Sezónny kalendár – kedy by sa mala zberať záhradná zelenina?

Hobby záhradníci berú na vedomie! Pestovanie vlastnej zeleniny v záhrade je skvelá zábava, ale zber v správnom čase je rovnako dôležitý pre zachovanie ich zdravých surovín, chuti a arómy. V tomto článku vám chceme pomôcť s tipmi, ako to urobiť. Pretože pevne veríme, že každý hobby záhradník musí byť veľmi dobre oboznámený so sezónnym kalendárom a musí si vybrať najlepší čas zberu pre svoju záhradnú zeleninu. Ak si nie ste istí, kedy je ten správny čas na vašu záhradnú zeleninu, môžeme vám pomôcť šikovnými tipmi na základe sezónneho kalendára. Ak tomu budete venovať pozornosť, čoskoro si budete môcť vychutnať čerstvé a aromatické výrobky z vlastnej záhrady. Náš zoznam obsahuje zeleninu ako paradajky, kukuricu, cesnak, uhorku, zemiaky, feferónky a cibuľu. Tento článok neobsahuje žiadne druhy ovocia, čoskoro k dispozícii. Zostaňte naladení, pretože začína obdobie žatvy!

 Zoznámte sa s najlepšími podmienkami zberu svojej záhradnej zeleniny a udržania jej čerstvosti podľa sezónneho kalendára?

Pestovanie zeleniny zber mrkvy reďkovky šalotky na lôžku podľa sezónneho kalendára

  • Kedy by ste mali zbierať paradajky v závislosti od sezónneho kalendára?

Prečo záhradné paradajky chutia tak dobre? Ich vynikajúca chuť a svieža vôňa pochádza z úplného zrenia na slnku. Zrelé, šťavnaté paradajky vyberajte zakaždým, prídu priamo z rastliny na váš tanier.

 Zrelé, práve nazbierané paradajky pochádzajú priamo zo záhrady do kuchyne.

Podľa sezónneho kalendára sa zrelé paradajky zbierajú zo záhrady priamo do kuchyne

Čas zberu: Čas zberu sa líši, ale väčšina odrôd je pripravená na zber od polovice júla do septembra. Ako však spoznáte, že paradajky sú zrelé? Tu je niekoľko funkcií, ktoré je potrebné mať na pamäti: 1) ich farba je nasýtená, paradajky sú červené, oranžové alebo žlté a 2) ľahko ich stiahnete zo stonky.

Tipy na skladovanie: Zberané paradajky uchovávajte pri izbovej teplote, akékoľvek chladenie zníži ich chuť a textúru. Ak sa blíži mráz, zozbierajte všetky paradajky, aj keď sú úplne zelené. Uchovávajte ich na chladnom mieste okolo domu, väčšina z nich nakoniec dospeje.

 Krása priamo z prírody! Takto vyzerá zrelá kukurica na palici!

Sezónny kalendár Zelenina zbiera zrelú kukuricu na klasu Krása priamo z prírody

  • Kedy by mala byť kukurica zozbieraná podľa sezónneho kalendára??

Vášniví hobby záhradníci určite pestujú kukuricu aj v záhrade, pretože vedia oceniť jej vlastnosti. Kukuricu je možné grilovať alebo variť a podávať s vyprážaným alebo zeleninovým šalátom. Grilovaná kukurica na klasu je pochúťkou pre každý grilovací večer a rodinné posedenie. Tieto pripravíte naozaj rýchlo a chutia vynikajúco.

 Chutí vám grilovaná kukurica so zodpovedajúcim dipom??

Grilovaná kukurica na klasu s dipovým zberom dobrého jedla podľa sezónneho kalendára

Čas zberu: jarný výsev kukurice prináša úrodu od polovice júla do septembra. Odstránením zelených listov zistíte, že kukurica je zrelá. Keď sú jadrá dobre tvarované a majú žltú farbu, je najvyšší čas zozbierať kukuricu.

Tipy na skladovanie: Niektoré odrody kukurice si zachovávajú sladkosť dlhšie ako ostatné, často staršie odrody, ktoré mäknú už od zberu. Zozbieranú kukuricu uložte na klas do chladničky až na týždeň. Môžete ich nechať blanšírované až jeden rok.

