Snowberry – obľúbená ovocná ozdoba na chladné obdobie

Vyzerá tak jemne a dekoratívne a napriek tomu je mimoriadne robustný a pevný: snowberry. Rastlina je jedným z najobľúbenejších kríkov v tejto krajine a dokáže sa udržať aj v nehostinných poveternostných podmienkach. Jeho malé, okrúhle plody v bielom mu dali meno a sú skutočnou ovocnou ozdobou, a to nielen v záhrade. Malé ovocie je tiež ideálne pre množstvo jesenných a zimných úprav. Skvele sa hodia k všetkým ďalším prírodným darom sezóny, ako sú jedľová zeleň, šišky, jesenné lístie, šípky, tekvice atď. Ale sú jednoducho dokonalí aj ako sólisti. Nasleduje niekoľko skvelých nápadov na zdobenie snowberry, ktoré môžete ľahko implementovať. Najprv by sme však chceli povedať pár slov o pôvode, raste a starostlivosti.

Sezóna jemnej krásy sa už začala

jedovatá snežienka

 Snowberry – pôvod, rast a vzhľad

Latinský názov snežienky je Symphoricarpos albus var. Laevigatus. Populárne sa však tejto rastline stále hovorí praskajúci krík hrachu alebo praskajúce bobule. Je to kvôli zvláštnej vlastnosti drobného ovocia, ktoré pri páde hlasno praskne. Nie nadarmo sú snowberry veľmi obľúbené u detí na hranie.

Prezreté ovocie môže tiež hlasno prasknúť

jedovatá snežienka

Pozor: Všetky časti snežnice sú mierne jedovaté, a preto sú ľuďmi nepožívateľné. Malé deti by ste od nich určite mali držať ďalej. Konzumácia môže viesť k zvracaniu a hnačke.

Filigránové kvety a okrúhle biele plody

kvety ovocia snowberry

Snowberry patria do rodiny zimolezov a pochádzajú zo Severnej Ameriky. Potom boli v 19. storočí privezené do Európy. Optimálne sa im darí v našich zemepisných šírkach a už patria medzi vysadené, odolné kríky. Sú perfektné ako živý plot, obrazovka na ochranu súkromia, podsadba alebo zeleň na ulici. Niektoré odrody môžu dosiahnuť výšku až 3 m.

Rýchlo rastúci hustý vtáčí živý plot do záhrady

kríky snowberry s ovocím

Listy sú relatívne malé a oválne a kvety sú drobné, zvonovitého tvaru a ružovej farby. Snowberry kvitnú od konca jari do septembra, kedy sa menia na malé okrúhle plody. Ostružina obyčajná má v zásade biele bobule. Existujú však aj iné odrody, ktoré produkujú ružové alebo dokonca červené bobule.

Kmeň Magický poklad je tiež veľmi robustný a krásny

ružový krík Snowberry

Poloha a pôda

Snowberry má obľúbené miesto na slnku. Rastlina však obzvlášť dobre znáša aj polotieň a spravidla sa znáša takmer so všetkými miestami. Pôda môže byť piesčitá až hlinitá. Vápno rastline vôbec neprekáža. Ideálne by bolo, ak je pôda slabo zásaditá až slabo kyslá a bohatá na humus.

V zime snežienka stráca listy a zostávajú iba plody

ovocie snowberry zima

Polievanie a hnojenie

Ak počasie nie je naklonené končinám, slivku sotva potrebujete polievať alebo hnojiť. Napriek tomu by na jar nebolo zlé položiť okolo rastliny vrstvu mulča, aby bolo o ňu ešte lepšie postarané. Vo vedre je tiež možné držať snežienky. Mali by ste byť opatrnejší a pravidelne polievať a príležitostne prihnojovať. V zásade platí: snehuliak polievajte iba vtedy, keď je suchý, a vyhýbajte sa premokreniu.

Rastlina zvyčajne dostane všetko, čo potrebuje, od prírody

jedovatý strom Snowberry

Prerezávanie a množenie

Snowberry je nielen extrémne nenáročná na starostlivosť a odolná voči vplyvom počasia. Je to tiež pomerne rýchlo rastúci ker, ktorý sa vďaka koreňovým behúňom veľmi rýchlo šíri v zemi. Odporúča sa preto používať koreňovú bariéru alebo podobne alebo bežce pravidelne odstraňovať. Prerezávanie by sa malo vykonávať na jar. Najlepšie je odrezať asi dve tretiny výšky niektorých konárov.

Rastlinu môžete rozmnožovať na jeseň odrezkami alebo v lete spúšťačmi. Prirodzený výsev prebieha v prírode vtákmi, ktoré pri preliatí šíria semená plodov.

Snowberry sú veľmi dôležité ako pastvina pre včely a ako potrava pre vtáky na jeseň av zime

ružové ovocie snowberry jedovatý

Škodcovia a choroby

Snowberry ich takmer neovplyvňuje. Majú nadmernú odolnosť a odolávajú väčšine škodcov a chorôb. Mohlo by sa stať, že dôjde k miernemu zamoreniu vošiek, s ktorými môžete bojovať rýchlo a dokonca iba prírodnými prostriedkami.

Snehuliak je odvážny a vyzývavý a v každej záhrade narezáva na krásnu postavu

listy plodov snežnice jedovaté

Ozdobte snežnicami

Ako bolo uvedené vyššie, rastlina je tiež obľúbenou ozdobou na jeseň a v zime. Vaše ratolesti plné drobného ovocia pôsobia vo váze alebo v aranžovaní kvetov jedinečne. Biele a ružové snežienky môžete často vidieť vo svadobných kyticiach alebo svadobných špendlíkoch. Môžete ho použiť aj na implementáciu ďalších jemných nápadov na dekoráciu, ako sú puristické girlandy alebo romantické dekorácie krbových ríms. A aj keď sú snežnice nepožívateľné, sú veľmi vhodné aj ako atmosférická dekorácia na stôl alebo ako doplnok k jesennému alebo zimnému vencu na dvere.

Nasledujú sľúbené príklady kreatívnej dekorácie so snežnicami. Nechajte sa ním inšpirovať a ak chcete, vyskúšajte si to aj vy.

Puristické dekorácie na stôl s rustikálnym nádychom

subtílna dekorácia na stôl zimná čučoriedka

Vyrobte si elegantný dekoratívny veniec sami

snowberry dekorácia na stenu veniec zima

Jednoduché štýlové dekorácie na stôl

elegantná dekorácia na stôl snowberry

Romantická nálada so snežnicami

ozdoba na krbovej rímse so snežienkou

Nádherná svadobná kytica na jesennú svadbu

svadobná kytica zimná svadba snowberry

Snežnice skombinujte s jedľovou zeleňou, bodliakom a eukalyptom

puristická výzdoba stola zimná jedľa jedľová zelená bodliak

Tekvica, jesenné lístie a šípky sú tiež dokonalými spoločníkmi

Dekorácia stola na Deň vďakyvzdania so Snowberry

K tomu sa výborne hodia aj šišky

jesenná zimná dekorácia jedľa zelené šišky snežienky

vianočná dekorácia dekorácia stolu so snehuliakom

jesenná dekorácia deň vďakyvzdania snowberry jesenné lístie

nápad na jesenné usporiadanie so snowberry

svadobná kytica snowberry ruže

zimná dekorácia stolu so snežnicami a šiškami

zimná dekorácia dverný veniec snowberry

krásna dekorácia jesenná čučoriedka