Skladovať palivové drevo doma? Bez problémov alebo áno?

Mnoho majiteľov domov, ktorí majú doma krb, sa stále v neskorom lete pýta, kde a ako môžu skladať palivové drevo na nadchádzajúcu zimu. To je úplne legitímna otázka, pretože v posledných rokoch existuje trend v skladovaní palivového dreva a dokonca sa etabloval ako druh umenia vo vašich vlastných štyroch stenách. Ľudia v skutočnosti radšej majú palivové drevo poruke a nekladajú ho ďaleko od krbu. Skladovanie palivového dreva tohto druhu má nielen čisto praktický účel, ale malo by tiež vyzerať esteticky. Tento spôsob skladovania palivového dreva v interiéri sa začal pred rokmi, keď mu známi návrhári interiérov navrhli špeciálne miestnosti vo svojich obývačkách. Do módy sa tiež dostalo, že majitelia domov v miestnosti repasovali poličky na knihy, škatule alebo prázdne výklenky, aby tam uložili palivové drevo. Na tento účel slúži aj akýkoľvek voľný priestor pod okennými parapetmi.

 Horiaci otvorený oheň, svetlo sviečok a estetické uloženie palivového dreva v obývacej izbe

obývacia izba s úložným priestorom na palivové drevo

Palivové drevo vyzerá veľmi dobre organizovane, ak je uložené na oboch stranách krbu

Palivové drevo je uložené vo vnútri na oboch stranách krbu

Pri skladovaní palivového dreva je však jeden problém!

Áno, chceme to hneď priznať, skladovanie palivového dreva takto vyzerá skvele. Ukladanie palivového dreva vedľa kachlí má mnoho výhod. Vo vetre a hmle, na snehu a na čiernom ľade má svoje palivové drevo vždy na dosah. Palivové drevo na správnom mieste a pekne naukladané dáva štýlový vzhľad, ktorý je možné obdivovať každý deň. Žiaľ, takýto sklad palivového dreva má jednu zásadnú nevýhodu, a tou je hmyz, ktorý je v ňom uložený. Rozmýšľali ste už o tomto probléme? Zatiaľ určite nie, pretože v médiách sa diskutuje málo. Drevo je prírodný materiál a každý je rád, že ho má vo svojom dome. Teplý a prirodzený vzhľad dreva v interiérovom dizajne sa dnes skutočne cení. Palivové drevo môže byť bohužiaľ domovom pre nepozvaných „hostí“. Môžu tu prezimovať aj škodcovia, ktorí sú doma nežiaduci, vrátane červov, chrobákov, tesárskych mravcov, termitov, švábov a mnohých ďalších..

Pod lavicou je dostatok miesta na uloženie palivového dreva, ale …..

Úložisko palivového dreva pod lavicou

 

Správne miesto je všetko a koniec skladovania palivového dreva

Čo sa potom stane, ak naukladáte palivové drevo do krbu neďaleko kuchynskej dosky? V modernom dizajne domu by bolo skladovanie dreva celkom možné, nie? Mohli by škodcovia zaútočiť na drevenú vlečku alebo drevené trámy? Môžete však priniesť palivové drevo do domu a nechať hmyz vonku?

Akékoľvek skladovanie palivového dreva v obývačke so sebou prináša určité nepríjemnosti

moderná obývacia izba vstavané úložné palivové drevo

To sú otázky, ktoré vám kolujú v hlave skôr, ako nájdete správne odpovede. Iba vtedy, keď si prečítate odborné rady o skladovaní palivového dreva, pochopíte svoje chyby. Vo väčšine prípadov sa odporúča priniesť do interiéru dostatočné množstvo palivového dreva a uložiť ho vedľa krbu, aby vydržalo jeden alebo dva dni. Okrem toho nám špecialisti radia skladovať všetko palivové drevo najmenej 1,5 m od základovej steny domu. Vyberte si miesto vonku, ktoré je ďaleko od stromov. Na zaistenie lepšieho odvodnenia a na suché palivové drevo v zime používajte palety.