Cesnak chutí mnohým ľuďom skvele a je zdravý!

Knollauch chutí dobre je zdravá úroda podľa sezónneho kalendára

  • Zber cesnaku podľa sezónneho kalendára

Ak vám neprekáža silná cesnaková vôňa a poznáte zdravé vlastnosti tejto zeleniny, určite máte aspoň jeden záhradný záhon v cesnaku vonku na dvore. S vlastným zrelým a šťavnatým cesnakom zo svojej záhrady si môžete jedlo ochutiť, ako chcete, a vychutnať si ho s chuťou! Cesnak sa hodí k akémukoľvek výdatnému jedlu a je vždy tou najlepšou odpoveďou na otázku „Niečo tu chýba, nie?“ Lahodne horúci strúčik cesnaku trvá od pestovania do zberu zhruba deväť mesiacov. Ale čakacia doba rozhodne stojí za to!

Máte aj vy záhradnú posteľ s cesnakom? Tu sa každá námaha vyplatí.

Reďkovky z cesnaku udržiavajte na záhradnom lôžku a zberajte podľa sezónneho kalendára

Čas zberu: Sezónny kalendár hovorí: Na rozdiel od cibuliek cesnaku pestovaných na jar je cesnak vysadený na jeseň oveľa chutnejší. Zber je možný v nasledujúcom lete, od konca júla alebo neskôr. Uvedomujete si, že váš cesnak je zrelý po žiarovkách – musia byť plné a pevné. Akonáhle vrcholy rastlín začnú hnednúť, vyhrabte hľuzu, aby ste skontrolovali stav zrelosti. Keď sú hľuzy hrubé, nie scvrknuté, potom sú pripravené na zber.

Tipy na skladovanie: Zrelé, práve zozbierané hľuzy (s listami) môžete skladovať na teplom a tienistom mieste dva až štyri týždne. Potom odrežte tipy. Cesnak môžete skladovať na chladnom mieste až šesť mesiacov.

 Čerstvé uhorky potrebujete v každej kuchyni, kde sa zdravo stravujete.

Čerstvé uhorky sú nevyhnutnosťou v každej kuchyni, čerstvo nazbierané podľa sezónneho kalendára

  • Kedy zbierať zelené uhorky podľa sezónneho kalendára?

Uhorky jednoducho nesmú chýbať v každej zeleninovej záhrade. Môžete ho použiť na prípravu čerstvého šalátu alebo kyslej uhorky. Áno, zelenú zeleninu je možné zavrieť do konzervy na výrobu domácich šťavnatých uhoriek. Alebo vo svoj jedálniček v deň s nízkym obsahom sacharidov používate čerstvé, chrumkavé uhorky? Chrumkavé uhorky si môžete vybrať v akejkoľvek fáze. Dávajte si však pozor, aby vám príliš nevyrástli a neboli prezreté.

 Podľa sezónneho kalendára sú na zber uhoriek v záhrade najvhodnejšie obdobie júl a august.

Zber uhoriek v záhrade v júli a auguste podľa sezónneho kalendára

Čas zberu: uhorky v letnom horúčave silno rastú. Pri pravidelnom zbere v júli a auguste bude vinič na začiatku jesene prinášať aj nové uhorky. Ako rozoznám svoju zrelosť? Pichľavá, hrboľatá koža z malej uhorky sa vyhladí. Malé uhorky však chutia trochu horko a kyslo. Väčšina odrôd dosahuje ideálnu veľkosť okolo 3 cm v priemere a je 15 až 20 cm dlhá.

Tip na skladovanie: Túto zeleninu môžete uchovávať čerstvú na chladnom mieste až týždeň.

Záhrada bez zemiakov nie je záhrada!

Pestujte zemiaky v záhrade podľa sezónneho kalendára

  • Kedy sú zemiaky pripravené na zber??

Máte radi prípravu gratinovaných zemiakov alebo zemiakovej kaše s cesnakom? Tieto obľúbené jedlá si môžete pripraviť z produktov z vlastnej záhrady. Zemiaky môžete zbierať vo všetkých možných veľkostiach – od malých nových zemiakov po dobre tvarované koncom leta alebo na jeseň.

