu damascenu do Európy z Orientu okolo roku 1570. O desať rokov neskôr bola žltá ruža (Rosa lutea) predstavená z Malej Ázie do rôznych západných krajín. V tejto dobe v Holandsku prekvital obchod s kvetmi. Až o dve storočia neskôr sa čínska ruža a čajová ruža dostali do Európy. Odvtedy sú tu u nás ako doma mnohé druhy ruží.

Divokou ružou sa to vlastne všetko začalo. V priebehu svojej histórie distribúcie z Číny cez Blízky východ do Európy bol kvet šľachtený a kultivovaný stále viac a viac, prostredníctvom kríženia vznikali nové druhy kvetov, takže ich rozmanitosť je dnes takmer nezvládnuteľná. Oficiálne je však dnes známych okolo 30 000 odrôd ruží. V priebehu času, odkedy boli v Číne vyrobené prvé ruže, sa vyvinul aj symbolický význam, ktorý tieto krásne kvety vždy sprevádza. Od jednoduchého jedla po lieky, ruža sa transformovala a etablovala sa ako najznámejší symbol lásky.

ruže žltá ruža v záhrade

Symbolika ruží

Kráľovná kvetov je dnes považovaná za synonymum krásy a milosti. Tiež ich spájame s oddanosťou, šťastím, nevinnosťou a vášňou. Preto je kytica ruží vždy milým prekvapením pre našich blízkych, pretože ruže hovoria samy za seba a dokážu povedať viac ako tisíc slov …. Aby ste neurobili chybu s voňavou kyticou ruží, chceme vám odhaliť ešte viac tajomstiev symboliky týchto krások.

Náš tip: Buďte opatrní pri výbere kytice ruží! Pretože tu rozhodujúcu úlohu pre ich symboliku hrá farba ruží, nie druh ruže!

A keď uvidíte ruže, spomeňte si na mňa …

ruža v bielom, čo to symbolizuje

Okvetné lístky bielej ruže sú jemné prírodné výtvory, symbolizujú nevinnosť a nový začiatok. Človek si to stále spája s vernosťou, čistotou a odriekaním. Biele ruže sú často úspešným vyjadrením najväčšieho obdivu a neukojiteľnej túžby. V mnohých národoch symbolizujú aj rozlúčku so životom, a preto sú v prípade smrti uložení do hrobu.

Žlté ruže majú skôr negatívnu symboliku. Je spojená s pocitom závisti, nevery a žiarlivosti. Žlté ruže môžu tiež vyjadrovať problémy vo vzťahu alebo partnerstve. Buďte varovaní a opatrní pri nákupe žltých ruží!

Oranžové ruže symbolizujú šťastie, nádej a šťastie. Oranžovo zbarvené záhradné krásky tiež znamenajú skutočný obdiv a dobré partnerstvo!

ruže ako ozdoba na svadbu

Ružové ruže symbolizujú mladosť, krásu, predstavujú úctu a vďačnosť.

červené ruže symbolizujú skutočnú lásku, romantiku a vášeň. Tu nemôže dôjsť k nedorozumeniu, pretože farebnej symbolike a jazyku červených ruží každý jasne rozumie.

Pri kúpe nádhernej kytice ruží vždy venujte pozornosť týmto informáciám o symbolike ruží a nemôžete nič pokaziť. Vaše gesto bude 100% správne interpretované!

 Rozmanitosť farieb ruží je takmer nezvládnuteľná

ruža v rôznych farbách

Ak sme vo vašej zvedavosti vzbudili našu krátku správu o pôvode a symbolike ruží, viac sa o jednotlivých odrodách ruží a starostlivosti o ne môžete dozvedieť v našom ďalšom článku.

 Pošlem ti tri ruže …..

ruže tri ruže ako kytica

ruža v červenom symbolizuje vášeň a lásku

ruže v záhrade ako kríky

ruže ako ozdoba fasády domu

ruže záhradný plot ozdobené ružami

ruže popínavé ruže v záhrade

ruže v záhrade záhradné rastliny vo náladových farbách