V špecializovaných predajniach nájdete veľmi moderné možnosti skladovania palivového dreva

moderná možnosť skladovania palivového dreva vonku

Palivové drevo skladujte najmenej 1,5 m od základovej steny domu

Palivové drevo skladujte mimo chránených myšlienok

Prečo by ste to všetko mali robiť? Veľmi očividne! Dobre vysušené palivové drevo nemá vôňu, vlhkosť ani kôru. Ploštice a hmyz milujú všetky tieto veci a suché palivové drevo ich neponúka! To znamená, že malé zvieratá tam nemôžu zostať! Skutočne suché palivové drevo má tiež obsah vlhkosti nižší ako 20 percent, čo zabraňuje množeniu plesní. A ešte niečo veľmi dôležité: suché drevo spaľuje efektívnejšie a s menším počtom dymu ako novo vyrúbané stromy. To znamená, že sa vyhnete usadzovaniu kreosotu v komíne a vyhnete sa tak akémukoľvek nebezpečenstvu z dymového otvoreného ohňa.

Suché drevo spaľuje efektívnejšie a s menším počtom dymu

Palivové drevo skladujte vonku a nechajte uschnúť

Pred použitím v zime nechajte palivové drevo dobre vyschnúť

palivové drevo nechajte uschnúť vonku

Ďalšie tipy na správne skladovanie palivového dreva

Aby ste predišli vyššie popísaným chybám, je najlepšie kúpiť si palivové drevo niekedy na konci leta, najneskôr však na konci jesene. Novo zakúpené drevo by malo byť uložené na špeciálnom mieste a tam zakryté. Podľa odborníkov v tejto oblasti to pomôže zabíjať škodcov. Nezabudnite, že doba schnutia závisí od druhu dreva. Mäkké drevo trvá asi 6 až 8 mesiacov, zatiaľ čo druhy tvrdého dreva trvajú dlhšie. Musíte počítať s dobou schnutia jeden alebo dva roky.

Palivové drevo pred privedením do domu je lepšie nespracovať známymi prostriedkami proti hmyzu

moderný úložný priestor na palivové drevo vo vnútri

A ešte jeden dôležitý tip od odborníkov: kontrolujte palivové drevo vždy, keď ho prinesiete do domu. Možno sa tam skrýval hmyz. Žiaľ, nedá sa s tým veľa robiť. Odporúčame však zo zrejmých dôvodov nepostrekovať drevo horľavými látkami proti hmyzu! Ak sa chcete vyhnúť problémom so škodcami, mohli by ste si kúpiť čisto dekoratívne palivové drevo a poukladať ho vedľa krbu v obývačke. Skutočné palivové drevo by ste však museli skladovať mimo domu. Týmto spôsobom spojíte estetické a praktické a máte teplú zimu vo vlastných štyroch stenách!

Skvelý nápad na uskladnenie palivového dreva vonku

skvelé nápady skladujte palivové drevo vonku

Pri tomto spôsobe skladovania môže byť palivové drevo ponechané dlho vonku

praktické nápady skladujú palivové drevo vonku

Staré drevené škatule môžete použiť aj na uskladnenie palivového dreva a dodanie originálnej atmosféry svojmu domovu

staré drevené škatule na skladovanie palivového dreva v interiéri

Skombinujte estetiku s praktickým a dosiahnite v interiéri vizuálny efekt

Moderná obývačka na skladovanie palivového dreva

 V tejto obývačke môžete bezstarostne stráviť každú chladnú zimu

pekný krb do obývačky ohnisko vedľa neho

 Úložisko dreva v minimalistickej obývacej izbe

Minimalistická miestnosť na skladovanie palivového dreva

Šikovný nápad! Prineste do domu len málo dreva; musí to stačiť na jeden deň.

uložte malé drevo v dome na 1 deň

Môžete si predstaviť lepší spôsob skladovania palivového dreva v interiéri?

moderný interiér úložného priestoru pre nápady na palivové drevo

 Dajte do centra pozornosti úložný priestor na palivové drevo!

Vnútri skladovanie palivového dreva