Čas zberu: Podľa sezónneho kalendára je najlepší čas na zber zemiakov od júla do októbra. Tieto doplnia vaše denné menu, dodajú vám silu a zasýtia. Nové zemiaky môžete zbierať dva týždne po rozkvitnutí rastlín. Zemiaky v sklade sú zrelé, keď vrcholy zemiakov zožltnú, čo znamená, že listy rastliny mierne vädnú.

Tipy na skladovanie: Zemiaky zostanú dlhšie čerstvé, ak zostanú v zemi. V tomto období ale už nepolievajte. Po zbere môžete zrelé zemiaky skladovať na chladnom, tmavom a vlhkom mieste (napríklad v pivnici) dva týždne alebo dlhšie. Ideálne zimné skladovanie pre tento druh zeleniny ponúka tmu a chladné teploty 8 až 10 stupňov C..

Radi zjete niečo pikantné?

Paprikovú štipľavú papričku jedzte podľa sezónneho kalendárneho zberu

  • Zber papriky a feferónky

Niektorí majú radi korenené jedlá. Aj vy patríte do tejto skupiny? Potom si tanier okorenite štipľavou paprikou, ktorá vás určite očuchá. Ostrosť sa líši v závislosti od typu a stupňa zrelosti.

Čas zberu: V závislosti od sezónneho kalendára je možné zbierať všetky druhy papriky od letného obdobia do prvého mrazu. Ako rozoznám, že vaše papriky a feferónky sú zrelé? Každý lusk dosiahne svoju veľkosť a začne sa zafarbovať. Potom majú tiež vynikajúcu, veľmi čerstvú chuť. Väčšina odrôd papriky je však lahodná v akejkoľvek veľkosti.

Tipy na skladovanie: Pred prvým mrazom vyberte všetky papriky (aj malé). Čerstvá paprika môže vydržať týždeň aj viac, ale na dobre vychladenom mieste. Paprika a feferónky je možné stále mraziť, sušiť alebo dávať do pohárov.

Cibuľa by sa mala zbierať v rôznych časoch podľa sezónneho kalendára, v závislosti od odrody.

Pestujte cibuľu podľa sezónneho kalendára. Pokračujte v zbere správne

– Pestovanie a zber cibule vyžaduje trpezlivosť

Každý, kto chce pestovať a zbierať cibuľu, potrebuje trpezlivosť. Hľuzy dozrievajú najmenej 4 mesiace. Existujú rôzne odrody, ktoré sa líšia hlavne tvarom, farbou a chuťou. Predtým, ako ich pestujete, urobte si tiež prieskum ich vlastností.

Najlepší čas zberu podľa sezónneho kalendára: od začiatku leta do jesene. Je ľahké otestovať stupeň zrelosti cibule: keď sú rúrkovité listy zožltnuté a mierne skrútené, je najvyšší čas na zber hľúz. Ale ak chcete zbierať mladé šalotky, môžete tak urobiť, keď sú výhonky vysoké 20 cm.

Tipy na skladovanie: Cibuľu uchovávajte na tienistom a suchom mieste alebo v pivnici niekoľko týždňov. Akonáhle sú šupky suché, odrežte vrchné časti a uložte na chladné miesto. Z cibule, ktorá bola práve zozbieraná, možno použiť na výrobu krásnych vrkočov a potom ju zavesiť a vysušiť pod baldachýnom. S touto prírodnou dekoráciou zvýrazníte rustikálny charakter vašej vonkajšej časti .

Teraz viete, kedy je najlepší čas na zber, v závislosti od sezónneho kalendára pre každú zeleninu. Úrodu poriadne skladujte a majte po celú zimu čerstvú zeleninu.

Tí, ktorí majú radi recepty na vegetariánsky gril, si tu prídu na svoje.

Grilovaná zelenina nielenže chutí vegetariánom, ale je aj zdravá

Existujú rôzne druhy paradajok, ale všetky chutia tak sviežo a chutne a sú veľmi, veľmi zdravé!

Podľa sezónneho kalendára zberajú paradajky na rôznych miestach všetky veľmi čerstvé a chutné

Informujte sa o tom, kedy môžete zbierať jednotlivú zeleninu podľa sezónneho kalendára.Zelenina mrkva